Orry-la-Ville

Coordinates: 49°07′59″N 2°30′49″E / 49.1331°N 2.5136°E / 49.1331; 2.5136
Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Ori-Lavilë
Komunë
Bashkia e Ori-Lavilës
Bashkia e Ori-Lavilës
Stema Ori-Lavilë
Orry-la-Ville is located in Earth
Orry-la-Ville (Earth)
Koordinatat: 49°07′59″N 2°30′49″E / 49.1331°N 2.5136°E / 49.1331; 2.5136
VendiFranca
RajoniHauts-de-France
DepartamentiOise
QarkuSenlis
KantoniSenlis
NdërkomunalitetAire Cantilienne
Qeveria
 • Kryetari (2020–2026) Nathanael Rosenfeld[1]
Sipërfaqja
1
12.100 km2 (4.672 sq mi)
Popullsia
 (Janar 2020)
3.385
 • Dendësia280/km2 (720/sq mi)
Zona kohoreUTC+01:00 (CET)
 • Verës (DST)UTC+02:00 (CEST)
INSEE/Kodi postar
60482 /60560
Lartësia42–129 m (138–423 ft)
(avg. 95 m or 312 ft)
1 French Land Register data, which excludes lakes, ponds, glaciers > 1 km2 (0.386 sq mi or 247 acres) and river estuaries.

Orry-la-Ville (shqiptimi frëngjisht: [ɔʁi la vil], Shqip: Ori-Lavila ) është një komunëdepartamentin OiseFrancën veriore. Stacioni Orry-la-Ville-Coye ka lidhje hekurudhore me Amiens, Creil, Compiègne dhe Parisin.

Popullatë[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Popullsia në vite
VitiPop.±%
19681.821—    
19752.604+43.0%
19822.977+14.3%
19903.159+6.1%
19993.307+4.7%
20073.255−1.6%
20123.394+4.3%
20173.345−1.4%
  1. ^ "Répertoire national des élus: les maires" (në frëngjisht). data.gouv.fr, Plateforme ouverte des données publiques françaises. 13 shtator 2022.