Ringjallja Ertugrul

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Ringjallja Ertugrul
Gjinia
Krijuar ngaMehmet Bozdağ
Bazuar nëErtuğrul
Regjia ngaMetin Günay
Luajnë
kompozitori i muzikës hapëseAlpay Göktekin
Muzika hapëseDiriliş "Ertuğrul" jenerik müziği - Alpay Göktekin
Muzika mbyllëseDiriliş "Ertuğrul" jenerik müziği - Alpay Göktekin
KompozitoriZeynep Alasya
ShtetiTurqia Turqia
Gjuha në prodhimin origjinalTurqisht
Nr. i sezoneve5
Nr. i episodeve150 (lista e episodeve)
Prodhimi
Prodhuesi kryesorKemal Tekden
Vendodhjet e prodhimitStamboll, Riva
Kohëzgjatja120 minura
Kompania e prodhimitTekden Film
Transmetimi
Programi origjinalTRT 1
Formati i pikturës576i (SDTV)
1080i (HDTV)
Formati i zëritStereo
Transmetimi origjinalLua error te mw.lua te rreshti 143: field 'month' missing in date table.
Kronologjia
I ndjekur ngaKuruluş: Osman

Diriliş: Ertuğrul, (Shqip: Ringjallja: Ertuğrul) është një serial televiziv historik dhe aventurë i prodhuar nga Mehmet Bozdağ për TRT, me Engin Altan Düzyatan në rolin e Ertuğrul Bey. Shfaqja zhvillohet në shekullin e 13-të dhe bazohet në jetën e Ertuğrul, babait të Osman I, themeluesit të Perandorisë Osmane.

Seriali u filmua në Riva, një fshat në rrethin BeykozStambollit, dhe u shfaq premierë në TRT 1 më 10 dhjetor 2014. Shfaqja u transmetua për pesë sezone deri më 29 maj 2019. Është shkruar nga Mehmet Bozdağ dhe me regji të Metin Günay.

Shfaqja është pritur mirë në Turqi dhe vende të tjera si Pakistani dhe Azerbajxhani,[1] edhe pse disa vende në botën arabe e kanë ndaluar shfaqjen dhe janë lëshuar fetva kundër tij.[2][3][4] Shfaqja është kritikuar gjithashtu për një axhendë të perceptuar politike për qeverinë e Turqisë.

Përmbajtja[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Ertrugrul ishte një luftëtar nomad turk i shekullit të 13-të nga Azia Qendrore.[5] I rrethuar nga mongolët në lindje dhe nga kryqtarët dhe bizantinët në perëndim; si fiset e tjera turke, edhe fisi i Ertrugrulit u shty në perëndim nga mongolët.[5] Turkmenët e Ertrugrulit luftuan për një atdhe, i cili u krijua nga djali i Ertrugrulit, Osmani si Perandoria Osmane. Seriali televiziv Ertrugrul përpiqet të tregojë një imagjinatë të gjallë të një komuniteti aziatik turk të shekullit të 13-të dhe kulturës myslimane.[5]

Sezoni 1[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Sylejman Shah, Beu i Kayı dërgon djalin e tij, Ertuğrul, për të kërkuar tokë nga Emiri i Aleppos. Kjo bëhet pothuajse e pamundur kur Kayı vihen në një sërë problemesh me templarët pasi shpëtojnë Şehzade Numan, Halime Sultan dhe Şehzade Yiğit për shkak të tradhtarit në pallatin e Emirit, Nasir, i cili punon për templarët, por më vonë vritet nga Ertuğrul dhe e vërteta i tregohet Emirit. Një problem lind edhe me Kurdoğlu Bey, vëllai birësues i Sylejman Shahut, i cili kërkon Bejlikun e vëllait të tij me ndihmën e Selcan Hatun, motrës dhe kunatës së birësuar të Ertuğrul, i cili dëshiron të hakmerret nga Sulejman Shah pasi vrau babanë e saj tradhtar, Alptekin Beu. . Ertuğrul, i cili dashuron Halimenë, martohet me të pas shumë vështirësish. Burri i Selcanit, Gündoğdu, zemërohet në lidhje me veprimet e Ertuğrul, por përfundimisht qetësohet dhe mbështet vëllain e tij. Nga fundi i sezonit Kurdoğlu i pritet koka, Ertuğrul i mund me sukses templarët dhe ua pushton kështjellën dhe Selcan pendohet. Kjo pasohet nga vdekja e Sylejman Shahut dhe shpërngulja e fisit në Erzurum si pjesë e testamentit të Sylejman Shahut para se të vdiste.

