Norilsku

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Norilsku
Норильск
Qytet
Sheshi Oktyabrskaya
Sheshi Oktyabrskaya
Popullsia
 • Gjithsej181.656
{{{postal_code_type}}}
663300-663341
Faqja zyrtarewww.norilsk-city.ru

Norilsku (Rusisht: Норильск) është një qytet industrial në Krasnojarsk Krai, Rusi, i vendosur mbi Rrethin Arktik, në lindje të lumit Yenisei dhe në jug të perëndimit të Gadishullit Taymyr. Ka një popullsi të përhershme prej 175,000. Me përfshirjen e banorëve të përkohshëm, popullsia e saj arrin në 220,000.

Është qyteti më verior i botës me më shumë se 100,000 banorë dhe qyteti i dytë më i madh (pas Murmansk) brenda Rrethit Arktik. Norilsk dhe Gjokuskaj janë qytetet e vetme të mëdha në zonën e vazhdueshme të permafrostit.

Depozitat e nikelit të Norilsk-Talnakh janë depozitat më të mëdha të njohura të nikelit-bakrit-palladiumit në botë. Shkrirja e xehes së nikelit është drejtpërdrejt përgjegjëse për ndotje të rëndë, e cila në përgjithësi vjen në formën e shiut acid dhe smogut. Sipas disa vlerësimeve, një përqind e emetimit global të dioksidit të squfurit vjen nga minierat e nikelit të Norilskit.

Historia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Norilsk u themelua në vitin 1935 sipas datave zyrtare të themelimit, kur Norilsk u zgjerua si një zgjidhje për kompleksin minerar-metalurgjik Norilsk dhe u bë qendra e sistemit Norillagkampeve të punësGulag. Ai iu dha statusi i zgjidhjes së tipit urban më 1939 dhe statusi i qytetit më 1953.

Norilsk ndodhet midis Rrafshnalta Siberiane Perëndimore dhe Pllaja Qendrore Siberiane në rrëzë të Maleve Putoran me një lartësi prej 1.700 metrash në disa nga depozitat më të mëdha të nikelit në Tokë. Si pasojë, minierat dhe xeherorja janë industritë kryesore. Norilsk është qendra e një rajoni ku nikeli, bakri, kobalti, platina, palladiumi dhe qymyri janë minuar. Depozitat minerale në Craton Siberian ishin njohur për dy shekuj para se të themelohej Norilsk, por minierat filluan vetëm në 1939, kur pjesët e varrosura të ndërhyrjeve Norilsk-Talnakh u gjetën nën terrenin malor.

Talnakh është vendi kryesor i pasurimit / minierës tani nga ku një emulsion mineral i pasuruar pompohet në bimët e metalurgjisë Norilsk.

Për të mbështetur qytetin e ri, u vendos hekurudha Norilsk në portin e Dudinkalumin Yenisei. Nga Dudinka, nikeli i pasuruar dhe bakri transportohen në Murmansk përmes detit dhe, më pas, në fabrikën e pasurimit dhe shkrirjes MonchegorskGadishullin Kola, ndërsa përmbajtja më e çmuar shkon lart lumit për në Krasnojarsk. Ky transport bëhet vetëm gjatë verës. Porti i Dudinka është i mbyllur dhe i çmontuar gjatë përmbytjeve të akullit të pranverës deri në 20 metra në fund të majit (një dukuri tipike pranverore në të gjithë lumenjtë Siberian).

Në fillim të viteve 1950, Hekurudha Salekhard-Igarka ishte në ndërtim e sipër nga qyteti evropian i qymyrit Vorkuta përmes lumit Ob/Salekhard, dhe Norilsk mori një stacion të gjerë hekurudhor të ndërtuar në pritje të shërbimit të trenit në Moskë, por ndërtimi u ndal pas vdekjes së Jozif Stalinit.

