Mongozi me kollare

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Mongozi me kollare
Herpestes semitorquatus.jpg
Statusi i ruajtjes
Klasifikimi shkencor Edit this classification
Mbretëria:
Filumi:
Klasa:
Rendi:
Familja:
Gjinia:
Lloji:
H. semitorquatus
Emri binomial
Herpestes semitorquatus
Gray, 1846
Collared Mongoose area.png
Gama e mongozit me kollare

Mongozi me kollare ose mangusta me kollare ( Herpestes semitorquatus ) është një specie manguste  në familje Herpestidae amtare në Brunei , Indonezi dhe Malajzi .

Takaonomia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Herpestes semitorquatus ishte emri shkencor i propozuar nga John Edward Grey në 1846 për një ekzemplar mongozi me ngjyrë kafe të errët të mbledhur në Borneo.

Nënspeciet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  •       H. semitorquatus semitorquatus
  •     H. s. uniformis

Referenca[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Mathai, J.; Hearn, A.; Brodie, J.; Wilting, A.; Duckworth, J. W.; Ross, J.; Holden, J.; Gemita, E.; Hon, J. (2015). "Herpestes semitorquatus": e.T41616A45208027. Parametri i panjohur |last-author-amp= është injoruar (sugjerohet |name-list-style=) (Ndihmë!); Burimi journal ka nevojë për |journal= (Ndihmë!); Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)