Nata e Kadrit

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
(Përcjellë nga Nata e Lejletul Kadrit)
Shko te: navigacion, kërko

Nata e Kadrit (arab. لیلة القدر‎) është nata në të cilën pejgamberit Muhamed, ndëmjet melekut Xhebrail, i kanë zbritur ajetet e para të Kuranit, sipas fesë islame.[1]

Kjo është një nga netët teke në dhjetë ditëshin e fundit të muajit Ramazan. Myslimanët besojnë se në këtë natë, Zoti i bekon të gjithë, i falë të gjitha mëkatet, i pranon të gjitha lutjet, dhe se engjëjt zbresin në Tokë.

Shiko dhe[redakto | redakto tekstin burimor]

Referencat[redakto | redakto tekstin burimor]

Lidhje të jashtme[redakto | redakto tekstin burimor]