Peyton Roi List

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Peyton List
List më 2020
U lind në
Peyton Roi List

(1998-04-06) 6 prill 1998 (25 vjeç)
Florida, SHBA
Profesioni
 • Aktore
Vite aktiviteti2002–present
Të afërm

Peyton Roi List[1] (lindi më 6 prill 1998[2]) është një aktore amerikane. List filloi karrierën e saj si një modele fëmijësh, duke modeluar për revista dhe kompani, përpara se të kalonte në aktore fëmijë. Ajo bëri debutimin e saj në aktrim me filmin 27 Dresses (2008), dhe së shpejti u bë e njohur për rolin e Holly Hills në serinë e filmave Diary of a Wimpy Kid (2011-2012).

List u ngrit në vëmendjen ndërkombëtare për portretizimin e Emma Ross në serinë e Disney Channel Jessie (2011–2015), një rol të cilin ajo e ripërdori në serinë spinoff Bunk'd (2015–2018, 2021). Lista ka portretizuar që atëherë Laina Michaels në filmat YouTube Premium The Thinning (2016) dhe The Thinning: New World Order (2018), Olivia Richmond në serinë interneti Hulu Light as a Feather (2018)) dhe Tory Nichols në Netflix (më parë YouTube Premium) Cobra Kai (2019–tani).

Veprat e tjera të Listit në film përfshijnë luajtjen në filmat Remember Me (2010), The Sorcerer's Apprentice (2010), Bereavement (2010), Something Borrowed (2011), The Seventh Dwarf (2014), The Outcasts (2017), Valley Girl (2020) dhe Paper Spiders (2020). Ajo gjithashtu është shfaqur në filmat televizivë Secrets in the Walls (2010) dhe The Swap (2016).

Jeta e hershme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

List lindi më 6 prill 1998.[1] Ajo ka dy vëllezër, Spencer,[3] dhe një vëlla të vogël,[4] Phoenix që është poashtu aktor.[3]

List ndoqi shkollën Carroll (P.S. 58) për shkollën fillore, dhe New Voices School për Artet Akademike dhe Kreative (M.S. 443) për shkollën e mesme, të dyja në New York City.[5] Ajo ndoqi Oak Park High SchoolOak Park, California duke u diplomuar në 2016.[6] Gjatë fëmijërisë së saj të hershme, List u trajnua edhe si kërcimtare, duke studiuar balet, xhaz, tap dhe hip-hop derisa ishte në klasën e gjashtë.[7]

Karriera[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

2002–2008: Rolet e hershme dhe debutimi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

List në premierën e 27 Dresses më 2008 (9 vjet)

List fillimisht filloi karrierën e saj si një modele fëmijësh dhe në vitin 2009 u shfaq në kopertinën e numrit të American Girl's 2009 Back to School. Në vitin 2011, ajo modeloi për revistën Justice. List ishte shfaqur gjithashtu në mbi 400 reklama në formate të ndryshme për kompani të ndryshme.[8][9] Ajo filloi të aktrojë në televizion dhe në paraqitjet filmike. List bëri një paraqitje të pakredituar në soap opera As the World Turns më 2002.[10] Në vitin 2004, ajo u shfaq në shfaqjen televizive All My Children si Bess, dhe në të njëjtin vit bëri një paraqitje të shkurtër në filmin artistik Spider-Man 2, i cili mbeti i pakredituar.[11] Në vitin 2008, List u shfaq në filmin artistik 27 Dresses, duke luajtur si versionin e ri të personazhit Jane Nichols. Filmi ishte një sukses komercial,[12] dhe shërbeu si debutimi i saj në aktrim.

Filmografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Filmat
Viti Titulli Roli Shënimet
2004 Spider-Man 2 Little girl playing on steps Uncredited role[11][13]
2008 27 Dresses Young Jane Nichols
2009 Confessions of a Shopaholic Shoestore girl #2
2010 3 Backyards Emily
Remember Me Samantha
The Sorcerer's Apprentice Young Becky Barnes
Bereavement Wendy Miller
2011 Diary of a Wimpy Kid: Rodrick Rules Holly Hills
Something Borrowed Young Darcy Rhone
2012 The Trouble with Cali Young Cali Bluejones
Diary of a Wimpy Kid: Dog Days Holly Hills
2015 The Seventh Dwarf Princess Rose (zëri)
2016 The Thinning Laina Michaels [14]
2017 The Outcasts Mackenzie [15]
2018 Anthem of a Teenage Prophet Faith [16]
Then Came You Ashley
The Thinning: New World Order Laina Michaels
2019 Batman: Hush Barbara Gordon / Batgirl (zëri) [17]
2020 Valley Girl Courtney [18]
Paper Spiders Lacy [19]
Hubie Halloween Peggy [20]
Swimming for Gold Claire Carpenter [21]
2021 Aileen Wuornos: American Boogeywoman Aileen Wuornos
2023 A Little White Lie Sophie Firestone
The Last Will and Testament of Charles Abernathy Post-production
Television
Viti Titulli Roli Shënimet
2002 As the World Turns Little girl in diner Sezoni 47, epizodi 143[22]
2004 All My Children Bess Sezoni 35, epizodi 229
2005 Late Show with David Letterman Young tourist at the Paul Shaffer hotel Sezoni 12, epizodi 194
2007 Saturday Night Live Little girl Epizodi: "LeBron James/Kanye West"
2008 Cashmere Mafia Sasha Burden 4 epizoda
2008 Wonder Pets Piglet #1 / chick #1 Dublimi; epizodi: "Kalamazoo"
2008 Late Show with David Letterman Von Trapp kid Sezoni 15, epizodi 73
2009 Gossip Girl Little girl #1 Epizodi: "Enough About Eve"
2010 Secrets in the Walls Molly Easton
2011 Law & Order: Special Victims Unit Young Larissa Welsh Epizodi: "Possessed"
2011–2015 Jessie Emma Ross Roli kryesor
2012 The Dog Who Saved the Holidays Eve Dublimi
2012 Austin & Ally Emma Ross Epizodi: "Austin & Jessie & Ally All Star New Year"
2013 A Sister's Nightmare Emily Ryder
2013–2014 Pass the Plate 11 epizoda
2014 I Didn't Do It Sherri Epizodi: "Dance Fever"
2014 Ultimate Spider-Man Emma Ross Dublimi; epizodi: "Halloween Night at the Museum"
2015–2018, 2021 Bunk'd Emma Ross Roli kryesor (seasons 1–3);
Mysafir special (sezoni 5); gjithashtu regjisore: "Game of Totems"
2015 K.C. Undercover Emma Epizodi: "All Howl's Eve"
2016 The Swap Ellie O'Brien Disney Channel Original Movie[23]
2018 Love Daily Audrey Epizodi: "The Last First Kiss"
Happy Together Sierra Epizodi: Pilot[24]
2018–2019 Light as a Feather Olivia Richmond Roli kryesor (sezoni 1); roli i ftuar (sezoni 2)[25]
2019 Project Runway All Stars Herself Gjyqtare e ftuar; epizodi 7.5[26]
2019–present Cobra Kai Tory Nichols Roli i përsëritur (sezonet 2–3);[27] main role (season 4–present)[28]
2020 Group Chat Herself Epizodi: "Slime Into Your DMs"
Robot Chicken Sabrina Spellman Zëri; epizodi: "Endgame"
Nickelodeon's Unfiltered Herself Epizodi: "Cactus Pop Tarts!"
2023–tani School Spirits Maddie Nears Roli kryesor[29][30]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 1. ^ a b "Peyton Roi List". Hollywood.com (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 14 gusht 2016. Marrë më 15 qershor 2018.
 2. ^ "Peyton List". Disney Channel (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 2012-06-16. Marrë më 2015-05-09.
 3. ^ a b Gray, Andy (28 mars 2011). "Peyton List is no wimpy kid". Tribune Chronicle (në anglisht). Warren, Ohio. Arkivuar nga origjinali më 20 tetor 2013. Marrë më 18 prill 2022.
 4. ^ Keiser, Amanda. "Peyton List Just Got the Ultimate Room Makeover and We Have the Exclusive First Look!". Teen Vogue. Retrieved May 2, 2017.
 5. ^ Lo, Danica. "Peyton List's Favorite New York City Hotspots". The Epicurious Blog (në anglisht). Conde Nast. Arkivuar nga origjinali më 17 qershor 2016. Marrë më 1 qershor 2016.
 6. ^ Kowalski, Kristine Hope. "Class of 2016: Spencer and Peyton List Graduate High School". Twist Magazine (në anglisht). Bauer Teen Group. Arkivuar nga origjinali më 9 tetor 2016. Marrë më 1 qershor 2016.
