Rush

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Rush
Rush-in-concert.jpg
Alex Lifeson, Geddy Lee, dhe Neil Peart gjatë turnesë së 30 vjetorit të Rush
Informacione
PrejardhjaToronto, Ontario, Kanadë
ZhanriHard rock, progressive rock, rock
LabelMoon, Mercury, Anthem, Atlantic
Vite aktiv1968 - 2018
Anëtarët
Geddy Lee
Alex Lifeson
Neil Peart
Ish-anëtarët
John Rutsey
Jeff Jones
Webfaqja
rush.com

Rush ishte një rock bend kanadez i formuar në Toronto në vitin 1968. Bendi përbëhet nga basisti, sintisajzeristi dhe vokalisti Geddy Lee, kitaristi Alex Lifeson, dhe bateristi Neil Peart. Rush kaluan nëpër disa re-konfigurime të personelit gjatë viteve 1968 dhe 1974, dhe e arritën formën definitive kur Neil Peart e zëvendësoi bateristin John Rutsey në korrik të vitit 1974, dy javë para turnesë së parë në Shtetet e Bashkuara.

Që nga lansimi i debut albumit në Mars të vitit 1974, Rush janë bërë të njohur për aftësitë teknike të anëtarëve, kompozimet komplekse, si dhe tekstet e këngëve me motive që bazohen në shkencën fiktive, fantazi, filozofi, si dhe në çështje që kanë të bëjnë me humanizmin, rrethin social dhe emocionet.

Stili i Rush është zhvilluar me kalimin e viteve, duke filluar me heavy metal klasik (i insipruar nga blues) në albumet e para; pastaj hard rock; progressive rock; një periudhë e dominuar nga sintisajzerët; dhe së fundmi, modern rock. Ata kanë influencuar artistë të ndryshëm, duke përfshirë bendet Metallica, The Smashing Pumpkins, Primus, si dhe progressive metal bendet Dream Theater dhe Symphony X.

Anëtarët[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Anëtarët aktualë[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Anëtarët e mëparshëm[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Diskografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Studio albumet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]