NBA All-Star Game

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
National Basketball Association All-Star Game
ShpeshtësiaAnnual
Themeluar1951
Ngjarja paraprake2024 (Indiana)
Ngjarja pasuese2025 (San Francisco)
PjesëmarrësitEastern Conference and Western Conference All-Stars
Organizuar ngaNational Basketball Association
2024 NBA All-Star Game

Loja All-Star e Shoqatës Kombëtare të Basketbollit është një ngjarje ekspozite e basketbolli e organizuar çdo shkurt nga Shoqata Kombëtare e Basketbollit (NBA) dhe prezanton 24 nga lojtarët yje të ligës. Që nga viti 2022, ajo mbahet të dielën e tretë të shkurtit, në të njëjtën ditë që mbahet edhe Daytona 500, dhe një javë pas Super Bowl. Është ngjarja kryesore e NBA All-Star Weekend, një ngjarje tre-ditore që fillon nga e premteja dhe përfundon në të dielën. Loja All-Star u zhvillua për herë të parë në Boston Garden më 2 mars 1951.

Formacioni fillestar për çdo skuadër zgjidhet përmes një kombinimi të votave të tifozëve, lojtarëve dhe mediave,[1] ndërsa trajnerët zgjedhin rezervat, shtatë lojtarë nga konferencat e tyre përkatëse, kështu që secila palë ka një listë me 12 lojtarë. Trajnerët nuk lejohen të votojnë për lojtarët e tyre. Nëse një lojtar i përzgjedhur nuk mund të marrë pjesë për shkak të lëndimit, komisioneri i NBA zgjedh një zëvendësues.

Në mënyrë tradicionale, NBA All-Star Game përfshinte lojtarët më të mirë nga Divizioni Lindor / Konferenca Lindore dhe nga Divizioni Perëndimor / Konferenca Perëndimore. Ndërmjet viteve 2018 dhe 2023, skuadrat u përfaqësuan nga fituesit kryesorë të votave nga çdo konferencë dhe çdo lojtar, pavarësisht nga konferenca, u zgjodh për secilin ekip nëpërmjet një drafti. Ekipet gjithashtu luajnë për një bamirësi sipas zgjedhjes së tyre për të ndihmuar lojërat të mbeten konkurruese.

Kryetrajneri i ekipit me rekordin më të mirë në çdo konferencë zgjidhet për të drejtuar konferencën e tyre përkatëse në lojën e yjeve, me ndalim të paraqitjeve të njëpasnjëshme. [2] I njohur si "Riley Riley", ai u krijua pasi trajneri shumë i suksesshëm i Los Angeles Lakers Pat Riley fitoi të drejtën për të trajnuar ekipin e Konferencës Perëndimore tetë herë në nëntë sezone midis 1982 dhe 1990. Trajneri i ekipit me rekordin tjetër më të mirë bëhet trajner në vend të tij.

Historia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Ideja e mbajtjes së një loje All-Star u konceptua gjatë një takimi midis Presidentit të NBA, Maurice Podoloff, drejtorit të publicitetit të NBA , Haskell Cohen dhe pronarit të Boston Celtics, Walter A. Brown . Në atë kohë, bota e basketbollit sapo ishte tronditur nga skandali i rruajtjes së pikëve të basketbollit në kolegj .

Për të rifituar vëmendjen e publikut ndaj ligës, Cohen sugjeroi që liga të organizonte një lojë ekspozite me lojtarët më të mirë të ligës, të ngjashme me lojën All-Star të Major League Baseball . [3] Megjithëse shumica e njerëzve, përfshirë Podoloff, ishin pesimistë për idenë, Brown mbeti i bindur se do të ishte një sukses dhe ai ofroi të organizonte lojën dhe të mbulonte të gjitha shpenzimet ose humbjet e mundshme të shkaktuara nga loja.

Zgjedhja e listave[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Në vitin 2017, NBA kaloi nga një votim i pastër i tifozëve në një proces të peshuar ku votimi i tifozëve përbën 50%, me votën e lojtarëve dhe mediave për 25% secili. Pesë fillestarët nga çdo konferencë përbëhen nga tre lojtarë të fushës së përparme dhe dy roje, të zgjedhur nga një kombinim i votimit të tifozëve, lojtarëve dhe mediave. Para vitit 2013, tifozët zgjodhën dy sulmues dhe një qendër në vend të lojtarëve të përgjithshëm të fushës së përparme. Në vitin 2003, NBA filloi të ofrojë fletëvotime për All-Star në tre gjuhë - anglisht, spanjisht dhe kinezisht - për votimin e tifozëve.

