Përdorimi efikas i energjisë

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Përdorimi efikas i energjisë, nganjëherë i quajtur thjesht efikasitet energjetik, është procesi i reduktimit të sasisë së energjisë së nevojshme për të ofruar produkte dhe shërbime. Për shembull, izolimi i një ndërtese i lejon asaj të përdorë më pak energji ngrohjeje dhe ftohjeje për të arritur dhe ruajtur një rehati termike. Instalimi i llambave me diodë që lëshojnë dritë, ndriçimi fluoreshent ose dritaret natyrale të çatisë redukton sasinë e energjisë së nevojshme për të arritur të njëjtin nivel ndriçimi në krahasim me përdorimin e llambave tradicionale inkandeshente. Përmirësimet në efiçencën e energjisë përgjithësisht arrihen duke adoptuar një teknologji ose proces prodhimi[1] më efikas ose duke aplikuar metoda të pranuara përgjithësisht për të reduktuar humbjet e energjisë.

Ka shumë motive për të përmirësuar efikasitetin e energjisë. Zvogëlimi i përdorimit të energjisë redukton kostot e energjisë dhe mund të rezultojë në një kursim të kostos financiare për konsumatorët nëse kursimi i energjisë kompenson çdo kosto shtesë të zbatimit të një teknologjie me efikasitet energjetik. Reduktimi i përdorimit të energjisë shihet gjithashtu si një zgjidhje për problemin e minimizimit të emetimeve të gazeve serrë. Përmirësimi i efikasitetit të energjisë në ndërtesa, procese industriale dhe transport mund të zvogëlojë nevojat e botës për energji në vitin 2050 me një të tretën dhe të ndihmojë në reduktimin e emetimeve globale të gazeve serrë.[2] Një zgjidhje tjetër e rëndësishme është heqja e subvencioneve të energjisë të udhëhequra nga qeveria që nxisin konsumin e lartë të energjisë dhe përdorimin joefikas të energjisë në më shumë se gjysmën e vendeve në botë.[3]

Efiçenca e energjisë dhe energjia e rinovueshme thuhet se janë shtyllat binjake të politikës së qëndrueshme të energjisë[4] dhe janë prioritete të larta në hierarkinë e energjisë së qëndrueshme. Në shumë vende, efikasiteti i energjisë shihet gjithashtu se ka një përfitim të sigurisë kombëtare, sepse mund të përdoret për të ulur nivelin e importeve të energjisë nga vendet e huaja dhe mund të ngadalësojë shkallën në të cilën burimet e brendshme të energjisë janë varfëruar.

Shiko edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Diesendorf, Mark (2007). Greenhouse Solutions with Sustainable Energy, UNSW Press, p. 86.
  2. ^ "The value of urgent action on energy efficiency – Analysis". IEA (në anglishte britanike). Marrë më 2022-11-23.
  3. ^ Indra Overland (2010). "Subsidies for Fossil Fuels and Climate Change: A Comparative Perspective". International Journal of Environmental Studies. 67 (3): 203–217. Bibcode:2010IJEnS..67..303O. doi:10.1080/00207233.2010.492143. S2CID 98618399. Arkivuar nga origjinali më 2018-02-12. Marrë më 2018-05-16. {{cite journal}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  4. ^ Prindle, Bill; Eldridge, Maggie; Eckhardt, Mike; Frederick, Alyssa (maj 2007). The twin pillars of sustainable energy: synergies between energy efficiency and renewable energy technology and policy. Washington, DC, US: American Council for an Energy-Efficient Economy. CiteSeerX 10.1.1.545.4606. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)