Pauillac

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Pajak
Këshilli Bashkiak i Pajakut dhe shtrati me kallama në grykëderdhjen e Zhirondës
Këshilli Bashkiak i Pajakut dhe shtrati me kallama në grykëderdhjen e Zhirondës
VendiFranca
RajoniNouvelle-Aquitaine
DepartamentiGironde
QarkuLesparre-Médoc
KantoniLe Nord-Médoc
Qeveria
 • Kryetari (2020–2026) Florent Fatin[1]
Sipërfaqja
1
22.740 km2 (8.780 sq mi)
Popullsia
 (Janar 2020)
5.084
 • Dendësia220/km2 (580/sq mi)
Zona kohoreUTC+01:00 (CET)
 • Verës (DST)UTC+02:00 (CEST)
INSEE/Kodi postar
33314 /33250
Lartësia0–29 m (0–95 ft)
(avg. 6 m or 20 ft)
1 French Land Register data, which excludes lakes, ponds, glaciers > 1 km2 (0.386 sq mi or 247 acres) and river estuaries.

Pauillac ( shqiptimi frëngjisht: [pojak] ; Ocitanisht: Paulhac ; Shqip: Pajaku) është një komunëdepartamentin GirondeNouvelle-AquitaineFrancën jugperëndimore. [2] Qyteti është në mes të rrugës midis Bordosë dhe Pointe de Grave, përgjatë Gironde, grykëderdhja më e madhe në Evropën Perëndimore. [3]

Popullatë[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Popullsia në vite
VitiPop.±%
19685.640—    
19756.363+12.8%
19826.145−3.4%
19905.670−7.7%
19995.175−8.7%
20075.265+1.7%
20125.024−4.6%
20174.841−3.6%

Portet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Marina e Paljakut

Në 1872, një nga klubet e para të lundrimit në Francë, ende aktiv sot, u krijua në Pajak, e ndjekur nga shkolla ndërkombëtare e lundrimit UCPA.

Një terminal i ri lundrimi, "Terminal Médoc", do të ndërtohet në Trompeloup dhe duhet të jetë funksional në vitin 2021, duke lejuar anijet e lundrimit që transportojnë deri në 6,000 pasagjerë.

Historia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Plaza La Fayette

Në 1777, Lafayette, një aristokrat dhe oficer ushtarak francez, mbërriti në Bordo dhe u nis nga Pajaku në Amerikë. Atje, roli i tij ishte vendimtar në Luftën Amerikane për Pavarësi, duke komanduar trupat amerikane në disa beteja, duke përfshirë Rrethimin e Yorktownit . Për të përkujtuar trashëgiminë e tij, një stelë bronzi që përfaqëson anijen e tij La Victoire është ngritur në buzë të marinës në Plaza La Fayette. Në stelë mund të lexohet në frëngjisht: "Nga këtu, më 25 mars 1777, u nis Marie Joseph Paul Yves Gilbert Motier, Marquis de Lafayette, me shpresën për t'u bashkuar me Amerikën". Pas kthimit në Francë, ai ishte një figurë kyçe në Revolucionin Francez të 1789 dhe Revolucionin e Korrikut të 1830, i njohur gjithashtu si Revolucioni i Dytë Francez.

Pamjet kryesore[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Fasada perëndimore e kishës së Shën Martinit, në sheshin Marshal Joffre
Kori i kishës së Saint-Martin, i mbuluar nga një gjysmë kube
Luftanija Saint Clement, një ish-voto e varur në kishën e Saint-Martin

Verë[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Vreshtat e Pajakut
Château Lafite Rothschild, iu dha statusi i rritjes së parë në Klasifikimin Zyrtar të Verës Bordeaux të 1855

Verërat e Pajakut shpesh konsiderohen si kuintesenca e verërave Bordeaux . [4] Autori dhe eksperti britanik i verave Hugh Johnson ka thënë: "Nëse dikush do të duhej të veçonte një komunë të Bordosë për të kryesuar listën, nuk do të kishte asnjë argument. Do të ishte Pajaku." [5]

  1. ^ "Répertoire national des élus: les maires". data.gouv.fr, Plateforme ouverte des données publiques françaises (në frëngjisht). 2 dhjetor 2020.
  2. ^ Commune de Pauillac (33314), INSEE
  3. ^ "Close to ESTUARY". Arkivuar nga origjinali më 9 korrik 2023. Marrë më 14 korrik 2023. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  4. ^ Rowe, p250; Johnson(1994), p88; Clarke, p48
  5. ^ Johnson(1994), p88