Nona Gaprindashvili

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Nona Gaprindashvili ( gjeorgjisht: ნონა გაფრინდაშვილი; e lindur më 3 maj 1941) është një shahiste gjeorgjiane dhe gruaja e parë që iu dha titulli i FIDE Grandmaster . Ajo ishte kampionja e gjashtë e shahut botëror (1962-1978).

Kariera[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Në vitin 1961, në moshën 20 vjeç, Gaprindashvili fitoi turneun e katërt të Kandidatëve për femra, duke vendosur një ndeshje titulli kundër kampiones së botës Elisaveta Bykova. Ajo fitoi ndeshjen me lehtësi, me rezultatin përfundimtar 9-2 (+ 7−0 = 4), dhe vazhdoi të mbrojë titullin e saj me sukses katër herë: tre herë kundër Alla Kushnir (1965: 10–6; 1969: 12– 7; 1972: 12–11) dhe një herë kundër shoqes Gjeorgjiane Nana Alexandria (1975: 9–4). Ajo më në fund humbi kurorën e saj në 1978 te një gjeorgjiane, 17-vjeçare Maia Chiburdanidze, me rezultat 6½-8½ (+ 2−4 = 9).

Gaprindashvili luajti për Bashkimin Sovjetik në Olimpiadat e grave të shahut të 1963, 1966, 1969, 1972, 1974, 1978, 1980, 1982, 1984, 1986, 1990 dhe për Gjeorgjinë në 1992. [1] Ajo ishte një nga lojtarët kontribuese të ekipit të BRSS që mbizotëroi në Olimpiadat e Grave të viteve 1980. Ajo fitoi 25 medalje, ndër të cilat 11medalje ari ekipi dhe 9 medalje ari individuale. [2] Në Olimpiadën e Dubai 1986 ajo fitoi të gjitha dhjetë ndeshjet që luajti.

Ajo ishte një fituese pesë herë në Kampionatin Sovjetik të Grave: në 1964, 1973, 1981, 1983 dhe 1985.

Gjatë karrierës së saj, Gaprindashvili garoi me sukses në turnet e meshkujve, duke fituar (ndër të tjera) turneun Hastings Challengers në 1963/4 dhe duke u lidhur për vendin e parë në turneun Lone Pine International në 1977.

Në 1978 Gaprindashvili u bë gruaja e parë që iu dha titulli i Grandmasterit.

Në 1975 ajo kishte një parfum të quajtur pas saj.

Në 1995 Gaprindashvili fitoi për herë të parë në Kampionatin Botëror të Lartë të Grave. Ajo e fitoi atë edhe në 2009, 2014, 2015 dhe 2016 (tre të fundit në divizionin 65+). Ajo gjithashtu fitoi Kampionatin Evropian për të Moshat e Grave në 2011, 2015, 2016, 2017 dhe 2018 (katër të fundit në divizionin 65+).

Në 2005, në moshën 64 vjeç, Gaprindashvili fitoi turneun e shahut BDO të mbajtur në Haarlem, Hollandë me një rezultat prej 6½ / 10 pikë dhe një vlerësim të performancës prej 2510. [3]

Gaprindashvili u dha Urdhrin e Ekselencës në 2015 nga Presidenti i Gjeorgjisë Xhorxh Margvelashvili për "kontributin e saj të jashtëzakonshëm në vend dhe komb" dhe "përfaqësimin e Gjeorgjisë në një nivel ndërkombëtar". [4]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ OlimpBase: Women's Chess Olympiads, Nona Gaprindashvili
  2. ^ Only her compatriot Maia Chiburdanidze won more: 28 medals in 15 olympiads (15 individual and 13 team medals, of which 15 gold)
  3. ^ Agterdenbos, Frits (2005-09-10). "Nona Gaprindashvili wins BDO Chess Tournament Haarlem". Chess News. Marrë më 2018-10-22. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  4. ^ "Order of Excellence to Nona Gaprindashvili". FIDE. Marrë më 29 dhjetor 2015. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)