 7. ^ Lindstand, Courtney (22 prill 2015). "We Hit a Charity Gala with Peyton List! The Issue That's Close to Her Heart". www.teenvogue.com (në anglishte amerikane). Marrë më 1 mars 2023.
 8. ^ "Introducing... The Spring Issue of Kontrol Girl Magazine Featuring Peyton List & Mindless Behavior!". Kontrol Girl magazine (në anglisht). 14 mars 2013. Arkivuar nga origjinali më 29 nëntor 2013. Marrë më 30 shtator 2013.
 9. ^ Mills, David (21 janar 2012). "Rocky Coast News: MEET INSIDER: Raising Actress & Fashionable Peyton List". Meet Insider – Rocky Coast News (në anglisht). Maine. Arkivuar nga origjinali më 4 korrik 2017. Marrë më 30 shtator 2013.
 10. ^ Gabim referencash: Etiketë <ref> e pavlefshme; asnjë tekst nuk u dha për refs e quajtura :0
 11. ^ a b Gabim referencash: Etiketë <ref> e pavlefshme; asnjë tekst nuk u dha për refs e quajtura :1
 12. ^ "27 Dresses". Box Office Mojo (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 10 shkurt 2023. Marrë më 20 nëntor 2019.
 13. ^ "The Cast of Disney's Jessie talk about swinging by Marvel's Ultimate Spider-Man". Marvel. Arkivuar nga origjinali më 27 tetor 2015. Marrë më 9 gusht 2015. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 14. ^ Spangler, Todd (18 nëntor 2015). "Digital Star Logan Paul, Peyton List Topline 'The Thinning' Thriller from Legendary Digital (EXCLUSIVE)". Variety (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 19 nëntor 2015. Marrë më 14 shkurt 2015.
 15. ^ McNary, Dave (8 mars 2017). "Swen Group Moves Into U.S. Distribution With Victoria Justice's 'Outcasts' (EXCLUSIVE)". Variety (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 31 mars 2019. Marrë më 8 mars 2017.
 16. ^ "'Anthem Of A Teenage Prophet', With Cameron Monaghan And Peyton List, Gets Deal And Release Date". Deadline Hollywood (në anglisht). 21 dhjetor 2018. Arkivuar nga origjinali më 26 shkurt 2021. Marrë më 19 nëntor 2020.
 17. ^ Gabim referencash: Etiketë <ref> e pavlefshme; asnjë tekst nuk u dha për refs e quajtura BM-Hush
 18. ^ Gabim referencash: Etiketë <ref> e pavlefshme; asnjë tekst nuk u dha për refs e quajtura Valley Girl
 19. ^ Gabim referencash: Etiketë <ref> e pavlefshme; asnjë tekst nuk u dha për refs e quajtura Paper Spiders
 20. ^ Gabim referencash: Etiketë <ref> e pavlefshme; asnjë tekst nuk u dha për refs e quajtura Hubie
 21. ^ "Disney Channel star Peyton List dives into 'Swimming for Gold'". if.com.au (në anglisht). 15 gusht 2019. Arkivuar nga origjinali më 25 nëntor 2020. Marrë më 19 nëntor 2020.
 22. ^ Saltman, Laura (14 tetor 2013). "A Tale Of Two Peytons: Jessie's Peyton List On Sharing Her Famous Name With Other Peyton List". Access Hollywood (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 17 shtator 2015. Marrë më 18 mars 2017.
 23. ^ Hipes, Patrick (20 prill 2016). "Disney Channel Original Movie 'The Swap' Set As Network Plans 100-Pic Celebration". Deadline Hollywood (në anglisht).
 24. ^ Cantor, Brian (31 korrik 2018). "First Look: Peyton List Guest Stars In "Happy Together" Pilot; Harry Styles Is An Executive Producer". Headline Planet (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 14 gusht 2018. Marrë më 13 gusht 2018.
 25. ^ Gabim referencash: Etiketë <ref> e pavlefshme; asnjë tekst nuk u dha për refs e quajtura LaaF
 26. ^ "Watch Of On The Prowl Full Episode - Project Runway All Stars - Lifetime" (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 31 janar 2019. Marrë më 7 shkurt 2019.
 27. ^ Gabim referencash: Etiketë <ref> e pavlefshme; asnjë tekst nuk u dha për refs e quajtura CobraKaiS2
 28. ^ Petski, Denise (26 shkurt 2021). "'Cobra Kai': Vanessa Rubio & Peyton List Upped To Series Regulars For Season 4; Two Cast As Recurring". Deadline Hollywood (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 22 tetor 2021. Marrë më 16 mars 2021.
 29. ^ Gabim referencash: Etiketë <ref> e pavlefshme; asnjë tekst nuk u dha për refs e quajtura School Spirits1
 30. ^ Gabim referencash: Etiketë <ref> e pavlefshme; asnjë tekst nuk u dha për refs e quajtura School Spirits2

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]