Raya and the Last Dragon

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Raya and the Last Dragon
Regjia ngaDon Hall (prodhues filmash
Carlos López Estrada
Shkruar ngaQui Nguyen
Adele Lim
ProdhuesiOsnat Shurer
Peter Del Vecho
LuajnëKelly Marie Tran
Awkwafina
Izaac Wang
Gemma Chan
Daniel Dae Kim
Benedict Wong
Sandra Oh
Thalia Tran
Lucille Soong
Alan Tudyk
KinematografiaRob Dressel (layout)
Adolph Lusinsky (ndriçim)
MontazhiFabienne Rawley
Shannon Stein
MuzikaJames Newton Howard

Kompanitë prodhuese
Shpërndarë ngaWalt Disney Studios Motion Pictures
Data e publikimit
3 mars 2021 (Holandë)
5 mars 2021 (Shtetet e Bashkuara)
Kohëzgjatja
107 minuta
ShtetiShtetet e Bashkuara
GjuhaAnglisht
Buxheti100 milion dollarë
Fitimi26.5 milion dollarë

Raya and the Last Dragon (Shqip: Raja dhe Dragoi i Fundit) është një film aksion i animuar me kompjuter amerikan i vitit 2021 i prodhuar nga Walt Disney Pictures dhe Walt Disney Animation Studios, dhe shpërndarë nga Walt Disney Studios Motion Pictures. Filmi drejtohet nga Don Hall dhe Carlos López Estrada, bashkë-drejtuar nga Paul Briggs and John Ripa,[1] prodhuar nga Osnat Shurer dhe Peter Del Vecho, shkruar nga Qui Nguyen dhe Adele Lim, dhe muzikë e kompozuar nga James Newton Howard.[2] Filmi përmban një kast mbizotërues aziatik amerikan, duke përfshirë zërat e Kelly Marie Tran si personazhja kryesore Raja dhe Awkwafina si Sisu, dragoi titullar, së bashku me Izaac Wang, Gemma Chan, Daniel Dae Kim, Benedict Wong, Sandra Oh, Thalia Tran, Lucille Soong and Alan Tudyk.

Raya and the Last Dragon u lëshua teatralisht në Shtetet e Bashkuara më 5 mars 2021 nga Walt Disney Studios Motion Pictures në formate standarde 2D, 3D, Dolby Cinema dhe IMAX. Publikimi i filmit ishte gjithashtu njëkohësisht i disponueshëm në Disney+ me Premier Access, i cili është në përgjigje të ndikimit negativ të pandemisë COVID-19 në kinematë në të gjithë Shtetet e Bashkuara dhe vendet e tjera, me shumë prej tyre që mbetën të mbyllura.

Filmi ka fituar 26 milion dollarë në të gjithë botën dhe ka marrë vlerësime pozitive nga kritikët, me Rotten Tomatoes që e quanin atë "të animuar mrekullisht [dhe] të shprehur me shkathtësi".

Përmbajtja[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Kumandra është një tokë e begatë e tërbuar nga Druun, shpirtra të këqij që gurojnë njerëzit dhe shumohen pasi thithin forcën e tyre jetësore. Dragonjtë e Kumandra përdorën magjinë e tyre të mbetur për të krijuar një orb për të larguar Druun dhe për të ringjallur të gjithë, por përfunduan duke u kthyer në gur vetë. Një luftë për pushtet për rruzullin i ndan njerëzit Kumandra në fise, bazuar në vendosjen e tyre përgjatë një lumi gjigand që i ngjan një dragoi: Dhëmbë, Zemër, Shpinë, Kthetra dhe Bishti.

