SOS Fshatrat e fëmijëve

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
SOS Fshati i Fëmijëve në Mar del Plata, Argjentinë
SOS Fshati i Fëmijëve në Kleve-Donsbrüggen, Gjermani

SOS Fshatrat e Fëmijëve është një organizatë e pavarur, jo-qeveritare ndërkombëtare e cila ka punuar gjatë kohë me qëllim të përmbushjes së nevojave dhe mbrojtjes së interesave dhe të drejtave të fëmijëve që nga viti 1949. Ajo u themelua nga Herman Gmeiner në Imst, Austri. Sipas Financial Times, në vitin 2004 SOS Fshatrat e Fëmijëve kishtin në qarkullim US$ 807 milionë, dhe rtenditej në vendin 33 nga 100 OJQ-të globale për "përgjegjshmëri".[1] Ombrella e saj ndërkombëtare SOS-Kinderdorf International, u themelua në vitin 1960, pas themelimit të shoqatave kombëtare në Francë, Gjermani dhe Itali krahas oganizatës origjinale në Austri. Që nga ajo kohë janë themeluar mbi njëqind shoqata kombëtare në të gjithë botën.

Veprimtaria[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Organizimi i punës fokusohet në fëmijët e braktisur, të varfër dhe jetimë, fëmijët që kanë nevojë për një familje kujdestare për fëmijë. Miliona fëmijë në mbarë botën janë duke jetuar pa familjet e tyre biologjike, për një sërë arsyesh, duke përfshirë:

 • ndarjen prindërore,
 • dhuna në familje dhe neglizhimi,
 • ata kanë humbur prindërit e tyre për shkak të luftës apo katastrofave natyrore,
 • sëmundje, duke përfshirë gjithnjë e më shumë, AIDS.

Fëmijë të tillë janë mbështetur për ta rigjetur veten nga fakti i të qenit emocionalisht të traumatizuar dhe për të shmangur rrezikun e vërtetë i të qenit të izoluar, të abuzuar, të shfrytëzuar dhe të privuar nga të drejtat e tyre.

SOS kujdeset për rreth 50,000 fëmijë të tillë dhe 15,000 të rrituri të rinj me një familje të re, të përhershme familje të re, me një SOS nënë (apo, nganjëherë, një baba ose çift[2] e ) '24 orë' për të siguruar kujdesin e bazuar në familje. Zakonisht (në botën në zhvillim) rreth dhjetë fëmijë janë të grupuar në një shtëpi me një SOS nënë dhe ndërmjet dhjetë dhe dyzet të tillë janë të grupuar së bashku si një "Fshat" me objekte të përbashkëta. Grupet e familjeve të sapo formuara mbahen së bashku si një prioritet.

Gama e programeve[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

"... nga pikëpamja ime, asgjë në botë nuk është më e rëndësishme se sa të kujdesesh dhe ta mbrosh një fëmijë." Herman Gmeiner (1919-1986).

Përveç SOS Fshatrave të Fëmijëve (mbi 546 në të gjithë botën) që përbëjnë thelbin e SOS Fshatrave të Fëmijëve' punë, organizata drejton një gamë të tërë të programeve dhe lehtësirave në mbështetjen familjeve të rrezikuara dhe të varfëra për të ndihmuar ata për një jetë më të mirë në një afat më të gjatë.[3] SOS gjithashtu mbështet mbi një milionë fëmijë të tjerë në programet e komunitetit, të tilla si forcimi i familjes,[4] drejtimi i 192 shkollave anembanë botës së zhvilluar, drejtimin e qendrave mjekësore dhe programeve për fëmijët e rrugës, fëmijët ushtarë dhe viktimat e katastrofës. Një shkollë shembullore e drejtuar nga organizata e prindërve do të jetë SOS - Herman Gmeiner International College (SOS-HGIC)  e cila ndodhet në Gana, Afrika Perëndimore.

Mbështetësit e shquar[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Mbështetësja e parë e shquar ishte biznesmenja gjermane- britanike Beatrice von Boch-Galhau, gruaja e aksionarit më të madh të prodhuesve te pllakave Villeroy & Boch. Ajo u bë mike me në atë kohë të panjohurin Herman Gmeiner. Në vitin 1959, ajo ndihmoi në themelimin e të parit Kinderdorf në Gjermani në Merzig Hilbringen. Ajo përdori edhe lidhjet polityike te burrit të saj për të promovuar iden e SOS Kinderdorfit.

