Pakrac

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Pakrac
—  Qytet  —
Pamje nga Pakrac

Administrimi
Shteti Kroacia Kroacia
Zhupania Požega-Slavonija
Statistika dhe Territori
Koordinatat 45.44°0′0″V 17.19°0′0″L / 45.44000°V 17.19000°L / 45.44000; 17.19000 (Pakrac)Koordinatat: 45.44°0′0″V 17.19°0′0″L / 45.44000°V 17.19000°L / 45.44000; 17.19000 (Pakrac)
Popullsia 4.855 banorë (2012[1])
Informacione të tjera
Zona Kohore ZKEQ UTC+1
Vendndodhja
Pakrac is located in Kroacia
Pakrac
Pakrac

Pakrac (në Kroatisht ) është një qytet në zhupaninë Požega-SlavonijaKroaci.

Demografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Popullsia e qytetit sipas përllogaritjeve të vitit 2012 ishte 4855 banorë. Sipas regjistrimit të vitit 2011 4852 banorë ndërsa sipas regjistrimit të vitit 2001 4772 banorë. Popullsia ka ndryshuar me 0.06%[2].

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "Regjistrimi i popullsisë, familjeve dhe banesave 2011, Rezultatet e para sipas vendbanimeve" nga Byroja e statistikave të Kroacisë.
  2. ^ "Të dhëna nga www.world-gazetteer.com". Arkivuar nga origjinali më 5 dhjetor 2012. Marrë më 5 dhjetor 2012. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)

Projekte të tjera[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  •  Commons: Pakrac – Album me fotografi dhe/apo video dhe materiale multimediale