500 vjet më vonë, Shefi Benja i fisit Zemër ka stërvitur vajzën e tij Raja për të ruajtur rruzullin, ndërsa besonte fort se fiset do të bashkohen edhe një herë. Gjatë një feste midis pesë fiseve, Raja miqësohet me vajzën e shefit Virana të fisit Dhëmbë, Namaari, dhe i tregon asaj vendndodhjen e rruzullit. Kur fisi Dhëmbë bën një përpjekje për ta vjedhur atë, fillon një luftë midis fiseve, duke rezultuar në shkatërrimin e rruzullit. Druun papritmas rishfaqen ndërsa secili prej fiseve vjedh një copë, me Benja mbeti mes viktimave.

Për gjashtë vitet e ardhshme, Raja përpiqet të gjejë Sisu, një dragua që thuhet se ka krijuar rruzullin dhe i vetmi anëtar i mbijetuar i specieve të saj, për ta ndihmuar atë të rimarrë pjesët e rruzullit që mungojnë. Ndërsa ishte në ish-territorin e fisit të Bishtit, ajo më në fund arrin të thërrasë Sisun, i cili pranon se nuk e krijoi rruzullin, por mund të përdorë fuqitë e saj. Ata rikuperojnë pjesën e dytë në një tempull të shkatërruar të Bishtit, duke i dhënë pushtet Sisu formësimin. Ata kanë një takim armiqësor me Namaari dhe fisin e saj, por sipërmarrësi i ri Boun, i cili kishte humbur familjen e tij për Druun, i ndihmon ata të shpëtojnë. Përkundër miqësisë së Boun, Raja nuk i beson plotësisht.

Ata arrijnë në Kthetra për të kërkuar pjesën e tretë të rruzullit, gjatë së cilës Raja ndeshet me "bebushën" e vogël Noi dhe treshen e saj të shoqëruesve si majmunët, Ongis, të cilët e birësuan pasi Druun vrau nënën e saj. Pas një ndjekje, Raja e merr atë brenda, ndërsa Sisu shkon në qytet dhe ndeshet me kryeplaken e Kthetrave, e cila e kërcënon atë. Raja shpëton Sisu dhe rimerr pjesën e tretë, e cila lejon Sisu të nxjerrë mjegull.

Grupi arrin në Shpinë, ku Raja dhe Sisu takojnë Tong, një luftëtar i frikshëm dhe i mbijetuari i vetëm i fshatit. Pjesa tjetër e grupit kap për t'i paralajmëruar ata për ardhjen e Namaari. Raja e mban atë në një luftë ndërsa të tjerët shpëtojnë, me Sisu që e ndihmonte. Paskëtaj në varkë, Raja i tregon të vërtetën rreth Sisu grupit së saj dhe ata bien dakord të punojnë së bashku, me Tong duke i dhënë Sisu copën e rruzullit të Shpinës, duke i dhënë asaj pushtetin mbi shiun.

Ndërsa i afrohen Dhëmbë, Sisu sugjeron të kërkoj pjesën e fundit në vend që ta vidhni. Kur Raja refuzon, Sisu e çon përsëri në mbetjet e Zemrës dhe tregon se si iu besua vëllezërve dhe motrave të saj për të shpëtuar Kumandrën. Raja dorëzohet dhe vendos t'i japë Namaari varësen e dragoit si një ofertë paqeje për të përfunduar kërkimin e saj. Raja dhe Sisu takohen privatisht me Namaari, por me të parë copat e rruzullit, Namaari i kërcënon ata. Sisu përpiqet ta flasë, por qëllohet pa dashje nga Namaari dhe bie në një lumë, i cili fillon të thahet.

Dhëmbë sulmohet nga Druun, ndërsa Raja hyn për t'u përballur me Namaari, i cili po vajton për humbjen e nënës së saj. Të dy zihen ndërsa shokët e Rajës i shpëtojnë njerëzit nga Druun. Raja përgatitet të vrasë Namaari, por pasi panë pendimin e saj, ata vrapojnë për të ndihmuar miqtë e saj në vend. Ndërsa Druun përparon drejt grupit të Rajës, Raja u thotë atyre se duhet të rimbledhin rruzullin, por miqtë e saj nuk pranojnë ta falin Namaari. Për të treguar besimin e saj, Raja i jep Namaarit copën e saj dhe lejon që Druun ta marrë. Të tjerët ndjekin shembullin, me Namaari duke rregulluar rruzullin para se ta marrin Druun. Me rruzullin e mbledhur, Druun mposhten dhe të gjithë kthehen në jetë, përfshirë Sisu dhe dragoit e tjerë.

