Ngjyra e lëkurës së njeriut

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Familje e zgjeruar me ngjyra (afrikane: Kleurlinge ose Bruinmense) nga Afrika e Jugut që tregon një spektër të ngjyrës së lëkurës së njeriut

Ngjyra e lëkurës së njeriut ndryshon nga ngjyra kafe më e errët deri tek ajo më e lehta . Dallimet në ngjyrën e lëkurës midis individëve shkaktohen nga ndryshimi i pigmentimit, i cili është rezultat i gjenetikës (të trashëguar nga prindërit biologjikë), ekspozimi ndaj diellit, përzgjedhja natyrore dhe seksuale, ose të gjitha këto. Dallimet midis popullatave evoluan përmes përzgjedhjes natyrore ose seksuale, për shkak të normave sociale dhe ndryshimeve në mjedis, si dhe rregulloreve të efekteve biokimike të rrezatimit ultravjollcë që depërton në lëkurë. [1]

Melanina dhe gjenet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Ngjyra aktuale e lëkurës së njerëzve të ndryshëm ndikohet nga shumë substanca, megjithëse substanca e vetme më e rëndësishme është pigmenti melaninë . Melanina prodhohet brenda lëkurës në qelizat e quajtura melanocite dhe është përcaktuesi kryesor i ngjyrës së lëkurës së njerëzve me lëkurë të errët. Ngjyra e lëkurës së njerëzve me lëkurë të hapur përcaktohet kryesisht nga indi lidhor i bardhë-kaltërosh dhe nga hemoglobina që qarkullon në venat e dermës. Ngjyra e kuqe në bazë të lëkurës bëhet më e dukshme, veçanërisht në fytyrë, kur, si pasojë e ushtrimeve fizike ose eksitimit seksual, ose stimulimit të sistemit nervor ( zemërimi, siklet ), arteriolat zgjerohen. [2] Ngjyra nuk është plotësisht uniforme në lëkurën e një individi; për shembull, lëkura e pëllëmbës dhe e shputës është më e lehtë se shumica e lëkurës së tjera, dhe kjo është veçanërisht e dukshme tek njerëzit me lëkurë të errët. [3]

Harta e shpërndarjeve të gjeneve

Ekziston një lidhje e drejtpërdrejtë mes shpërndarjes gjeografike të rrezatimit ultravjollcë dhe shpërndarjes së pigmentimit të lëkurës indigjene në mbarë botën. Zonat që marrin sasi më të larta të UVR, të vendosura përgjithësisht më afër ekuatorit, priren të kenë popullata me lëkurë më të errët. Zonat që janë larg nga tropikët dhe më afër poleve kanë intensitet më të ulët të UVR, e cila reflektohet në popullatat me lëkurë më të zbehtë. [4] Disa studiues sugjerojnë se popullatat njerëzore gjatë 50,000 viteve të fundit kanë ndryshuar nga lëkurë të errët në lëkurë të çelur dhe anasjelltas, ndërsa migruan në zona të ndryshme UV, [5] dhe se ndryshime të tilla të mëdha në pigmentim mund të kenë ndodhur në më pak se 100 vjet. breza (≈2,500 vjet) përmes spastrimeve selektive . [5] [6] Ngjyra natyrale e lëkurës gjithashtu mund të errësohet si rezultat i nxirjes për shkak të ekspozimit ndaj dritës së diellit . Teoria kryesore është se ngjyra e lëkurës përshtatet me rrezatimin intensiv të dritës së diellit për të siguruar mbrojtje të pjesshme kundër fraksionit ultravjollcë që prodhon dëmtime dhe kështu mutacione në ADN- në e qelizave të lëkurës. [7] [8] Përveç kësaj, është vërejtur se femrat mesatarisht janë dukshëm më të lehta në pigmentim të lëkurës sesa meshkujt . Femrat kanë nevojë për më shumë kalcium gjatë shtatzënisë dhe laktacionit . Trupi sintetizon vitaminën D nga rrezet e diellit, e cila e ndihmon atë të absorbojë kalciumin. Femrat evoluan për të pasur lëkurë më të lehtë, kështu që trupi i tyre thith më shumë kalcium. [9]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Muehlenbein, Michael (2010). Human Evolutionary Biology. Cambridge University Press. fq. 192–213. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ Jablonski, N.G. (2006). Skin: A Natural History. Berkeley: University of California Press. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  3. ^ Milburn, Peter B.; Sian, Corazon S.; Silvers, David N. (1982). "The color of the skin of the palms and soles as a possible clue to the pathogenesis of acral-lentiginous melanoma". American Journal of Dermatopathology. 4 (5): 429–33. doi:10.1097/00000372-198210000-00009. PMID 7149195. {{cite journal}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  4. ^ Webb, A.R. (2006). "Who, what, where, and when: influences on cutaneous vitamin D synthesis". Progress in Biophysics and Molecular Biology. 92 (1): 17–25. doi:10.1016/j.pbiomolbio.2006.02.004. PMID 16766240. {{cite journal}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  5. ^ a b Jablonski, Nina G. (pranverë 2011). "Why Human Skin Comes in Colors" (PDF). AnthroNotes. 32 (1). Arkivuar (PDF) nga origjinali më 2014-02-25. Marrë më 2013-07-20. {{cite journal}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  6. ^ Jablonski, Nina (2012). Living Color. Berkeley, Los Angeles, London: University of California Press. ISBN 978-0-520-25153-3. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  7. ^ Jablonski, Nina; Chaplin, George (maj 2017). "The colours of humanity: the evolution of pigmentation in the human lineage". Philosophical Transactions of the Royal Society B. 372 (1724): 20160349. doi:10.1098/rstb.2016.0349. PMC 5444068. PMID 28533464. {{cite journal}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  8. ^ Jablonski, N. G.; Chaplin, G. (2010). "Colloquium Paper: Human skin pigmentation as an adaptation to UV radiation". Proceedings of the National Academy of Sciences. 107: 8962–8. Bibcode:2010PNAS..107.8962J. doi:10.1073/pnas.0914628107. PMC 3024016. PMID 20445093. {{cite journal}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  9. ^ Jablonski, Nina; Chaplin, George (2000). "The evolution of human skin coloration" (PDF). Journal of Human Evolution. 39 (1): 57–106. doi:10.1006/jhev.2000.0403. PMID 10896812. Arkivuar nga origjinali (PDF) më 5 janar 2015. {{cite journal}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)