Pushtimi i Panamasë nga Shtetet e Bashkuara

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Harta taktike e Operacionit Just Cause që tregon pikat kryesore të sulmit.

Pushtimi i Panamasë nga Shtetet e Bashkuara, i koduar Operacioni Just Cause, filloi në mesin e dhjetorit 1989 gjatë presidencës së George H. Bush. Qëllimi kryesor i pushtimit ishte rrëzimi i sundimtarit de faktoPanamasë, gjeneralit Manuel Noriega, i cili kërkohej nga autoritetet amerikane për shantazh dhe trafik droge. Operacioni përfundoi në fund të janarit 1990 me dorëzimin e Noriegës. Forcat e Mbrojtjes së Panamasë (PDF) u shpërndanë dhe Presidenti i zgjedhur Guillermo Endara u betua në detyrë.

Një Sikorsky UH-60 Black Hawk i ushtrisë amerikane merr një viktimë të marinës.

Noriega, i cili kishte lidhje të gjata me agjencitë e inteligjencës së Shteteve të Bashkuara, konsolidoi pushtetin për t'u bërë diktatori de fakto i Panamasë në fillim të viteve 1980. Në mesin e viteve 1980, marrëdhëniet midis Noriega-s dhe SHBA-së filluan të përkeqësohen. Aktivitetet e tij kriminale dolën në dritë dhe në vitin 1988 ai u padit nga juritë e mëdha federale për disa akuza të lidhura me drogën. Negociatat për të kërkuar dorëheqjen e tij, të cilat filluan nën presidencën e Ronald Reganit, përfundimisht ishin të pasuksesshme. Në vitin 1989, Noriega anuloi rezultatet e zgjedhjeve të përgjithshme në Panama, të cilat dukej se ishin fituar nga kandidati i opozitës, Guillermo Endara; Presidenti Bush u përgjigj duke përforcuar garnizonin amerikan në zonën e Kanalit. Pasi një oficer i marinës amerikane u qëllua për vdekje në një postbllok të PDF, Bush autorizoi ekzekutimin e planit të pushtimit të Panamasë.

Më 20 dhjetor filloi pushtimi i Panamasë nga SHBA. Forcat panameze u mposhtën me shpejtësi, megjithëse operacionet vazhduan për disa javë. Endara u betua si president menjëherë pas fillimit të pushtimit. Noriega i shpëtoi kapjes për disa ditë përpara se të kërkonte strehim në misionin diplomatik të Selisë së Shenjtë në Panama City. Ai u dorëzua më 3 janar 1990 dhe më pas u dërgua në SHBA, ku u gjykua, u dënua dhe u dënua me 40 vjet burg.

Pentagoni vlerësoi se 516 panamezë u vranë gjatë pushtimit, duke përfshirë 314 ushtarë dhe 202 civilë. U vranë 23 ushtarë dhe 3 civilë amerikanë. Asambleja e Përgjithshme e Kombeve të Bashkuara dhe Organizata e Shteteve Amerikane e dënuan pushtimin si shkelje të ligjit ndërkombëtar.

Shiko edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]