Plis

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
(Përcjellë nga Qeleshi)
Shko te: navigacion, kërko
Plisi
Plisi-2
Një shqiptar i ri duke mbajtur plisin

Qeleshja apo Plisi është simbol dhe mbulesë tradicionale e kokës ndër shqiptarët. Plisi shpesh kapele qe shpesh here cilesohet si me e veqanta, pasi qe ajo perdoret vetem ne trojet shqipetare

Zakonisht plisi bartet si pjesë e kompletit të teshave folklorike apo ashtu i vetëm në ceremonit e ndryshme shoqërore. Në disa pjesë rurale në veri të tokave shqipëtare bartet edhe si mbulesë e kokës e kombinuar edhe me tesha të kohës.

Histori[redakto | redakto tekstin burimor]

Plisi thirrët "pilleus" ne gjuhën latinen apo "pilos" në atë greke, ka formën e nje ves te qame ne mes, duke rikujtuar në atë menyrë lindjën e njeriut (kinse i dalur nga një ve). Egzistojn shum buste dhe reprezentime antike ku personazhet jan me plis në kokë.

Trivia[redakto | redakto tekstin burimor]

Tifozë të futbollit e të sporteve të ndryshme, nga Prishtina, grupiet e tyre i kanë pagëzuar Plisat, si simbol i tradicional.

Punimi i plisit[redakto | redakto tekstin burimor]

Punimi i plisit eshte nje menyre shume e veqante por jo shume e thjeshte. Plisi perbehet nga leshi i cili duhet te punohet mire e me kujdes te veqante.

Koheve te fundit plisi po perdoret vetem i bashkangjitur me veshjet kombetare te cilat perdoren vetem per festat kombetare e historike te popullit shqipetare, e jo si nje kapele qe zen zbatim ne garderoben e perditshme.