Pleternica

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Shko te: navigacion, kërko
Pleternica
—  Qytet  
Pleternica (Kroacia)
Pleternica
Administrimi
Shteti Kroacia Kroacia
Zhupania Požega-Slavonija
Statistika dhe Territori
Koordinatat Koordinatat:45°17′24″ Veri 17°48′36″ Lindje 45.29° Veri 17.81° Lindje45°17′24″ Veri 17°48′36″ Lindje 45.29° Veri 17.81° Lindje
Popullsia 3.414 banorë (2012[1])
Informacione të tjera
Zona Kohore ZKEQ UTC+1

Pleternica (në Kroatisht ) është një qytet në zhupaninë Požega-SlavonijaKroaci.

Demografia[redakto | redakto tekstin burimor]

Popullsia e qytetit sipas përllogaritjeve të vitit 2012 ishte 3414 banorë. Sipas regjistrimit të vitit 2011 3443 banorë ndërsa sipas regjistrimit të vitit 2001 3739 banorë. Popullsia ka ndryshuar me -0.84%[2].

Projekte të tjera[redakto | redakto tekstin burimor]

Referenca[redakto | redakto tekstin burimor]

  1. ^ "Regjistrimi i popullsisë, familjeve dhe banesave 2011, Rezultatet e para sipas vendbanimeve" nga Byroja e statistikave të Kroacisë.
  2. ^ Të dhëna nga www.world-gazetteer.com.

Stampa:Zhupania Požega-Slavonija