Niko Engonopulo

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Niko Engonopoulo

Niko Engonopoulo (greqisht: Νίκος Εγγονόπουλος; 21 tetor 1907 – 31 tetor 1985) ka qene piktor dhe poet modern me origjine arvanite. Ai është një nga anëtarët me te rëndësishme te gjeneratës se viteve 30 si edhe dhe përfaqësuesi kryesor i lëvizjes surrealiste në Greqi. Punët e tij si shkrimtar përfshijnë kritika dhe ese.

Biografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Niko Engonopoulo është lindur nga prindër Arvanite[1]Athinë në vitin 1907 dhe ishte djali i dyte i Panajotit and Erietas (Henrietta) Engonopoulo.

Gjate versë se vitit 1914 kur familja e Nikos Engonopoulo shkoi për një udhëtim në Stamboll familja e ti u vendos atje, meqë filloi Lufta e Pare Botërore. Në 1923, ai u regjistrua në një lycéeParis, ku ai ka studiuar për një periudhë prej katër vitesh. Pas kthimit të tij në Greqi, ai shërbeu si një kompani private në regjimentin e pare të këmbësorisë. Me pas ai punoi si përkthyes në një bankë dhe si sekretar në universitetin të Athinës. Në 1930 Engonopoulo ishte i punësuar si dezinjator në Urban Planning Department te Ministrise greke te punëve publike.

Me 1932 ai hyri në Athens School of Fine Arts, ku ai studioi nën mbikëqyrjen e Konstantinos Parthenis. Ai gjithashtu mori pjesë në mësimet e studiove te artit te Photios Kontoglou. Gjatë kësaj kohe ai u takua me artistë të rëndësishëm, dhe poetin Andreas Embirikos dhe te piktoreve si Yannis Tsarouchis, Giorgio de Chirico dhe Yannis Moralis.

Pikturat e tij te para, me se shumti tempera shtëpitë e vjetra te pikturuara në letër, qene prezantuar në një ekspozite Art of Modern Greek Tradition, organizuar në janar 1938. Menjëherë pas ekspozitës, ai botoi përkthime të bëra nga poema te Tristan Tzara, të cilat janë botuar në shkurt. Disa muaj me vone ,nxori dhe botoi koleksionin e tij te pare te poemave (Do Not Distract the Driver), followed by a second one (The Clavicembalos of Silence) the next year. Overall he is considered one of the finest surrealist poets of Greece.

Ekspozita e parë e tij individuale u mbajt në 1939. Tre vjet me vone, ai përfundoi poemën e tij të gjatë më të njohur Bolivar, a Greek Poem, frymëzuar nga udhëheqësi revolucionar Simón Bolívar dhe e botoi me 1944. The poem was also released in the formë of a song, in 1968, with music composed by Nikos Mamangakis.

Ai vdiq nga një atak zemre në Athine me 1985.

Shënime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje te jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Shih edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]