Portet-sur-Garonne

Coordinates: 43°31′23″N 1°24′24″E / 43.5231°N 1.4067°E / 43.5231; 1.4067
Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Portet
Komunë
Kisha në Portet
Kisha në Portet
Stema Portet
Portet-sur-Garonne is located in Earth
Portet-sur-Garonne (Earth)
Koordinatat: 43°31′23″N 1°24′24″E / 43.5231°N 1.4067°E / 43.5231; 1.4067
VendiFranca
RajoniOccitania
DepartamentiHaute-Garonne
QarkuMuret
KantoniPortet-sur-Garonne
NdërkomunalitetLe Muretain Agglo
Qeveria
 • Kryetari (2020–2026) Thierry Suaud[1]
Sipërfaqja
1
16.190 km2 (6.251 sq mi)
Popullsia
 (Janar 2020)
9.832
 • Dendësia610/km2 (1,600/sq mi)
Zona kohoreUTC+01:00 (CET)
 • Verës (DST)UTC+02:00 (CEST)
INSEE/Kodi postar
31433 /31120
Lartësia142–235 m (466–771 ft)
(avg. 150 m or 490 ft)
1 French Land Register data, which excludes lakes, ponds, glaciers > 1 km2 (0.386 sq mi or 247 acres) and river estuaries.

Portet-sur-Garonne (shqiptimi frëngjisht: [pɔʁtɛ syʁ ɡaʁɔn], fjalë për fjalë Portet në Garonë ; Languedocien : Portèth de Garona ; Shqip: Porteti) është një komunëdepartamentin Haute-GaronneFrancën jugperëndimore. Stacioni Portet-Saint-Simon ka lidhje hekurudhore me Fuanë, Tarbën dhe Tuluzën, i cili është qyteti më i afërt i madh, rreth 10 km larg.

Popullatë[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Popullsia në vite
VitiPop.±%
1793700—    
1800749+7.0%
1806794+6.0%
1821730−8.1%
1831807+10.5%
1836914+13.3%
1841871−4.7%
18461.027+17.9%
18511.073+4.5%
18561.108+3.3%
18611.121+1.2%
18661.117−0.4%
18721.006−9.9%
18761.042+3.6%
18811.024−1.7%
18861.017−0.7%
18911.060+4.2%
1896937−11.6%
1901897−4.3%
1906874−2.6%
1911870−0.5%
1921827−4.9%
1926898+8.6%
1931987+9.9%
19361.209+22.5%
19462.071+71.3%
19543.820+84.5%
19624.398+15.1%
19685.432+23.5%
19756.014+10.7%
19826.872+14.3%
19908.030+16.9%
19998.733+8.8%
20079.781+12.0%
20129.406−3.8%
20179.721+3.3%
20189.791+0.7%
  1. ^ "Répertoire national des élus: les maires". data.gouv.fr, Plateforme ouverte des données publiques françaises (në frëngjisht). 2 dhjetor 2020.