Pozhega (Kroacia)

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Požega
Slavonska Požega, Pozsega
—  Qytet  —
Pamje nga Pozhega (Kroacia)

Administrimi
Shteti Kroacia Kroacia
Zhupania Požega-Slavonija
Statistika dhe Territori
Koordinatat 45.34°0′0″V 17.68°0′0″L / 45.34000°V 17.68000°L / 45.34000; 17.68000 (Požega)Koordinatat: 45.34°0′0″V 17.68°0′0″L / 45.34000°V 17.68000°L / 45.34000; 17.68000 (Požega)
Popullsia 19.427 banorë (2012[1])
Informacione të tjera
Zona Kohore ZKEQ UTC+1
Vendndodhja
Požega is located in Kroacia
Požega
Požega

Požega (në Kroatisht Slavonska Požega, Pozsega) është një qytet në zhupaninë Požega-SlavonijaKroaci.

Demografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Popullsia e qytetit sipas përllogaritjeve të vitit 2012 ishte 19427 banorë. Sipas regjistrimit të vitit 2011 19565 banorë ndërsa sipas regjistrimit të vitit 2001 20943 banorë. Popullsia ka ndryshuar me -0.71%[2].

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "Regjistrimi i popullsisë, familjeve dhe banesave 2011, Rezultatet e para sipas vendbanimeve" nga Byroja e statistikave të Kroacisë.
  2. ^ "Të dhëna nga www.world-gazetteer.com". Arkivuar nga origjinali më 5 dhjetor 2012. Marrë më 27 tetor 2012. |archiveurl= dhe |archive-url= është specifikuar më shumë se një herë (Ndihmë!); |archivedate= dhe |archive-date= është specifikuar më shumë se një herë (Ndihmë!); |accessdate= dhe |access-date= është specifikuar më shumë se një herë (Ndihmë!); Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)

Projekte të tjera[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]