Plleternica

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Pleternica
—  Qytet  —
Pamje nga Plleternica

Administrimi
Shteti Kroacia Kroacia
Zhupania Požega-Slavonija
Statistika dhe Territori
Koordinatat 45.29°0′0″V 17.81°0′0″L / 45.29000°V 17.81000°L / 45.29000; 17.81000 (Pleternica)Koordinatat: 45.29°0′0″V 17.81°0′0″L / 45.29000°V 17.81000°L / 45.29000; 17.81000 (Pleternica)
Popullsia 3.414 banorë (2012[1])
Informacione të tjera
Zona Kohore ZKEQ UTC+1
Vendndodhja
Pleternica is located in Kroacia
Pleternica
Pleternica

Pleternica (në Kroatisht ) është një qytet në zhupaninë Požega-SlavonijaKroaci.

Demografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Popullsia e qytetit sipas përllogaritjeve të vitit 2012 ishte 3414 banorë. Sipas regjistrimit të vitit 2011 3443 banorë ndërsa sipas regjistrimit të vitit 2001 3739 banorë. Popullsia ka ndryshuar me -0.84%[2].

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "Regjistrimi i popullsisë, familjeve dhe banesave 2011, Rezultatet e para sipas vendbanimeve" nga Byroja e statistikave të Kroacisë.
  2. ^ "Të dhëna nga www.world-gazetteer.com". Arkivuar nga origjinali më 5 dhjetor 2012. Marrë më 5 dhjetor 2012. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)

Projekte të tjera[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]