Të gjithë tani janë në gjendje të bashkohen me të dashurit e tyre të humbur, përfshirë Raja dhe babanë e saj. Dragonjtë dhe fiset mblidhen në Zemër për të festuar dhe bashkuar së bashku për të formuar Kumandrën edhe një herë.

Dublimi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 • Kelly Marie Tran si Raja, princesha e ashpër dhe e guximshme luftëtare e Tokës së Zemrës së Kumandrës, e cila ka qenë duke u stërvitur për t'u bërë një Kujdestare e Gemit të Dragoit.[3] Për të rivendosur paqen në Kumandra, ajo fillon në kërkim të dragoit të fundit.[4][5]
 • Awkwafina si Sisu, një dragua e re budalla e ujit që është e fundit e këtij lloji në ekzistencë.[6]
 • Izaac Wang si Boun, një sipërmarrës karizmatik 10-vjeçar dhe pronar i "Shrimporium", një restorant varkash në Tokën e Bishtit.[7][8]
 • Gemma Chan si Namaari, princeshë luftëtare e Tokës së Dhëmbit dhe armike e Rajës.[7][9] Jona Xiao dublon Namaari e vogël.[10]
 • Daniel Dae Kim si shefi Benja, shefi i Zemrës së Tokës së Kumandrës dhe babai i Rajës.[7]
 • Benedict Wong si Tong, një gjigant luftëtar i frikshëm nga Toka e Shpinës.[7]
 • Sandra Oh si Virana, nëna e Namaarit dhe kryeplake e Tokës së Dhëmbir.[7]
 • Thalia Tran si Noi, një bebe mashtruese nga Toka e Bishtit.[7]
 • Lucille Soong si Dang Hu, kryeplake e Tokës së Bishtit.
 • Alan Tudyk si Tuk Tuk, shoku më i mirë i Rajës dhe kalërues që është një përzierje e një armadillo dhe një insekt pilulash.[7]

Për më tepër, Dichen Lachman dublon si gjeneralin Atitaja dhe një luftëtar nga Shpina; Patti Harrison dublon kryeplaken e Tokës së Bishtit; Jon "Dumbfounded" Park dublon Chai; Sung Kang dublon Dang Hai, ish-shefi i Bishtit; Sierra Katow dublon si një tregtar i Bishtit dhe një oficer i Dhëmbit; Ross Butler dublon shefin e Tokës së Shpinës; François Chau dublon Wahn; dhe Gordon Ip dhe Paul Yen dublojnë tregtarët e Bishtit.[7][10]