Trajnerët e NBA votojnë për rezervat për konferencat e tyre përkatëse, por ata nuk mund të zgjedhin lojtarë nga ekipi i tyre. Çdo trajner zgjedh dy roje, tre lojtarë të fushës së përparme dhe dy letra të egra, me secilin lojtar të përzgjedhur të renditur sipas preferencës brenda secilës kategori. Nëse një lojtar është i listuar në më shumë se një pozicion, trajnerët inkurajohen të votojnë për pozicionin që ata mendojnë se është më i favorshëm për ekipin e All-Star (Euro 2024). Nëse një lojtar nuk është i disponueshëm për lojë për shkak të lëndimit, komisioneri i NBA zgjedh një zëvendësues për listën. Nëse zëvendësimi është për një titullar të përzgjedhur nga tifozët, trajneri i lojës së të gjitha yjeve zgjedh zëvendësuesin në formacionin fillestar dhe nuk kufizohet vetëm me shtimin e komisionerit në listë.

Shumë lojtarë të All-Star mund të zgjidhen nga një ekip, ku rekordi është katër. Kjo ka ndodhur nëntë herë, rasti i parë i tillë ishte në vitin 1962, kur u zgjodhën katër lojtarë nga Boston Celtics dhe Los Angeles Lakers . Ndeshja më e fundit me katër lojtarë të All-Star nga një ekip ishte Golden State Warriors në ndeshjen e 2018-ës .

Loja[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Loja All-Star e NBA luhet sipas rregullave normale të ligës, por ka disa dallime. Fakti që yjet fillestarë zgjidhen nga tifozët, lojtarët dhe mediat shpesh rezulton në fillimin e lojës me lojtarë në pozicione të ndryshme nga pozicionet e tyre të zakonshme. Për shembull, në ndeshjen e vitit 2007, Kobe Bryant dhe Tracy McGrady u zgjodhën si roje fillestare për Konferencën Perëndimore, edhe pse ata zakonisht luajnë si shooting guard. Kështu, Bryant fillonte lojën si roje pikë në vend të pozicionit të tij të zakonshëm. Loja All-Star zakonisht përfshin tentativa të spektakularizuara të slam dunk dhe pasimesh të pa pritura në rrjetë, ndërsa përpjekjet mbrojtëse janë më pak intensive në krahasim me një lojë të rregullt NBA. Si rezultat, shpesh rezultati përfundimtar i lojës All-Star është shumë më i lartë se sa në një lojë konkurruese të NBA.

Nëse rezultati është i ngushtë, çereku i katërt bëhet më konkurrues. Në vitin 2020, NBA e ndryshoi formatin e përfundimit të lojës për të përdorur Elam Ending. Në rregullat normale të Elam Ending, ora e lojës ndalet me katër minuta të mbetura dhe vendoset një rezultat objektiv; ekipi që arrin këtë objektiv fiton lojën. Në vitin 2020, NBA mori rezultatin në fund të tre tremujorëve dhe shtoi 24 pikë (si nder për Kobe Bryant, i cili ishte ndjerë një muaj më parë në një aksident helikopteri). Me ekipin e Giannis që kryeson skuadrën e LeBron me rezultat 133–124 në fund të tremujorit të tretë, rezultati i synuar ishte 157 pikë dhe Ekipi i LeBron fitoi garën.

Prezantimet e luajtësit shoqërohen me bujë të rëndësishme, duke përfshirë efekte ndriçimi, muzikë kërcimi, DJ, skena të përpunuara portative dhe mjete piroteknike . Uniformat speciale janë krijuar për lojën çdo vit, zakonisht të kuqe për Konferencën Perëndimore dhe blu për Konferencën Lindore. Nga viti 1997 deri në vitin 2002, lojtarët mund të mbanin uniformat e tyre normale të ekipit. “Konferenca nikoqire” ka tradicionalisht edhe uniforma të lehta, përveç 2010-2014. Në të kaluarën, lojtarëve që mbanin të njëjtin numër iu dha mundësia të zgjidhnin një numër tjetër. Për shembull, Patrick Ewing, i cili zakonisht mbante numrin 33, përfundoi me numrin 3 në fillim të karrierës së tij pasi Larry Bird gjithashtu kishte atë numër. Që nga viti 1997, lojtarët mund të mbajnë numrat e tyre uniformë. Një artist i madh regjistrimi zakonisht këndon O Canada (okbet) dhe " The Star-Spangled Banner " përpara se të lajmërohet.

Pjesa e parë është më e gjatë se një lojë tipike NBA, pjesërisht për shkak të shfaqjeve muzikore nga artistë të njohur. Shfaqja e parë e tillë në pjesën e parë ndodhi në lojën e vitit 2000, me Kenny Wayne Shepherd, Mary J. Blige, 98 Degrees, Montell Jordan, Martina McBride dhe LL Cool J.

  1. ^ "How NBA's new voting format determined All-Star starters, snubs". ESPN. Marrë më 2017-07-03.
  2. ^ "Anthony snubbed when All-Star reserves announced". espn.com. Associated Press. shkurt 1, 2007. Marrë më 2 shkurt 2007.{{cite news}}: Mirëmbajtja CS1: Datë e përkthyer automatikisht (lidhja)
  3. ^ Goldstein, Richard (3 korrik 2000). "Haskell Cohen, 86, Publicist; Created N.B.A. All-Star Game". The New York Times. Marrë më 21 qershor 2010. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Linqe te jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]