Jump to content

Rumex acetosella

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Rumex acetosella e njohur zakonisht si lëpjetë e kuqe, lëpjetë e deleve, lëpjetë e fushës, lëpjeta e lepurit dhe barërat e tharta, është një specie bimore me lule në familjen e hikërrorit Polygonaceae . Me origjinë nga Euroazia dhe Ishujt Britanikë, [1] bima dhe nëngrupet e saj janë barërat e këqija shumëvjeçare . Ajo ka gjethe të gjelbra në formë maje shigjete dhe kërcell të thellë me kreshta me ngjyrë të kuqe dhe mbin nga një rizomë agresive dhe e përhapur. Lulet dalin nga një kërcell i gjatë dhe i drejtë. Lulet femërore kanë ngjyrë gështenjë .

Përshkrimi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Rumex acetosella është një barishte shumëvjeçare e cila përhapet nëpërmjet rizomave . Ajo ka një kërcell të hollë dhe të kuqërremtë, të drejtë, i cili është i degëzuar në majë, duke arritur një lartësi prej 50 centimetres (20 in) . [2] Gjethet në formë shigjete janë të vogla, rreth 2.4–5 centimetres (0.94–1.97 in) të gjatë dhe.5–2 centimetres (0.20–0.79 in) i gjerë, me lobe të mprehta në bazë. [2] Lulëzon nga marsi deri në nëntor, kur lulet e verdha-jeshile (mashkull) ose të kuqërremta (femra) zhvillohen në bimë të veçanta në majën e kërcellit, të cilat zhvillohen në fruta të kuqe ( akenet ).

Nuk duhet ngatërruar me R. acerosella me emrin e ngjashëm, i cili gjithashtu përmban acid oksalik dhe nuk duhet të hahet me tepricë. [3]

Shpërndarja dhe habitati[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Me origjinë nga Euroazia dhe Ishujt Britanikë, [1] R. acetosella është futur në shumicën e pjesës tjetër të Hemisferës Veriore . Gjendet zakonisht në toka acidike, ranore në shqopa dhe kullota . [1] Shpesh është një nga speciet e para që zë vend në zona të trazuara, siç janë vendet e braktisura të minierave, veçanërisht nëse toka është acid.

Bima është dyqemtare, me bimë të veçanta mashkullore dhe femërore. Është konstatuar se në habitatet e hershme të suksesshme, ka relativisht më shumë bimë femra, ndërsa në fazat e mëvonshme të njëpasnjëshme, bimët mashkullore janë më të zakonshme. [4]

Ekologjia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Blegtoria do të kullosë në bimë, por ajo nuk është shumë ushqyese dhe është toksike në sasi të mëdha për shkak të oksalateve . Agronomi italian Nicola Onorati (1764–1822) zbuloi për herë të parë se bima dëmton dhëmbët e kafshëve që kultivojnë këtë bimë për shkak të acidit oksalik që përmban. [5] [6]

Zogjtë këngëtarë që ushqehen në tokë hanë farat, dhe kafshët më të mëdha si lepujt dhe dreri i shfletojnë zarzavatet. [7]

Bakri amerikan ose flutura e vogël e bakrit varet nga ajo për ushqim, megjithëse larvat e saj mund të konsumojnë disa bimë të lidhura.

Bima konsiderohet gjerësisht si një bar i keq i vështirë për t'u kontrolluar për shkak të rizomës së saj përhapëse. Fermerët e boronicës janë të njohur me barërat e këqija sepse ajo lulëzon në të njëjtat kushte në të cilat kultivohen boronicat.

Toksiciteti[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Bima përmban acid oksalik dhe derivate, të njohur si oksalate. [5] [6]

Përdorimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Gjethet mund të hahen të gjalla ose të gatuara, me ndryshimin e ujit për të zvogëluar shijen e fortë. [8] [3] Acidi oksalik që ato përmbajnë u jep atyre një shije disi të thartë. [9] Ka disa përdorime të lëpjetë të deleve në përgatitjen e ushqimit, duke përfshirë një garniturë, një agjent aromatizues të tortës, një sallate jeshile, [8] dhe një agjent gjizë për qumështin në prodhimin e djathit. Gjethet kanë një aromë torte limoni, të mprehtë ose si raven. [8]

Shih edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ a b c Stace, C. A. (2010). New Flora of the British Isles (bot. Third). Cambridge, U.K.: Cambridge University Press. fq. 450. ISBN 9780521707725. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ a b Elias, Thomas S.; Dykeman, Peter A. (2009). Edible Wild Plants: A North American Field Guide to Over 200 Natural Foods. New York: Sterling. fq. 121. ISBN 978-1-4027-6715-9. OCLC 244766414. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  3. ^ a b The Complete Guide to Edible Wild Plants (në anglishte amerikane). United States Department of the Army. New York: Skyhorse Publishing. 2009. fq. 93, 115. ISBN 978-1-60239-692-0. OCLC 277203364.{{cite book}}: Mirëmbajtja CS1: Është përdorur gabimisht parametri i të tjerëve (lidhja)
  4. ^ Houssard, C.; Escarre, J.; Vartanian, N. (1992). "Water stress effects on successional populations of the dioecious herb, Rumex acetosella L". New Phytologist. 120 (4): 551–559. doi:10.1111/j.1469-8137.1992.tb01805.x. {{cite journal}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  5. ^ a b Vachetta, p. 499
  6. ^ a b Delle cose rustiche, vol.
  7. ^ Niering, William A.; Olmstead, Nancy C. (1985). The Audubon Society Field Guide to North American Wildflowers, Eastern Region. Knopf. fq. 708. ISBN 0-394-50432-1. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  8. ^ a b c Nyerges, Christopher (2017). Foraging Washington: Finding, Identifying, and Preparing Edible Wild Foods. Guilford, CT: Falcon Guides. ISBN 978-1-4930-2534-3. OCLC 965922681. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  9. ^ Fagan, Damian (2019). Wildflowers of Oregon: A Field Guide to Over 400 Wildflowers, Trees, and Shrubs of the Coast, Cascades, and High Desert. Guilford, CT: FalconGuides. fq. 218. ISBN 978-1-4930-3633-2. OCLC 1073035766. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)