Paraket me bark të kuqërremtë

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Paraket me bark të kuqërremtë
Pyrrhura frontalis frontalis
São Paulo (Brazil)
Statusi i ruajtjes
Klasifikimi shkencor e
Unrecognized taxon (fix): Pyrrhura
Lloji:
Emri binomial
Pyrrhura frontalis
Louis Jean Pierre Vieillot, 1818
Sinonimet

Pyrrhura frontalis kriegi

Paraket me bark të kuqërremtë ( Pyrrhura frontalis ) është një papagall i vogël që gjendet në Brazilinjuglindor në Argjentinën verilindore, përfshirë Paraguain lindor dhe Uruguajin . Njihet gjithashtu si paraket me bark të kuqërremtë, dhe në blegtori zakonisht quhet konur me bark të kuqërremtë ose konur me veshë kafe . Nga sugjerimet të ndryshme, paraketi me bark të kuqërremtë përfshihet në llojin e paraketit me krahë flakë ( P. devillei ) si një nënlloj i bazuar në ekzemplarë të ndërmjetëm nga Paraguai. Por hibride të tilla nuk janë të zakonshme në natyrë dhe të dy popullatat në përgjithësi ruajnë integritetin e tyre; burimet e fundit janë të pavendosur nëse do t'i trajtojnë ato si një ose dy specie.

Përshkrimi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Këta zogj variojnë nga 25 deri në 28 cm (10–11në), dhe janë kryesisht jeshilë, me bark ngjyrë gështenjë, gjoks me shirita të verdhë në të gjelbër dhe anët e qafës me ngjyrë të bardhë. Emri specifik frontalis është një referencë në zonat përreth ballit të tij të errët në ngjyrë gështenjë - një tipar që e ndan atë nga speciet më të ngjashme. Zogj primarë janë blu në rrjetat e jashtme, jeshile në rrjetat e brendshme dhe të errëta në maja. Sqepi është i zi.

Ekzistojnë dy nënlloje në mjedisin e tyre:

  • Paraket me bark të fortë, Pyrrhura frontalis frontalis - Brazili nga Bahia e Jugut në Rio Grande do Sul dhe në perëndim në Mato Grosso do Sul .

Ekologjia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Paraketi me bark të kuqërremtë është i zakonshëm në pyje dhe më gjerë. Në pjesën veriore të mjedisit, ky zog jeton kryesisht në malësi deri në 1,400 m (4,600)ft), por diku tjetër kryesisht gjendet në ultësira deri në 1,000 m (3,300)ft) Toleron mirë shqetësimin dhe madje jeton në parqe urbane (p.sh., Rio de Janeiro dhe São Paulo ) dhe ushqehet në kopshte. Madhësia e kopesë është zakonisht vetëm 6–12 individë, por deri në 40 vjeç. Si anëtarë të tjerë të gjinisë Pyrrhura, ai kryesisht ushqehet me fruta, lule dhe lëndë të ngjashme bimore; ata rrallë marrin pjesë në tufën ushqyese të specieve të përziera .

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ BirdLife International (2012). "Pyrrhura frontalis". IUCN Red List of Threatened Species. 2012. Marrë më 26 nëntor 2013. {{cite journal}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]