Monica Lovinescu

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Lovinescu në 1994

Monika Lovinescu (Shqiptimi Rumun [mo` nika lova`nesku] ː 19 Nëntor 1923 – 20 Prill 2008) ishte një eseiste Rumune, shkrimtare tregimesh të shkurtra, kritike letrare, përkthyese dhe gazetare, e shquar për veprimtaritë e saj si kundërshtare e regjimit komunist Rumun . Ajo botoi disa vepra nën pseudonimet Monique Saint-Come dhe Claude Pascal . Ajo është e bija e figurës letrare Eugen Lovinescu . Ajo ishte e martuar me kritikun letrar Virgil Ierunca .

Lovinescu lindi në Bukuresht . E diplomuar në Fakultetin e letërsi të Universitetit të Bukureshtit, ajo bëri debutimin e saj letrar në revistën Vremea, duke botuar rregullisht vepra proze në Revista Fundaţiilor Regale dhe kronikat e teatrit në Demokraci . Hapat e shpejtë të ndërmarrë drejt krijimit të një rregulli komunist në Rumani e detyruan atë të strehohej në Francë : duke shkuar atje me një bursë të sponsorizuar nga qeveria Franceze në Shtator 1947, ajo kërkoi (në Gusht 1948) për azil politik pasi Rumania u bë një Popull Republikë .

Ajo botoi gjerësisht mbi temën e komunizmit në vendin e saj, si dhe punime për letërsinë rumune. Artikujt e saj shfaqeshin shpesh në revista prestigjioze si Kontinent, Fletoret e Lindjes dhe Alternativa . Ajo kontriboi në kapitullin Rumun të koleksionit të eseve me titull Historia e spektakleve (botuar nga Botimet Galimard ).

Midis 1951 dhe 1974, Monica Lovinescu ishte një kontribuese për transmetimet në gjuhën Rumune të Transmetimit Francez, si dhe një anëtare e stafit të stacionit për Evropën Lindore. Nga vitet 1960 e tutje, ajo ishte një gazetare për Radio Evropa e Lirë, krijimin e dy pjesëve javore që ishin me ndikim në gjenerimin e një kundërshtimi të brendshëm ndaj regjimit të Nicolae Ceauşescu . Qëllimi i tyre kryesor ishte të informonin Rumunët për tendencat kulturore dhe politike në Botë e Lirë . Një pjesë e skenarëve të transmetimit u botuan si Unde Scurte (" Valët e shkurtra"), në Madrid (1978).

Ajo ishte shënjestra e sulmeve të dhunshme në shtypin komunist Rumun, më e rëndësishmja prej tyre u krye nga gazetarët Eugen Barbu dhe Corneliu Vadim Tudor. Në 1977 ajo u rrah rëndë nga tre oficerë të PLO, një i maskuar si postier francez, në drejtim të Nicolae Ceausescu. [1]

Lovinescu gjithashtu përktheu disa vepra letrare Rumune në Frëngjisht .

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ 1928-, Pacepa, Ion Mihai (1990) [1987]. Red horizons : the true story of Nicolae and Elena Ceausescus' crimes, lifestyle, and corruption. Washington, D.C.: Regnery Gateway. ISBN 9780895267467. OCLC 21980052. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)Mirëmbajtja CS1: Emra shifrorë: lista e autorëve (lidhja)