Jump to content

Mongozi bishtshkurtër

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Mongozi bishtshkurtër
Statusi i ruajtjes
Klasifikimi shkencor e
Mbretëria: Animalia
Filumi: Chordata
Klasa: Mammalia
Rendi: Carnivora
Nënrendi: Feliformia
Gjinia: Herpestes
Lloji:
H. brachyurus
Emri binomial
Herpestes brachyurus
Gray, 1837
Gama e mongozit bishtshkurtër

Mongozi bishtshkurtër ose mangusta bishtshkurtër ( Herpestes brachyurus ) është një specie manguste amtare të gadishullin e Malajzis , Sumatra dhe Borneo . Ai banon në pyje me gjelbërim të përhershëm dhe kopshte rurale nga niveli i detit në një lartësi prej 1.500 m (4,900 ft). Ёshtë renditur si afër kërcënimit në listën e kuqe të IUCN që nga viti 2008.

Ёshtë përshkruar për herë të parë nga John Edward Grey në 1837.

Ёshtë e kuqe-kafe në të zezë dhe ka gjymtyrë të zeza. Koka është gri me një njollë të zezë në mjekër. Gjatësia e tij totale e trupit është 60–65 cm (24–26 in) duke përfshirë një bisht të shkurtër 25 cm (9,8 in). Peshon rreth 1.4 kg (3.1 lb).

Nënspeciet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  •       H. b. brachyurus
  •       H. b. hosei (nga disa të konsideruar si specie, Herpestes hosei mongozi i Hoset )
  •       H. b. javanensis
  •       H. b. palawanus
  •       H. b. parvus

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Duckworth, J. W.; Mathai, J.; Ross, J. & Wilting, A. (2016). "Herpestes brachyurus". IUCN Red List of Threatened Species. 2016: e.T41610A45206655. {{cite journal}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)