Rust (gjuhë programimi)

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Rust
The official Rust logo
E projektuar ngaGraydon Hoare
Doli mëmaj 15, 2015; 9 vite më parë (2015-05-15)
Emetimi i fundit1.78.0[1] Edit this on Wikidata / maj 2, 2024; Error: first parameter cannot be parsed as a date or time. (maj 2, 2024)
Tipi i disciplinësStampa:Cslist
Ndikuar ngaStampa:Cslist
Ndikoi nëStampa:Cslist
Implementation languageRust
PlatformCross-platform[note 1]
SOCross-platform[note 2]
LicencaMIT and Apache 2.0[note 3]
Filename extension(s).rs, .rlib
Websiterust-lang.org

Rust është një gjuhë programimi shumëparadigmëshe, e qëllimeve të përgjithshme që thekson performancën, sigurinë e tipit dhe njëkohshmërinë . Ai forcon sigurinë e kujtesës —duke siguruar që të gjitha referencat të tregojnë tek kujtesa të vlefshme—pa kërkuar përdorimin e një garbage collector-i ose numërimin e referencave, teknika këto të pranishme në gjuhë të tjera të sigurta për kujtesën. Për të fuqizuar njëkohësisht sigurinë e kujtesës dhe për të parandaluar garat e njëkohshme të të dhënave, "kontrolluesi i huazimit" gjurmon jetëgjatësinë e objektit të të gjitha referencave në një program gjatë kompilimit. Rust huazon ide nga programimi funksional, duke përfshirë tipet statike, pandryshueshmërinë, funksionet e rendeve të larta dhe llojet e të dhënave algjebrike . Është popullarizuar për programimin e sistemeve . [5] [6] [7]

Zhvilluesi i softuerit Graydon Hoare e krijoi Rust si një projekt personal ndërsa punonte në Mozilla Research në 2006. Mozilla e sponsorizoi zyrtarisht projektin në vitin 2009. Që nga publikimi i parë i qëndrueshëm në maj 2015, Rust është përqafuar nga kompani të tilla si Amazon, Discord, Dropbox, Facebook ( Meta ), Google ( Alfabet ) dhe Microsoft . Në dhjetor 2022, ajo u bë gjuha e parë përveç C dhe assembly që u mbështet në zhvillimin e kernelit Linux .

Rust është shquar për rritjen e tij si një gjuhë më e re [8] [9] dhe ka qenë objekt i kërkimit akademik të gjuhëve të programimit . [10] [11] [12]

 1. ^ "Announcing Rust 1.78.0" (në anglisht). 2 maj 2024. Marrë më 2 maj 2024.
 2. ^ a b "Platform Support". The rustc book. Marrë më 2022-06-27. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 3. ^ "The Rust Programming Language". The Rust Programming Language. 19 tetor 2022. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 4. ^ Eshwarla, Prabhu (2020-12-24). Practical System Programming for Rust Developers: Build fast and secure software for Linux/Unix systems with the help of practical examples (në anglisht). Packt Publishing Ltd. ISBN 978-1-80056-201-1.
 5. ^ Blandy, Jim; Orendorff, Jason (2017-11-21). Programming Rust: Fast, Safe Systems Development (në anglisht). "O'Reilly Media, Inc.". ISBN 978-1-4919-2725-0.
 6. ^ Blanco-Cuaresma, Sergi; Bolmont, Emeline (2017-05-30). "What can the programming language Rust do for astrophysics?". Proceedings of the International Astronomical Union (në anglisht). 12 (S325): 341–344. arXiv:1702.02951. Bibcode:2017IAUS..325..341B. doi:10.1017/S1743921316013168. ISSN 1743-9213.
 7. ^ Perkel, Jeffrey M. (2020-12-01). "Why scientists are turning to Rust". Nature (në anglisht). 588 (7836): 185–186. Bibcode:2020Natur.588..185P. doi:10.1038/d41586-020-03382-2. PMID 33262490. Arkivuar nga origjinali më 6 maj 2022. Marrë më 15 maj 2022.
 8. ^ "Rust". TIOBE.com. Arkivuar nga origjinali më 3 mars 2022. Marrë më 2022-05-15. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 9. ^ "Computer Scientist proves safety claims of the programming language Rust". EurekAlert! (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 24 shkurt 2022. Marrë më 2022-05-15.
 10. ^ Jung, Ralf; Jourdan, Jacques-Henri; Krebbers, Robbert; Dreyer, Derek (2017-12-27). "RustBelt: securing the foundations of the Rust programming language". Proceedings of the ACM on Programming Languages. 2 (POPL): 66:1–66:34. doi:10.1145/3158154. Arkivuar nga origjinali më 11 qershor 2022. Marrë më 15 maj 2022. {{cite journal}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 11. ^ Jung, Ralf (2020). Understanding and evolving the Rust programming language (Tezë) (në anglisht). Saarland University. doi:10.22028/D291-31946.


Gabim referencash: Etiketat <ref> ekzistojnë për një grup të quajtur "note", por nuk u gjet etiketa korresponduese <references group="note"/>