Sezoni 2[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Kayı, të vendosur në Erzurum, kërkojnë strehim te Dodurga pasi mongolët, të udhëhequr nga [[Baycu Noyan}}, masakrojnë gjysmën e fisit të tyre. Kjo çon që Ertuğrul të përballet me Tuğtekin, kushëririn e tij, i cili është xheloz për të së bashku me Gündoğdu përsëri i cili mashtrohet nga kërcënimi i madh brenda Dodurga; Aytolun dhe vëllai i saj Gümüştekin. Ajtolun u martua me babanë e Tuğtekinit, Korkut Bey, në mënyrë që ajo të ndihmonte Gümüştekin të bëhej margreva e të gjitha fiseve turkmene me ndihmën e Emir Sadettinit pasi vrau Korkutin. Vetëm Selcan është i vetëdijshëm për këtë kërcënim dhe vazhdimisht përpiqet të paralajmërojë Gündoğdu, e cila e injoron atë për keqbërjet e saj në të kaluarën. Së bashku me këto skema, Kocabaş, alpi i Tuğtekin që punon për Baycu Noyan, e kthen Tuğtekin kundër Ertuğrul duke e përkeqësuar marrëdhënien e tyre, por më vonë vritet nga Ertuğrul dhe marrëdhëniet e tij me Tuğtekin përmirësohen gradualisht. Aytolun dhe Gümüştekin vriten pasi tradhtia e tyre kapet kur fjalët e Selcanit dëgjohen dhe Korkut vritet. Noyan supozohet se është vrarë nga Ertuğrul pas vdekjes së Tuğtekin dhe fisi ndahet midis 1000 që migrojnë në Ahlat me Gündoğdu dhe 400 migrojnë në Anatolinë Perëndimore me Ertuğrul.

Sezoni 3[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Stampa:Krysor Të ardhurit e varfër Kayı përballen me Uralin e veteranëve të pasur të tregtisë Çavdar. Edhe pse Ural nuk është beu i fisit të tij, ai kërkon gjithnjë e më shumë pushtet, duke u bërë xheloz për Kayı sa herë që i ndodh diçka e mirë fisit të vogël. Ndërkohë, templarët që janë infiltruar në Hanli Pazar, të udhëhequr nga Hancı Simon, kërkojnë të vrasin Ertugrulin siç bëri me Templarët vite më parë. Ertuğrul mund Hancı Simon dhe pushton Hanlı Pazar, duke e lënë Uralin më xheloz se kurrë. Kur Ural akuzohet për vrasjen e TekfuritKaracahisar, [[|Andros dhe për shkaktimin e problemeve për Kayı, Ural dënohet me vdekje, megjithatë, ai shpëtohet nga Emir Sadettin dredharak. Pas vdekjes së Candar, Çavdar Beut dhe babait të Uralit, Urali kërkon ndihmë nga Tekfuri i ri i Karacahisarit, Vasilius, i cili dëshiron të çlirojë turqit nga toka, por vritet nga Ertugrul në një përpjekje për t'u bërë beu i Çavdar. Kur Vasilius tenton t'i zërë pritë Sulltanit Selçuk, ai dështon dhe vritet nga Ertuğrul. Për shkak të kësaj, Sulltani e bën Ertugrulin Uç Bey duke zemëruar Emir Sadettin, i cili zotohet t'i japë fund Ertugrulit. Në fund të sezonit, Ertuğrul bie në një pritë të ngritur nga Tekfuri i ri i Karacahisarit, Ares.

Sezoni 4[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Besohet se Ertuğrul ka vdekur pavarësisht se e vërteta është se ai në fakt është kapur nga disa tregtarë skllevërish. Ndërkohë, Emir Sadettin bind Dündar, vëllain e Ertuğrul dhe Kayı Bey e ri, që të shesin Hanlı Pazar dhe të kthehen në fisin e Gündoğdu, por ndalohet me kthimin e Ertuğrul dhe dëbohet menjëherë. Pasi djali i Ertuğrul, [Gündüz Bey[|Gündüz]], rrëmbehet, Ertuğrul i shpall luftë Karacahisarit dhe arrin sukses në pushtimin e tij. Pas kapjes së Ares, Ertuğrul e çon atë te Sulltani dhe i thotë që t'i rrëfehet Sulltanit për keqbërjet e Sadeddin Köpek. Plani pothuajse funksionon, por Köpek shpëtohet nga gruaja e Sulltanit, Mahperi, dhe çon në një ngjarje që e kthen Aresin, të vrarë më vonë nga Noyan, në një musliman. Menjëherë pas kësaj, Sulltani helmohet për vdekje dhe rritja e pushtetit të Köpek në pallat krijon probleme për Sulltanin e ri, Gıyaseddin. Gıyaseddin bën aleancë me Ertuğrul dhe me ndihmën e Hüsamettin Karaca, Köpek i pritet koka. Halime vdes në lindje, duke sjellë në jetë djalin e tretë dhe më të vogël të Ertuğrul - Osmanin e profetizuar. Pas kësaj, Ertuğrul përballet me kthimin e Noyan-it, por është i suksesshëm në mposhtjen e tij dhe motrës së tij dredharake, Alangoya, e cila tentoi të sulmojë Osmanin. Noyan përgatitet për një betejë, e njohur historikisht si Beteja e Köse Dağ, dhe Kayı zhvendoset në Söğüt.

