Niederbronn-les-Bains

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Niederbronn-les-Bains
Nìderbrunn (Alzasisht)
Bad Niederbronn (Gjermanisht)
Komunë
Zyra e dikurshme qendrore e De Dietrich dhe lumi Falkensteinerbach
Zyra e dikurshme qendrore e De Dietrich dhe lumi Falkensteinerbach
Stema Niederbronn-les-Bains
VendiFranca
RajoniGrand Est
DepartamentiBas-Rhin
QarkuHaguenau-Wissembourg
KantoniReichshoffen
Qeveria
 • Kryetari (2020–2026) Anne Guillier[1]
Sipërfaqja
1
31.400 km2 (12.124 sq mi)
Popullsia
 (Janar 2020)
4.369
 • Dendësia140/km2 (360/sq mi)
Zona kohoreUTC+01:00 (CET)
 • Verës (DST)UTC+02:00 (CEST)
INSEE/Kodi postar
67324 /67110
Lartësia180–577 m (591–1,893 ft)
(avg. 192 m or 630 ft)
Faqja zyrtareOfficial website
1 French Land Register data, which excludes lakes, ponds, glaciers > 1 km2 (0.386 sq mi or 247 acres) and river estuaries.

Niederbronn-les-Bains ( shqiptimi frëngjisht: [nidəʁbʁɔn le bɛ̃] ; gjermanisht: Bad Niederbronn , Alzasisht: Nìderbrunn ; Shqip: Broni i Poshtëm-Llixha) është aktualisht një komunëdepartamentin Bas-Rhin në Grand Est. [2] Ai është i pozicionuar midis Bitche dhe Wissembourg.

Broni i Poshtëm-Llixha është pjesë e Parkut Natyror Rajonal të Vosges Veriore . Ajo ka një traditë si një qytet spa, dhe vazhdon të tërheqë turistë dhe vizitorë të tjerë që kanë nevojë të rikuperohen.

Historia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Broni i Poshtëm-Llixha u themelua në vitin 48 para Krishtit kur romakët zbuluan vetitë shëruese të ujit vendas. Vendi më i hershëm i llixhave ishte në ose afër vendndodhjes së tanishme të kazinosë së qytetit. Gjatë shekullit të pestë, qyteti i vogël ra viktimë e dhunës që shoqëroi periudhën e migrimeve intensive që pasuan zhdukjen nga perandoria perëndimore e qeverisjes romake.

Ekonomia dhe turizmi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Komuna përfshin dy burime të ujit mineral, njëri prej tyre, i shfrytëzuar për herë të parë më shumë se dy mijë vjet më parë, i njohur si Burimi Romak dhe tjetri i njohur si Burimi Kelt : Uji i markës Celtic Spring është gjerësisht i gjetshëm në zonë. Vetitë kuruese të ujërave rekomandohen kundër reumatizmës dhe sëmundjeve degjenerative. Tradita e spasë sot mbështet një industri më të përgjithshme turistike në qytetin e vogël, i cili madje ka kazinonë e tij.

Qyteti i vogël përmban gjithashtu një muze arkeologjik që përmban mbetje të vendbanimeve Vosgeane Veriore.

Një vend takimi i quajtur Qendra Albert Schweitzer u krijua në 1993 për të nxitur kontaktet midis të rinjve francezë dhe gjermanë.

  1. ^ "Répertoire national des élus: les maires". data.gouv.fr, Plateforme ouverte des données publiques françaises (në frëngjisht). 2 dhjetor 2020.
  2. ^ INSEE commune file