Sipas arkivave të Norillag, 16,806 të burgosur vdiqën në Norilsk në kushtet e punës së detyruar, urisë dhe ftohjes intensive gjatë ekzistencës së kampit (1935-1956). Vdekjet ishin veçanërisht të larta gjatë Luftës së Dytë Botërore nga 1942-44 kur furnizimet ushqimore ishin veçanërisht të pakta. Të burgosurit organizuan kryengritjen jo të dhunshme të Norilskit në vitin 1953. Një numër i panjohur, por ende i rëndësishëm i të burgosurve vazhduan të shërbenin dhe të vdisnin në miniera deri rreth vitit 1979. Norilsk-Talnakh vazhdon të jetë një minierë e rrezikshme për të punuar. Sipas kompanisë minerare, ka pasur 2.4 aksidente për një mijë punëtorë në vitin 2005. Në vitin 2017, Norilsk Nickel pohoi se kishte ulur normën e përgjithshme të humbjes së tij në kohën e humbjes me gati 60% që nga viti 2013.

Demografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Popullsia e Norilsk është 175.365 (sipas regjistrimit më 2010)[1] pas rënies së BRSS, popullsia e saj zbriti me 40,000, por kjo u kompensua nga bashkimi i mëpasshëm i qyteteve të Kajerkan dhe Talnah në Norilsk, duke mbajtur një popullsi të përhershme prej 175,000. Përfshirë banorët e përkohshëm, popullsia arrin në 220,000 njerëz.

Jetëgjatësia për banorët lokalë është rreth dhjetë vjet më pak se jetëgjatësia mesatare ruse.

Historia e popullsisë
1939 1959 1962 1967 1970 1973 1974 1975 1976
13 886 109 442 117 000 129 000 135 487 150 000 156 000 167 000 →167 000
1979 1982 1985 1986 1987 1989 1990 1991 1992
180 358 183 000 185 000 179 000 181 000 174 673 178 000 169 000 165 000
1993 1994 1995 1996 1997 1998 1999 2000 2001
167 000 163 000 164 000 161 000 155 000 156 000 146 500 140 800 143 100
2002 2003 2004 2005 2006 2007 2008 2009 2010
134 832 134 800 133 400 131 900 213 200 209 400 206 400 203 930 175 365
2011 2012 2013 2014 2015 2016 2017 2018 2019
175 300 177 273 177 738 176 559 176 251 177 428 178 018 181 400 181 656

Feja[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Xhamia Nurd Kamal

Feja kryesore në Norilsk është krishterimi. Qyteti ka katedrale dhe kisha ortodokse ruse dhe një kishë ortodokse ukrainase. Xhamia Nord Kamal konsiderohet xhamia më veriori në botë dhe u ndërtua nga një tatar.

Klima[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Norilsk ka një klimë subarktike me dimra shumë të gjatë, jashtëzakonisht të ftohtë dhe verë shumë të shkurtër, të butë. Mbulohet me dëborë për rreth 250–270 ditë në vit, me stuhi dëbore për rreth 110–130 ditë. Dielli i mesnatës është mbi horizontin nga 21 maj deri në 24 korrik (65 ditë), dhe periudha kur dielli nuk lind, nata polare, është nga afërsisht 30 Nëntor deri në 13 Janar (45 ditë). Temperaturat ndonjëherë mund të rriten mbi 25 °C në korrik.

Binjakëzimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Popullsia u rrit mes 2002 dhe 2010 pëshkak bashkimit të Kajerkan dhe Talnah në Norilsk në dhjetor 2004
  2. ^ Красноярский край. Подписана программа совместных действий городов-побратимов Норильска и Минусинска на 2002 год
  3. ^ «Заполярная правда» от 10.12.2001
  4. ^ «ИА REGNUM: Красноярский край. Города Норильск и Минусинск станут побратимами»

Burimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  • "Norilskaya golgofa" "Memorial", regional Branch "Siberia", publisher: "Klaretianum", Krasnoyarsk, 2002