Rruga e Snajperëve

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Rruga e Snajperëve në 1996, e parë nga një automjet i IFOR-it.

"Rruga e Snajperëve" (serbo-kroatisht dhe boshnjakisht: Snajperska aleja) ishte emri informal kryesisht për rrugët si Ulica Zmaja od Bosne (Rruga e Dragoit të Bosnjës) dhe Bulevardi Meša Selimovic, bulevardi kryesor në Sarajevë, i cili gjatë Luftës së Bosnjës ishte i mbushur me poste snajperësh serbë, dhe u bë famëkeq si një vend i rrezikshëm për kalimin e civilëve. Rruga lidh pjesën industriale të qytetit (dhe më tej, Aeroportin e Sarajevës) me vendet kulturore dhe historike të qytetit të vjetër. Vetë bulevardi ka shumë ndërtesa shumëkatëshe që u japin gjuajtësve me snajper fusha të gjera zjarri.[1]

Shenja paralajmëruese e pikturuar me dorë: "Kujdes - Snajper"

Malet që rrethonin qytetin u përdorën gjithashtu për pozicione snajperësh, duke siguruar një distancë të sigurt dhe duke dhënë një pamje të shkëlqyer të qytetit dhe trafikut të tij. Edhe pse qyteti ishte nën rrethimin e vazhdueshëm serb, njerëzit e tij ende duhej të lëviznin nëpër qytet për të mbijetuar, duke rrezikuar kështu jetën e tyre në mënyrë rutinore. Tabelat ku shkruhet "Pazi – Snajper!" ("Kujdes - Snajper!") u bë e zakonshme. Njerëzit ose vraponin me shpejtësi nëpër rrugë ose prisnin automjetet e blinduaraKombeve të Bashkuara dhe ecnin pas tyre, duke i përdorur ato si mburoja mbrojtëse.[2] Sipas të dhënave të mbledhura në vitin 1995, snajperët plagosën 1030 njerëz dhe vranë 225 (60 prej të cilëve fëmijë).[3]

Në kulturën popullore[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  • Sniper Alley u përshkrua në mënyrë imagjinare në filmin The Peacemaker.
  • Rruga është paraqitur në librin e Joe Kubert, Faks nga Sarajeva, ku përshkruhet si një gaunt.
  • Filmi i luftës i vitit 1997 Mirë se vini në Sarajevë nga regjisori Michael Winterbottom përfshin disa skena dhe pamje aktuale të snajperëve që ngacmojnë banorët e qytetit të rrethuar.
  • Filmi televiziv i vitit 1998 Shot Through the Heart i prodhuar nga HBO, përshkruan historinë e dy miqve të përjetshëm dhe ekspertëve të mprehtë, të cilët përfundojnë në anët kundërshtare gjatë Rrethimit të Sarajevës.
  • Enki Bilal e ka përshkruar atë në tregim në romanin grafik Le Sommeil du monstre.
  • Dokumentari i vitit 2008 Shooting Robert King përfshin një skenë ku King përmend se ai qëndronte në mes të Sniper Alley duke bërë foto pa e ditur se ku ishte.
  • Në lojën video 2014 This War of Mine, Sniper Junction është një vend i bazuar në Sniper Alley ku lojtarët duhet të vrapojnë nëpër tokë të hapur për të shmangur zjarrin snajper nga një hotel. Vetë loja është fiktive, por është një histori e bazuar në Luftën e Bosnjës në Sarajevë.

Shiko edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Ridding down Sniper's Alley, The Prague Post, November 10, 1999
  2. ^ Mujib Shami, Usman (22 dhjetor 2016). "Nawaz Sharif recalls blast in Bosnia that happened before his first trip, remembers infamous 'Sniper Alley'". Daily Pakistan. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  3. ^ "Face of Mercy, Face of Hate - Sarajevo Survival Map". Minnesota Public Radio. 1992-04-06. Marrë më 2012-04-05. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)