Muzika në Kosovë

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search

Muzika kosovare shfaq shumë ndikime. Muzika ka qenë gjithmonë pjesë e kulturave shqiptare dhe serbe në Kosovë. [1] Së bashku me muzikën moderne, muzika popullore është më e popullarizuara. Ka shumë këngëtarë dhe ensemble popullore. Muzika klasike njihet edhe në Kosovë. Muzika moderne në Kosovë ka origjinën e saj në vendet perëndimore. Zhanret kryesore moderne përfshijnë: pop, hip hop,[2] rock dhe jazz. karakterizohet me përdorimin e çiftelisë (një instrument autentik shqiptar), mandolinës, mandolës dhe goditjeve. Grupet me te rendesishme shqiptare jane: Gjurmët, Diadema, Jericho, Offchestra, Toxin, Purgator, Minatori, Trix, Rock Gjinis, Troja, Votra, Humus, Asgjë Sikur Dielli, Gillespie, Kthjellu, Babulja Babai, Armend Xhaferi - Kitaristi i xhazit, Bajram Istrefi Jr. - Xhaz Drummer, Ilir Bajri është një muzikant i njohur i xhazit dhe muzikës elektronike. Ledri Vula, Rita Ora, Era Istrefi, Dua Lipa, Kida,[3]Dhurata Dora, Nora Istrefi, Majk (rapper), Genta Ismajli, Rona Nishliu, Vedat Ademi dhe Adelina Ismajli janë disa prej këngëtarëve më popullorë në Kosovë sot. Përfaqësuesja e muzikës popullore nga Kosova është grupi popullor Shota, me këngëtaren e lartë Shkurte Fejza dhe përfaqësuesi i Muzika e lehte shqipe është Shkëlzen Jetishi, grupi muzikor Agimi dhe shumë grupe të tjera. Tallava është një zhanër muzikor me origjinë në Kosovë, gjithashtu popullor në Shqipëri dhe Republikën e Maqedonisë, në komunitetet shqipfolëse. [4] [5][6]Duke u nisur nga komuniteti rom në Kosovë në vitet 1990, ajo është fryrë orientale dhe perceptohet si status i ulët. Megjithatë, ajo po bëhet gjithnjë e më popullore në Shqipëri dhe Maqedoni. [7] Ajo është identifikuar si pjesë e gjinisë më të gjerë Pop-folk të Evropës Juglindore, e cila përfshin Chalga nga Bullgaria, Skiladiko nga Greqia, Manele nga Rumania dhe Turbo-folk nga Serbia.[8].

Referencat[redakto | përpunoni burim]

  1. ^ Kosovo is the subject of a territorial dispute between the Republic of Kosovo and the Republic of Serbia. The Republic of Kosovo unilaterally declared independence on 17 February 2008, but Serbia continues to claim it as part of its own sovereign territory. The two governments began to normalise relations in 2013, as part of the Brussels Agreement. Kosovo has received formal recognition as an independent state from 111 out of 193 United Nations member states.
  2. ^ Example of mixed Rap with Shota music Archived 2007-09-29 at the Wayback Machine.
  3. ^ http://www.teksteshqip.com/kida/biografia
  4. ^ Samson, Jim (2013). Music in the Balkans. BRILL.
  5. ^ Refleksion sociologjik mbi kiçin e muzikës tallava
  6. ^ Gail Warrander and Verena Knaus (2010). Kosovo. BRADT.
  7. ^ Samson 2013, p. 79.
  8. ^ Natalie Bayer (2009). Crossing Munich. Silke Schreiber. ISBN 978-3-88960-108-7. Formen wie: tallava in Albanien, chalga in Bulgarien, skiládiko in ... in Rumänien, turbo folk in Serbien usw