Jump to content

Oisemont

Coordinates: 49°57′22″N 1°46′02″E / 49.9561°N 1.7672°E / 49.9561; 1.7672
Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Uazmont
Komunë
Bashkia e Uazmontit
Bashkia e Uazmontit
Stema Uazmont
Oisemont is located in Earth
Oisemont (Earth)
Koordinatat: 49°57′22″N 1°46′02″E / 49.9561°N 1.7672°E / 49.9561; 1.7672
VendiFranca
RajoniHauts-de-France
DepartamentiSomme
QarkuAmiens
KantoniPoix-de-Picardie
NdërkomunalitetCC Somme Sud-Ouest
Qeveria
 • Kryetari (2020–2026) Amaury Caulier[1]
Sipërfaqja
1
8.040 km2 (3.104 sq mi)
Popullsia
 (Janar 2020)
1.137
 • Dendësia140/km2 (370/sq mi)
Zona kohoreUTC+01:00 (CET)
 • Verës (DST)UTC+02:00 (CEST)
INSEE/Kodi postar
80606 /80140
Lartësia80–135 m (262–443 ft)
(avg. 118 m or 387 ft)
1 French Land Register data, which excludes lakes, ponds, glaciers > 1 km2 (0.386 sq mi or 247 acres) and river estuaries.

Oisemont (shqiptimi frëngjisht: [wazmɔ̃]; Shqip: Uazmonti ) është një komunëdepartamentin SommeHauts-de-FranceFrancën veriore.

Popullsia në vite
VitiPop.±%
19361.061—    
1946987−7.0%
19541.046+6.0%
1962997−4.7%
19681.071+7.4%
19751.196+11.7%
19821.233+3.1%
19901.285+4.2%
19991.244−3.2%
20071.267+1.8%
20121.182−6.7%
20171.171−0.9%
 • Emri e ka origjinën në fenë dhe mitologjinë kelte, si 'mali i Ésus-it' . Gjatë shekujve, ai është njohur si Ossemons, Aussemons dhe Wessemont . Ka dëshmi që tregojnë për origjinën Acheuleane dhe pushtimin romak .
 • Deri në vitin 1275, qyteti ishte selia e provokatorit të Vimeut . [2]
 • Templarët e Acheux [3] u bënë pjesë e bailiwick-ut të Uazmontit, duke ngritur një prijës të shtëpisë së Aiseut.
 • Në 1307, u ngrit një seli e dytë nga Kalorësit Hospitalerë . Ndërtesa qëndron ende sot, në 'rue de la Commanderie', si dhe disa ndërtesa të tjera historike [4]
 • Kalaja u shkatërrua në vitin 1346 nga ushtria e Eduardit III gjatë Luftës Njëqindvjeçare . Kishte ledhe mbrojtëse për të mbrojtur banorët në kohë sulmi. Ajo u rindërtua dhe u shkatërrua përsëri në 1370 nga John of Gaunt . [5]
 • Një spital templar u ndërtua në vendin e shtëpisë së tanishme të të moshuarve. Mbetet vetëm një kryq prej guri.
 • Viti 1472 pa Karl Qerosin ti vinte zjarrin qytetit, duke e kthyer atë në hi. [2]
 • Gjatë Luftërave Fetare të shekullit të 16-të, qyteti ishte një qendër e rëndësishme protestante . [2] Nga shekulli i 17-të, Huguenotët ishin fshehur në pasazhe nëntokësore për mbrojtje.
 1. ^ "Répertoire national des élus: les maires". data.gouv.fr, Plateforme ouverte des données publiques françaises (në frëngjisht). 2 dhjetor 2020.
 2. ^ a b c Gabim referencash: Etiketë <ref> e pavlefshme; asnjë tekst nuk u dha për refs e quajtura Oisemont 2 roues
 3. ^ ="Templiers.net (2)">Les Templiers et les Croisades sur templiers.net
 4. ^ Source dépliant municipal.
 5. ^ Baie de Somme[lidhje e vdekur]