Jump to content

Policia Kombëtare Afgane

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Policia Kombëtare Afgane (PKA), e njohur gjithashtu si Policia afgane, është forca policore kombëtare e Emiratit Islamik të Afganistanit, që shërben si agjencia e vetme e zbatimit të ligjit në të gjithë vendin. Policia Kufitare afgane, e cila ka stacione përgjatë kufirit të vendit dhe në aeroportet kryesore, është një komponent i veçantë i forcës. PKA-ja është nën përgjegjësinë e Ministrisë së Punëve të Brendshme në Kabul, Afganistan, dhe drejtohet nga Sirajudin Haqani. Ajo ka rreth 200,000 anëtarë që nga prilli i vitit 2023. [1] Edhe pse GDI-ja janë gjithashtu pjesë e agjencisë sekrete të policisëEmirateve Islamike të Afganistanit pas rënies së Kabulit në gusht të vitit 2021.

Policia afgane i ka rrënjët e saj në fillim të shekullit të 18-të, kur dinastia Hotak u themelua në Kandahar, e ndjekur nga ngritja në pushtet e Ahmad Shah Durranit. Ajo u bë një forcë e fortë e organizuar pas vitit 1880 kur Emiri Abdur Rahman Khan vendosi marrëdhënie diplomatike me Indinë Britanike. Në vitet 1980 ajo filloi të merrte trajnime dhe pajisje nga ish- Bashkimi Sovjetik.

Gjatë presidencës së Hamid Karzait, disa agjenci qeveritare nga Shtetet e Bashkuara, si dhe Bundespolizei i Gjermanisë (BPOL) dhe Policia e Ministrisë së Mbrojtjes së Mbretërisë së Bashkuar filluan të ofrojnë trajnime. Në vitin 2007, misioni i udhëhequr nga BE-ja (EUPOL Afganistan) po drejtonte policinë civile në Kabul, ndërsa Shtetet e Bashkuara filluan të krijonin programe trajnimi në të gjitha provincat e Afganistanit. Policia afgane ka marrë trajnim bazë nga forcat e NATO-s të udhëhequra nga ShBA-ja. [2] [3] Pas rënies së Kabulit në gusht të vitit 2021, policia afgane u riorganizua dhe militantët talebanë, përfshirë anëtarë të policisë sekrete të Emirateve Islamike të Afganistanit, u integruan në radhët e saj.

  1. ^ "Interior Ministry: Police Reach Nearly 200,000 Members". TOLOnews. prill 1, 2023. Marrë më 2023-04-01. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)Mirëmbajtja CS1: Datë e përkthyer automatikisht (lidhja)
  2. ^ Nordland, Rod (2 shkurt 2010). "With Raw Recruits, Afghan Police Buildup Falters". The New York Times. Arkivuar nga origjinali më 2010-02-04. Marrë më 29 janar 2014. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)Mirëmbajtja CS1: Datë e përkthyer automatikisht (lidhja)
  3. ^ "Afghanistan". Interpol. Marrë më 2021-02-28. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)