Pellegrino Albanese

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Pellegrino Albanese (lindur më 4 shkurt 1991) është një futbollist profesionist italian që luan për skuadrën e Serie D FC Matese . 

Karriera në klub[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

I lindur në Avellino, Campania, Albanese e filloi karrierën e tij në ekipin e Basilicata Anastasio Salvatore (në Pignola ). Në vitin 2007, ai u huazua te FC Internazionale Milano, ku luajti si mesfushor . Pavarësisht se nuk ishte anëtar i rregullt i Allievi Nazionali (skuadra nën-17 vjeç), Interi e bleu atë, por e huazoi Albanese në Sassuolo [1] së bashku me Umberto Bellanin dhe Giorgio Schiavini. Në gusht 2009, Sassuolo nënshkroi atë si një transferim i lirë dhe gjithashtu huazoi një numër futbollistësh të tjerë nga Interi, si Alberto Gallinetta dhe Mame Baba Thiam . Albanese ishte një anëtar i rregullt [2] për Sassuolo's <i id="mwJQ">Primavera</i> (ekipi nën 20 vjeç) . Ai luan si mbrojtës i djathtë. [3]

Albanese bëri debutimin e tij në ekipin e parë më 27 mars 2011. Ai hyri si zëvendësues për Daniele Quadrinin në pjesën e dytë. Në atë kohë Sassuolo tashmë po humbiste 0–3. Loja u fitua përfundimisht nga Siena (4–0).

Në korrik 2011, Albanese u transferua në klubin e sapo promovuar të kategorisë së katërt italian Mantova në një marrëveshje bashkëpronësie së bashku me Andrea Vignali. Ai luajti 3 nga 4 raundet e para të sezonit 2011–12 të Lega Pro Seconda Divisione si mbrojtës i majtë emergjent. Megjithatë, ai më pas nuk luajti asnjë rol në asnjë ndeshje të mëvonshme pasi skuadra kishte produktin e të rinjve të Interit, Andrea Bertin si mbrojtës të djathtë dhe Davide Bersi si mbrojtës të majtë.

Pas kësaj eksperience, Albanese vendosi të niste një aventurë të re larg Italisë dhe vendosi të pranonte një ofertë nga Malta. Në tetor 2013, ai iu bashkua skuadrës malteze të Divizionit 1 , Msida Saint-Joseph FC, ku ishte nënshkrimi i parë i presidentit të sapovendosur, Carmine Ferrara.

Lidhjet e jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "Settore Giovanile: mercato, 5 operazioni". www.inter.it (në italisht). FC Internazionale Milano. 20 gusht 2008. Arkivuar nga origjinali më 19 prill 2017. Marrë më 14 shkurt 2012.
  2. ^ Full Soccer Arkivuar 18 prill 2017 tek Wayback Machine (in italisht)
  3. ^ "Primavera Tim Cup: home victory 4-2". www.inter.it (në italisht). FC Internazionale Milano. 20 tetor 2010. Marrë më 14 shkurt 2012.[lidhje e vdekur]