Réal

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Réal
Réal (Frëngjisht)
Real (Katalanisht)
Komunë
Pamje e Realit nga rruga Formiguères
Pamje e Realit nga rruga Formiguères
VendiFranca
RajoniOccitania
DepartamentiPyrénées-Orientales
QarkuPrades
KantoniLes Pyrénées catalanes
NdërkomunalitetPyrénées Catalanes
Qeveria
 • Kryetari (2020–2026) Jean-Luc Seguy[1]
Sipërfaqja
1
10.450 km2 (4.035 sq mi)
Popullsia
 (Janar 2020)
62
 • Dendësia59/km2 (15/sq mi)
Zona kohoreUTC+01:00 (CET)
 • Verës (DST)UTC+02:00 (CEST)
INSEE/Kodi postar
66159 /66210
Lartësia1,379–2,340 m (4,524–7,677 ft)
(avg. 1,580 m or 5,180 ft)
1 French Land Register data, which excludes lakes, ponds, glaciers > 1 km2 (0.386 sq mi or 247 acres) and river estuaries.

Réal ( shqiptimi frëngjisht[ʁeal]  ( dëgjoni) ; Katalanisht: Real  ; Shqip: Real) është një komunëdepartamentin Pirenejtë OrientalëFrancën jugore.

Gjeografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Reali është në kantonin Pirenejtë Katalanë dhe në rrethin e Pradesit.

Harta e Realit dhe komunave përreth tij

Popullsia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Popullsia në vite
VitiPop.±%
196871—    
197553−25.4%
198244−17.0%
199025−43.2%
199931+24.0%
200742+35.5%
201261+45.2%
201766+8.2%

Vendet me interes turistik[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  • Kisha Saint-Romain, e ndërtuar midis shekujve XI dhe XVII.
  • Liqeni Puyvalador.

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "Répertoire national des élus: les maires" (në frëngjisht). data.gouv.fr, Plateforme ouverte des données publiques françaises. 13 shtator 2022.