Jump to content

Njësia administrative Kolonjë

Coordinates: 40°30′N 19°22′E / 40.50°N 19.36°E / 40.50; 19.36
Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

40°30′N 19°22′E / 40.50°N 19.36°E / 40.50; 19.36

Njësia administrative Kolonjë

Komuna Kolonjë është një komunëShqipëri.[1] Njesia administrative Kolonje eshte nje nga njesite me me rendesi te bashkise Lushnje,ne territorin e njesise ndodhen edhe biznese te fuqishme te cilat jane te njohura ne gjithe vendin si:Lufra,Soal,etj. Poashtu ne kete njesi ndodhet edhe Manastiri i Ardenices i cili eshte i ndertuar ne shekullin XII dhe ka vlera te medha kulturore,pyjet qe e rrethojne dhe pemet mijevjecare e bejne kete vend nje atraksion turistik te deshiruar. Vizitohet nga mijra turist cdo vit dhe infrastruktura e mire e bejne nje vend krejt te arritshem. Gjithashtu qyteza e Kolonjes e cila eshte e vendosur ne rreze te kodrave te Ardenices bene pjese ne nje nga zonat me te zhvilluar madje mund te themi fshati me zhvillimin me te madh ne Myzeqe ku mund te permendim se ne perjudhen e diktatures ishte nje zone ku ishin perqendruar nje teresi repartesh ushtarake poashtu edhe SMT. Megjithese mungesa e investimeve te shumta qe i duhen kesaj zone nuk eshte dhene,natyra i ka dhuruar te ardhmen edhe te tashmen. Njesia administartive Kolonje perbehet nga fshtrat: Kolonje,Bitaj,Ardenice,Rrapez-fshat,Rrapez-sektor,Shakuj,Gorre,Lumth,Bishqethem.


  1. ^ "Shoqata e Komunave". Arkivuar nga origjinali më 13 mars 2012. Marrë më 8 nëntor 2011. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)