Mbështetës të shquar ishin edhe Nelson Mandela; Dalai Lama; Kakha Kaladze; Andriy Shevchenko; Anna Netrebko; Vincent Kompany; Ruud van Nistelrooy; Cesc Fàbregas; futbollisti argjentinas Javier Zanetti; lojtari belg i tenisit Kim Clijsters; shkrimtarja & aktorja Anny Dupérey; Sarah, Dukesha e Jorkut; aktorja për fëmijë Georgie Henley; Princesha Salimah Aga Khan; Cher; Mike Holmes; qershor Carter para të Gatshme; dhe Johnny Cash etj. Në vitin 2002 organizata fitoi Çmimin Conrad N. Hilton.[5]

SOS merr edhe fonde të konsiderueshme përmes iniciativës Genworth Financial`s Putts4Charity. Në nëntor të vitit 2012, iniciativa arriti një tyotal të mjeteve prej 1 milion euro, që nga viti 2007.

SOS merr pjesë edhe në oreganizimin e Javës Botërore të Jetimëve me qëllim të promovimit të ndërgjegjësimit të nevojave të jetimëve dhe fëmijëve të braktisur.

Rrjeti[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

SOS është i pranishëm në mbi 130 vende të botës.[6] Këto vende janë renditur më poshtë sipas rajonit. SOS organizatat në këto vende ofrojnë përkrahje aktive për fëmijët dhe familjet. Përjashtimet janë vendet e shënuara me yll, në të cilën SOS mban zyra përfaqësuese të cilat fokusohen në ngritjen e fondeve dhe për ndërtimin e vetëdijes.[7]

Afrika[8]
Algjeri Angola Benini Botsuana
Burkina Faso Burundi Kamerun Cape Verde
Republika Qendrore E Afrikës Chad Bregu i fildishtë Republika demokratike e Kongos
Xhibuti Egjipt Guinea Ekuatoriale Etiopi
Gambia Gana Guinea Guinea-Bisau
Kenia Lesoto Liberi Madagaskar
Malavi Mali Mauritius Marok
Mozambiku Namibia Niger Nigeri
Ruanda Senegal Sierra Leone Somali
Somaliland Afrika E Jugut Sudani Jugor Sudan
Svazilend Tanzani Togo Tunizi
Uganda Zambia Zimbabve
Amerika[9]
Argjentina Bolivi Brazil Kanada
Kili Kolumbi Kosta Rika Republika Dominikane
Ekuador El Salvador Guatemala Haiti
Honduras Xhamajka Meksikë Nikaragua
Panama Paraguai Peru Uruguaj
SHBA Venezuela
Azi[10]
Armeni Azerbajxhani Bahrain Bangladesh
Kamboxhia Kinë Gjeorgji Indi
Indonezi Izraelit Jordan Kazakistani
Kirgistan Laos Liban Mongoli
Nepal Pakistan Palestina Filipine
Korea E Jugut Sri Lanka Siri Tajvan
Tajlandë Emiratet E Bashkuara ArabeStampa:Asterisk Uzbekistani Vietnam
Evropa[11]
Shqipëria Austri Bjellorusi Belgjikë
Bosnje-Hercegovina Bullgaria Kroacia Republika Çeke
DanimarkaStampa:Asterisk Estonia Finlanda Francë
Gjermani Greqia Hungaria IslandaStampa:Asterisk
Itali Kosovë Letonia Lituania
Luksemburg Maqedoni HolandëStampa:Asterisk Qipros Veriore
Norvegji Poloni Portugalia Rumani
Rusia Serbia Spanjë SuediaStampa:Asterisk
ZvicërStampa:Asterisk Ukrainë Mbretëria e BashkuarStampa:Asterisk
Oqeani[12]
AustraliStampa:Asterisk Polinezia Franceze

Shih edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 1. ^ "Global organisations" (PDF). Financial Times. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 2. ^ "Erster SOS-Kinderdorfvater in Kleve". Rheinische Post. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)(de). Rheinische Post.
 3. ^ Freedman, Seth (19 shkurt 2008). "An education in tolerance". The Guardian. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 4. ^ Ghazal, Rym (12 qershor 2016). "Jordan's orphans are keeping it in the family". The National. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 5. ^ Reuters (26 qershor 2008). "CEMEX and SOS Children's Villages Partner to Provide Long-Term Care for Orphans of...". Press release. Archived from the original on 26 qershor 2009. https://web.archive.org/web/20090626165057/http://www.reuters.com/article/pressRelease/idUS228427+26-Jun-2008+BW20080626. Retrieved 3 dhjetor 2016. 
 6. ^ Standun, Tommy (29 shkurt 2012). "Nursing Southern Somalia Through Civil War And Famine". Huffington Post. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 7. ^ Source: SOS website
 8. ^ SOS Children's Villages in Africa
 9. ^ SOS Children's Villages in the Americas
 10. ^ SOS Children's Villages in Asia
 11. ^ SOS Children's Villages in Europe
 12. ^ SOS Children's Villages in Oceania

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]