Jump to content

Morarxhi Desai

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Morarxhi Desai
Morarxhi Desai
Desai në 1978
Kryeministri i Katërt(4) i Indisë
Në detyrë
1977 mars 24 (24-03-1977) – 28 korrik 1979 (1979-07-28)
PresidentiNeelam Sanjiva Reddy[Note 1]
ZëvendëspresidentiB. D. Jatti
Zëvendës
(nga 24 Janari 1979)
Paraprirë ngaIndira Gandhi
Pasuar ngaCharan Singh
Ministër i Brëndshëm
Në detyrë
1978 korrik 01 (01-07-1978) – 1979 janar 24 (24-01-1979)
Paraprirë ngaCharan Singh
Pasuar ngaHirubhai M. Patel
Të dhëna vetjake
U lind më
Morarji Ranchhodji Desai

(29-02-1896)1896 shkurt 29 invalid day
Bhadeli, Presidenca e Bombeit, India Britanike
(sot Valsad, Guxharat, Indi)
Vdiq mëGabim: Nevojitet datë e vlefshme vdekjeje (data e parë): data, muaji, viti
Bombay, Maharashtra, Indi (sot Mumbai)
Partia politikeJanata Dal
(1988–1995)
Lidhjet e tjera
politike
Bashkëshortja/etStampa:Married
Fëmijët5
ShkollimiUniversiteti i Mumbait
Punësimi
  • Aktivist
  • politikan
ÇmimetBharat Ratna (1991)
Nishan-e-Pakistan (1990)
Nënshkrimi

Morarji Ranchhodji Desai [1] (shqip: Morarxhi Rançhodxhi Desai; 29 shkurt 1896 - 10 prill 1995) [2] ishte një aktivist dhe politikan indian i pavarësisë që shërbeu si Kryeministri i 4-të i Indisë midis 1977 dhe 1979 duke udhëhequr qeverinë e formuar nga Partia Janata . Gjatë karrierës së tij të gjatë në politikë, ai mbajti shumë poste të rëndësishme në qeveri si Kryeministër i Shtetit të Bombeit, Ministri i Brendshëm, Ministri i Financave dhe Zëvendëskryeministri i dytë i Indisë. .

Pas vdekjes së kryeministrit Lal Bahadur Shastri, Desai ishte një pretendent i fortë për postin e Kryeministrit, vetëm për t'u mundur nga Indira Gandhi në 1966. Ai u emërua Ministër i Financave dhe Zëvendës Kryeministër në kabinetin e Indira Gandhit, deri në vitin 1969. Kur Kongresi Kombëtar Indian u nda në 1969, ai u bë pjesë e INC (O) . Pas heqjes së urgjencës së diskutueshme në 1977, partitë politike të opozitës luftuan së bashku kundër Kongresit (I), nën ombrellën e Partisë Janata dhe fituan zgjedhjet e vitit 1977. Desai u zgjodh Kryeministër dhe u bë kryeministri i parë jo Kongresit i Indisë.

Në skenën ndërkombëtare, Desai mban famë ndërkombëtare për aktivizmin e tij të paqes dhe krijoi përpjekje për të nismuar paqen midis dy shteteve rivale të Azisë Jugore, Pakistanit dhe Indisë. [3] Pas testit të parë bërthamor të Indisë në 1974, Desai ndihmoi në rivendosjen e marrëdhënieve miqësore me Kinën dhe me Pakistanin dhe u zotua të shmangte konfliktet e armatosura si lufta indo-pakistaneze e vitit 1971 . Ai u nderua me çmimin më të lartë civil të Pakistanit, Nishan-e-Pakistan më 19 maj 1990.


Ai është personi më i vjetër që ka mbajtur postin e kryeministrit, në moshën 81-vjeçare, në historinë e politikës indiane. [4] Më pas ai u tërhoq nga të gjitha postet politike, por vazhdoi të bënte fushatë për Partinë Janata në vitin 1980 . Atij iu dha nderi më i lartë civil i Indisë, Bharat Ratna . Ai vdiq në moshën 99-vjeçare në vitin 1995.

  1. ^ B. D. Jatti si president i përkohshëm për 6 muaj.
  1. ^ The Columbia Electronic Encyclopedia. "Desai, Morarji Ranchhodji". TheFreeDictionary.com. Columbia University Press. Marrë më 8 shtator 2018. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ Darpan, Pratiyogita (1 dhjetor 2006). "Pratiyogita Darpan". Pratiyogita Darpan – nëpërmjet Google Books. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  3. ^ Choudhary, Ratnadeep (10 prill 2019). "Morarji Desai, the prime minister for whom time in PMO was 'tougher than prison'". ThePrint. Marrë më 26 shkurt 2020. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  4. ^ Limca Book of Records 1991. Bombay: Bisleri Beverages Ltd. 1991. fq. 40. ISBN 81-900115-1-0. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)