Animacioni[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Filmi është vendosur në një tokë fantazie të quajtur Kumandra, frymëzuar nga kulturat aziatike juglindoreBrunei, Singapori, Laosi, Tajlanda, Timori Lindor, Kamboxhia, Vietnami, Mianmar, Malajzia, Indonezia dhe Filipinet.[11][12][13] Për të bërë hulumtime në prapavijë, kineastët dhe ekipi i produksionit udhëtuan në të gjitha këto vende, përveç Mianmarit, Malajzisë dhe Bruneit.[14][15][16][17] Artisti tajlandez Fawn Veerasunthorn shërbeu si kreu i historisë për filmin.[18] Prodhuesit e filmit formuan Trusti i Historisë së Azisë Juglindore, një kolektiv i konsulentëve kulturorë për filmin i cili përfshinte Dr. Steve Arounsack, një profesor i asociuar i antropologjisë së Lao në Universitetin Shtetëror të Kalifornisë, Stanislaus.[19]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 1. ^ Yang, Rachel (27 gusht 2020). "Get a first look at Disney's Raya and the Last Dragon starring Kelly Marie Tran". Entertainment Weekly (në anglisht). Marrë më 27 gusht 2020.
 2. ^ "James Newton Howard Scoring Disney's 'Raya and the Last Dragon'" (në anglisht). filmmusicreporter.com. Marrë më 23 nëntor 2020.
 3. ^ Walt Disney Animation Studios (21 tetor 2020). "Raya and the Last Dragon | Official Teaser Trailer". YouTube (në anglisht). Marrë më 24 tetor 2020.
 4. ^ Radulovic, Petrana (24 gusht 2019). "Disney announces Raya and the Last Dragon as next animated film". Polygon (në anglisht). Marrë më 24 gusht 2019.
 5. ^ Rubin, Rebecca (27 gusht 2020). "Disney's "Raya and the Last Dragon" Recasts Kelly Marie Tran as Lead". Variety (në anglisht). Marrë më 27 gusht 2020.
 6. ^ "Promotional Image For Disney's "Raya and the Last Dragon" Has Debuted -" (në anglishte amerikane). 2020-07-24. Marrë më 2020-07-25.
 7. ^ a b c d e f g h Yang, Rachel (26 janar 2021). "Watch Awkwafina's Sisu in action in new Raya and the Last Dragon trailer". Entertainment Weekly (në anglisht). Marrë më 26 janar 2021.
 8. ^ ""Raya and the Last Dragon" reveals first image of action scene in land of Talon". EW.com (në anglisht). Marrë më 2021-02-06.
 9. ^ "Namaari is the Darth Vader of Raya and the Last Dragon". ScreenRant (në anglishte amerikane). 2021-01-29. Marrë më 2021-02-06.
 10. ^ a b "Walt Disney Animation Debuts a Special Look at "Raya and the Last Dragon"". The Walt Disney Company (në anglishte amerikane). 2021-02-08. Marrë më 2021-02-21.
 11. ^ "Get a first look at Disney's Raya and the Last Dragon starring Kelly Marie Tran". Entertainment Weekly (në anglishte amerikane). 2020-08-27.
 12. ^ "Everything We Learned About Disney's Upcoming Movies: Frozen 2, Cruella, Pixar's Soul, and More". io9 (në anglishte amerikane). Marrë më 2020-07-26.
 13. ^ "D23: Disney Animation Reveals Raya and the Last Dragon". ComingSoon.net (në anglishte amerikane). 2019-08-24. Marrë më 2020-07-26.
 14. ^ Hughes, Brad (4 gusht 2019). "New Disney Animated Film Announced – Raya and the Last Dragon (Full Details)". Inside the Magic (në anglisht). Marrë më 23 korrik 2020.
 15. ^ Sirani, Jordan (26 gusht 2019). "Raya and the Last Dragon: New Walt Disney Animation Studios Movie Announced at D23". IGN (në anglisht). Marrë më 24 korrik 2020.
 16. ^ "D23 EXPO: THE ART OF DISNEY STORYTELLING (COMPLETE PANEL) - YouTube". www.youtube.com (në anglisht). Marrë më 2020-07-29.
 17. ^ "Watch: 'Raya and the Last Dragon' is a melting pot of Southeast Asian culture". Speed Magazine (në anglisht). 23 tetor 2020. Arkivuar nga origjinali më 15 mars 2021. Marrë më 23 tetor 2020.
 18. ^ "Fawn Veerasunthorn Interview: Raya and the Last Dragon". ScreenRant (në anglishte amerikane). 2021-01-27. Marrë më 2021-02-06.
 19. ^ Raya and the Last Dragon: Creating Disney's First Southeast Asian-Centered Movie - IGN (në anglisht), marrë më 2021-02-06