Parku Kombëtar Detar "Karaburun-Sazan"

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Parku Kombëtar Detar "Karaburun-Sazan"
Sazan.jpg
Ishulli i Sazanit
Harta që tregon vendndodhjen e Parku Kombëtar Detar "Karaburun-Sazan"
Harta që tregon vendndodhjen e Parku Kombëtar Detar "Karaburun-Sazan"
Koordinatat 40°25′59.88″V 19°18′0″L / 40.4333000°V 19.30000°L / 40.4333000; 19.30000Koordinatat: 40°25′59.88″V 19°18′0″L / 40.4333000°V 19.30000°L / 40.4333000; 19.30000
Shteti Shqipëria Shqipëria
Rrethi i Vlorës
Qarku i Vlorës
Bashkia Vlorë
Sipërfaqja 12,428 ha
Krijimi 2010
Zona e mbulimit të parkut (zonat e theksuara me të gjelbër të cilat i përfshin me numrin '54')

Parku Kombëtar Detar "Karaburun-Sazan i shpallur në vitin 2010 është parku detar kombëtar i vetëm i Shqipërisë.[1]Parku mbulon një sipërfaqe detare që shtrihet 1-nautical-mile (1.9 km) përgjatë bregdetit të gadishullit të Karaburunit dhe Sazanit afër Gjirit të Vlorës. Parku detare është 16 kilometra (9.9 mi) i gjatë, dhe mbulon një sipërfaqe prej gjithsej 12,428 ha. Gadishulli i Karaburunit në vetvete është një Rezervë Natyrore ndërsa ishulli i Sazanit është një zonë ushtarake në Shqipëri. Në korrik 2015, ishulli i Sazanit u hap për publikun nga Agjencia Kombëtare e Bregdetit.

Monumentet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Gjiri i Ariut

Shih edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  • Semini, Llazar (12 maj 2015). "Albania sees tourism for island with military past". Yahoo. AP. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  • Karaburun on Albanian-Riviera.net
  • Documentary on Karaburun's Natural Heritage (Albanian), Youtube.com
  • Documentary on Sazan Island, Youtube (French)