Qeramika mesape

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Ceramiche messapiche di un corredo funerario esposto al Museo Granafei di Mesagne

Qeramica mesape eshte nje gjini qeramike e prodhuar nga mesi i VII dhe i shek III p.e.s. ne rajonin e l Salento (Messapia).

Historia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Trozzella del IV secolo a.C.

Vazot u zbukuruara mesape ne fillim ishin realizuar kryesisht me forma gjeometrike, rrathë, katrorë, rombe, linja dhe svastika dhe të ngjashme. Më vonë ata u paraqitën, nën ndikimin grek, madje edhe meander. Si pamje të janë përdorur kryesisht ajo e olla dhe sidomos troncela.

Rreth fillimit të shek V pes u prezantua, gjithmonë nën ndikimin grek, me importin e qeramike Attic, edhe dekorim figurative. Ishin gjithashtu të elemente të miratuar të reja në repertorin si dredhkë dhe arsye të tjera lule. Në qoftë se në atë kohë ishte dekoruar vetëm anije, tani është përdorur në të gjithë sipërfaqen e saj.

shekullin katërt pes artistëve të kthyer për të përdorur modele gjeometrike, tani, megjithatë, të ndikuar nga arti tërësisht Greke. Vase pikturë nga Attic dhe që të Greqia e Lashtë ishin më shumë se marrë një lloj tjetër të motiveve me lule për dekorimin e vazo. Në veçanti, qeramike Egnatia ka ushtruar një veçanërisht me ndikim. forma të reja të enëve të gjakut si kalathos, arkë e mostrave të monedhave, krater dhe stamnos ishte popullor, por Trozzelle mbeti deri në fund të messapica qeramike fillim të shekullit të tretë, modeli kryesor.

Stili dhe grupet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Qeramike mesape ndryshon në bazë të qendrave të prodhimit, dhe karakteristika dekorative të periudhave të ndryshme. Dijetarët kanë identifikuar stilet e mëposhtme:

 • faza arkaike (VII-VI secolo a.C,):
  • vazo gjeometrike iapigi;
  • vazo te Montemesola;
  • vazo te grupit te dei cerchi (the circle group);
  • vasi me dekoracione a riquadri (the panel vases);
  • vazo te grupit te Dionisi
  • vazo te grupit te gjeometriko mesdhetare.
 • fase figurativa (V secolo a.C.):
  • vazo mesape me figura te zeza;
  • vazo te grupit te Oria;
  • vazo te grupit te me zikzak;
  • vazo te grupit te Ceglie;
 • (IV-III shek p.e.s.)

Note[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]


Bibliografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 • Rolf Hurschmann: Messapische Vasen, in Der Neue Pauly Bd. 8 (2000), Sp. 51f.
 • Douwe G. Yntema, Messapian Painted Pottery, in "BaBesch" 1974, pp.3-84.


Raffael 058.jpg
Arti & Kultura: Animim · Film · Letërsi · Muzikë · Serial · Strip
Aeskulap.png
Biologjia: Mjekësi
Globo terraqueo 3.gif
Gjeografia: Gjeografi · Kosovë · ShBA · Shqipëri · Maqedoni · Greqi
Top.gif
Sporti: Sport
Vista-system.png
Teknologjia: Informatikë · Elektronikë  · Teknologji
Logo physics.svg
Shkenca: Fizikë, Matematikë