Reis (gradë ushtarake)

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search

Reisi (turqishtja osmane: رئيس ra'īs) ishte një gradë ushtarake në Perandorinë Osmane, e ngjashme me atë të një kapiteni detar ose (në Levant) një komodor, që zakonisht i shtohej emrit të oficerit si një epitet gjatë Perandorisë Osmane.[1][2] Shembujt përfshijnë:

Kjo gradë është gjithashtu një titull thuajse-aristokratik në Liban dhe brigjet e Sirisë që tregojnë një familje të tokës ose të tokave të mëparshme që u betuan për besnikëri ndaj Fahr ed-Din II gjatë aleancës së tyre me Medici në shekullin e 17-të.

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "Studies in Eighteenth Century Islamic History" (në anglisht). Southern Illinois University Press. 12 korrik 1977 – nëpërmjet Google Books.
  2. ^ McIntosh, Gregory C. (15 mars 2012). Piri Reis Map of 1513 (në anglisht). ISBN 9780820343594.