Mongozi bishtbardhë

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Mongozi bishtbardhë
Statusi i ruajtjes
Klasifikimi shkencor e
Unrecognized taxon (fix): Ichneumia
Lloji:
Emri binomial
Ichneumia albicauda[1]
G. Cuvier, 1829
Nënspeciet
  • I. a. albicauda
  • I. a. dialeucos
  • I. a. grandis
  • I. a. haagneri
  • I. a. ibeanus
  • I. a. loandae
  • I. a. loempo
Gama e mongozit bishtbardhë

Mongozi bishtbardhë ose mangusta bishtbardhë ( Ichneumia albicauda ) është mesatarisht speciet më e mëdha në familjen e mangustave (Herpestidae). Ёshtë i vetmi anëtar i gjinisë Ichneumia .

Anatomia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Mongozi bishtbardhë arrin një masë peshe prej 1,8 deri 5,2 kg (4,0 deri 11,5 lb), me një mesatare prej afërsisht 3,38 kg (7,5 lb), ka një gjatësi kokë dhe trup nga 53 deri 71 cm (21 deri 28 në) dhe një gjatësi bishti prej 40 deri 47 cm (16 deri 19 in). Mesatarisht duket se është specia më e gjatë dhe më e rëndë e mongozave, megjithëse parametrat e tij linearë dhe të masës trupore përputhen gjerësisht me speciet e tjera më të mëdha mongoze, në veçanti, mongoza e kënetës duket se është më e ngushtë rivale (dhe ndoshta përputhet) në gamën e trupit masa të raportuara nëse nuk ka peshë mesatare. Këmbët e tij janë relativisht të gjata për një mongoz. Koka është e gjatë dhe e ngushtë. Veshjet e tij të mëdha dhe të rrumbullakosura janë të vendosura poshtë në anët e kokës. Ai ka një ngjyrim të verdhë deri në kafe mbi trupin e tij, me qime roje të gjata të zeza, duke i dhënë ati një pamje të përgjithshme gri. Distali nga nyja tibiofemoral , këmbët janë të zeza.  Kjo shtojcë mund të përbëjë deri në 40% të gjatësisë së trupit të krijesës. Kësaj specie i mungojnë flokët në buzën e sipërme dhe në parakrahët. Femrat kanë katër thithka.

Shpërndarja dhe habitati[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Mangusta bishtbardhë jeton në pjesën më të madhe të Afrikës në jug të Saharasë dhe pjesën jugore të Gadishullit Arabik . Ai jeton në një gamë të gjerë habitatesh, nga gjysmë-shkretëtira në tokë pyjore të savanave , por shmang zonat me lagështi si pellgu i lumit Kongo ose zona jashtëzakonisht të thata. Preferon zona me mbulesë të trashë, siç janë skajet e pyjeve dhe rrjedhjet me furça .

Në Savanën Lindore të Sudanit , ai u regjistrua në kompleksin ndërkufitar të zonave të mbrojtura Dinder - Alatash gjatë sondazheve ndërmjet 2015 dhe 2018. Më tej verilindje, është gjithashtu i shpeshtë në masivin Degua Tembien .

Sjellja dhe ekologjia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Mongozi bishtbardhë është kryesisht kafshë nate dhe tokësore. Ditën ata pushojnë në një grykëderdhje të braktisur , gurë terminali ose në zgavrat nën rrënjët e pemës. Gama mesatare e shtëpisë është 0.97 km² për meshkuj dhe 0.64 km² për femra. Gama e meshkujve nuk mbivendosen, por rrezet e gjinive të kundërta mbivendosen ndjeshëm. Femrat ose jetojnë vetëm me pasardhësit e tyre ose në një grup të vogël me femrat e tjera dhe pasardhësit e tyre, megjithëse nuk shoqërohen me njëri-tjetrin. Megjithëse mund të ndajnë një varg , ata foragjerenveçmas. Ato janë, për pjesën më të madhe, krijesa të vetmuara, me mashkullin dhe femrën vetëm që bashkohen për tu bashkuar. Raportet e grupeve janë ose një palë edukate ose një nënë dhe pasardhësit e saj. Këto mongoza nuk migrojnë përveçse të krijojnë territorin e tyre larg kufijve të nënës së tyre.

Këto mongoza janë shumë të zëshme, dhe bëjnë një tingull të pazakontë lehje që shoqërohet me sjelljen seksuale. Nëse frikësohen, ata sekretojnë një substancë të dëmshme nga gjëndrat e tyre anale. Ata nuk qëndrojnë në këmbët e tyre të pasme për asnjë gjatësi kohe si mongoza të tjera.

Dieta[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Mangusta bishtbardhë ushqehet kryesisht me insekte , por ushqehet me një shumëllojshmëri të gjerë të ushqimeve të tjera gjithashtu. Karkalecat dhe brumbujt përbëjnë pjesën më të madhe të dietës së tyre. Minjt , hundgjatët , hardhucat , gjarpërinjt , gjithashtu edhe zogj të vegjël , së bashku me frutat dhe manaferrat. Vezët e zogjve hahen edhe ata thyejnë vezën duke e hedhur atë midis këmbëve të pasme të tij kundër një shkëmbi ose sendi tjetër të fortë. Ata kanë qenë të njohur për bastisjen e shtëpive të pulave në zonat ku është rritur shpendët shtëpiak.

Riprodhimi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Njohuritë për riprodhimin e mongozës bishtbardhë janë të paplota. Pjellat shihen më shpesh nga shkurti deri në maj, dhe asnjë i ri nuk shfaqet fare gjatë sezonit të thatë nga gushti deri në nëntor, gjë që sugjeron që ata vetëm riprodhohen një herë në vit. Të rinjtë janë pavarur plotësisht në moshën nëntë muajsh, dhe rreth kësaj kohe, të rinjtë shpërndahen. Spekulohet se pjekuria seksuale arrihet para moshës dy vjeç, dhe se periudha e gestacionit është rreth 60 ditë.

Etimologjia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Emri i gjinisë, Ichneumia , rrjedh nga greqishtja ichneumon , që do të thotë 'gjurmues'. Ky emër ndodh gjithashtu të jetë specia dhe emri i zakonshëm për mangozën egjiptiane ( Herpestes ichneumon ). Emri i specie, albicauda , rrjedh nga latinishtja fjalët Albus , që do të thotë 'të bardhë', dhe cauda , e cila do të thotë 'bisht'.

Emri lokal[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Në gjuhën Tigrinya , ajo quhet ፂሒራ ( tsihira ).

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Wilson, D.E.; Reeder, D.M., red. (2005). "Ichneumia albicauda". Mammal Species of the World: A Taxonomic and Geographic Reference (bot. 3rd). Johns Hopkins University Press. ISBN 978-0-8018-8221-0. OCLC 62265494. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ Hoffmann, M. (2008). "Ichneumia albicauda". IUCN Red List of Threatened Species. 2008. Marrë më 14 qershor 2010. {{cite journal}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!) Database entry includes a brief justification of why this species is of least concern