Sezoni 5[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Pas 10 vjetësh në Söğüt, në një shtet Selçuk të kontrolluar nga mongolët, Ertuğrul përballet me shumë komandantë mongolë duke përfshirë Alıncak dhe Subutai, së bashku me vrasësin Selçuk që punon me Mongolët, Beybolat. Beybolat maskohet me emrin, Albastı, dhe ai mbërrin pas vdekjes së babait të tij, Umur Beut, beut të fisit Umuroğlu, i cili u dërgua për t'u bërë taksambledhësi i ri i Söğüt. Umur Bey u vra nga komandanti i turpëruar bizantin, Dragos, i maskuar si Söğüt Zangoç, i cili kërkon të marrë qytetin. Beybolat, i cili bëhet pasardhësi i babait të tij, dhe Dragos, i cili merr kontrollin mbi Kalanë Lefke pasi vrau të pafajshmin Tekfur Yannis, shkaktojnë shumë probleme për Ertuğrul duke përfshirë kontrollin e Bejbolatit mbi Söğüt për një kohë. İlbilge, motra e Bejbolatit, është e vetmja në familjen e saj që mbështet drejtësinë; me ndihmën e saj, Ertuğrul, mund dhe vret Bejbolat dhe Dragos. Pas vdekjes së Bejbolatit, Ertuğrul përballet me Arikbukën, një spiun mongol të frikshëm dhe vëllain e gjakut të Alıncak, së bashku me spiunin, Qiyat, i cili punon për Hulagun kundër Berkes, aleatit të Ertuğrul dhe Hanit të Hordhisë së Artë. Sezoni përfundon me vdekjen e Arikbukës dhe Qiyat së bashku me martesën e Ertuğrul me İlbilge Hatun.

Vazhdimi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Seriali vazhdon me Kuruluş: Osman i cili ndodhet pasi Ertuğrul shkon në Konja dhe Dündar kthehet në fis. Seriali i ri filloi në nëntor 2019 dhe fokusohet te djali i Ertuğrul, Osman Bey, bazuar në Osman I, themeluesin e Perandorisë Osmane. Aktualisht ka tre sezone të plota dhe është ende në vazhdim që nga viti 2022.

Episodes[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]


Sezoni Episodet Transmetimi origjinal
Transmetimi i parë Transmetimi i fundit
1 26 10 dhjetor 2014 17 qershor 2015
2 35 30 shtator 2015 8 qershor 2016
3 30 26 tetor 2016 14 qershor 2017
4 30 25 tetor 2017 6 qershor 2018
5 29 7 nëntor 2018 29 maj 2019

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "Azerbaijanis in love with historical Turkish TV series". Anadolu Agency (në anglisht). Nr. 28 nëntor 2019. Marrë më 11 maj 2020.
  2. ^ Hoda, Ayesha (24 shkurt 2020). "Diriliş: Ertuğrul Banned in Egypt but the Turkish Soap Remains Popular, Here's Proof". Masala (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 23 mars 2020. Marrë më 21 prill 2019.
  3. ^ Şafak, Yeni (30 tetor 2020). "Following in UAE, Saudi footsteps, Egypt issues fatwa banning Turkish TV series". Yeni Şafak (në anglisht). Marrë më 30 tetor 2020.
  4. ^ Daur, Naya (22 prill 2020). "Jamia Binoria Issues Fatwa Against 'Ertugrul' Following PM's Orders To Telecast It On PTV" (në anglisht). Marrë më 30 tetor 2020.
  5. ^ a b c "Why A Medieval Nomad Is In Vogue Today". www.speakingtree.in (në anglisht). Marrë më 2021-10-02.