Sadhvi Rithambara

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Sadhvi Rithambara dhe kryeministri Narendra Modi me rastin e Raksha Bandhan

Sadhvi Nisha Rithambara është një ideologe nacionaliste hindu [1] [2] [3] [4] [5] [6] dhe themeluese-kryetare e Durga Vahinit . [7] [8] [9] [10] [11]

Jeta e hershme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Sadhvi Rithambhara lindi si Nisha Ritambara në qytetin Doraha në rrethin Ludhiana të Punxhabit . [12] [13]

Ajo mori dikshën e saj nga Swami Paramanand, në moshën 16 vjeç dhe pasi u bë dishepullja e tij, e ndoqi atë në ashramin e tij në Haridwar dhe më pas, në turnetë e tij nëpër Indi, ndërsa u trajnua kryesisht në oratori. [13] [14]

Ajo hyri në Sangh Parivar si një anëtare e Rashtriya Sevika Samiti, krahu i grave të Rashtriya Swayamsevak Sangh (RSS). [13]

Fjalimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Gjatë viteve 1989–1992, Rithambara shpërndau disa fjalime publike që bënin thirrje për të zhvilluar një luftë kundër muslimanëve; [a] kasetat e atyre shpërthimeve vitriolike u luajtën në tempuj të shumtë dhe vende publike në Indi. Të mbushura me zemërim dhe mprehtësi, fjalimet janë huazuar shumë nga imazhet gjinore; duke e portretizuar kombin hindu si një trup femre që i nënshtrohet përdhosjes nga jo-hindutë (dhe duke humbur kështu moralin e saj), ajo tërhoqi paralele me përdhunimet e grave hindu gjatë ndarjes së Indisë [16] dhe i bëri thirrje meshkujve hindu për rimarrjen e tokave të tyre, duke tërhequr një numër të madh burrash. [13] [17] [1] [18]

U përdorën gjithashtu imazhe të gjalla organike dhe seksuale, nga barazimi i muslimanëve me limonin në qumësht e deri te krahasimi i tyre me mizat, të cilat supozohej se po rriteshin masivisht për të zhvendosur hindutë. [13] [19] Me skica historike shumë të përzgjedhura, të paqarta dhe të përziera me mitologji të bollshme, ata përfshinin klasa dhe kasta të ndryshme nën një flamur të përbashkët të nacionalizmit hindu; disa studiues e kanë identifikuar këtë grumbullim si objektivin më të vlefshëm, të përmbushur nga Rithambara dhe gratë bashkëpunëtore. [13]

Rithambara është vërejtur gjerësisht si zëri më i fuqishëm pas kamzhikimit të ndjenjave anti-myslimane në mbarë vendin, në prag të rrënimit të Babri Masxhidit; kishte një ndjenjë dërrmuese pasioni, urgjence dhe spontaniteti, e shoqëruar shpesh me sjellje fizike dramatike, e cila ngjallte një ndjenjë të përbashkët jo të arsyeshme, tek audienca. [19] [20] [21] [22] [23] [24] [25] [26] [27] Ajo ishte një nga tre gratë udhëheqëse kryesore të lëvizjes, dy të tjerat ishin Uma Bharati dhe Vijayaraje Scindia ; udhëheqja e tyre ishte kryesisht përgjegjëse për përfshirjen e grave në lëvizje dhe formën që ajo mori. [28]

Prishja e Babri Masxhidit[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Më 6 dhjetor 1992, një grup i madh aktivistësh të Vishva Hindu Parishadit dhe organizatave aleate shkatërruan xhaminë Babri MasjidUttar Pradesh, duke shkaktuar trazira në të gjithë nënkontinentin Indian, duke rezultuar në vdekjen e rreth 2,000 njerëzve. [29] [30]

Rithambara ishte e pranishme gjatë prishjes, duke brohoritur turmën [31] ndërsa qëndronte në majë të tarracës së xhamisë. [32] [b] Tre ditë pas prishjes, ajo u arrestua për shkak të nxitjes së tensionit në komunitet. [25]

Aktivitetet e mëvonshme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Në prill 1995, Rithambara u arrestua në Indore për nxitje të tensioneve komunale, pasi ajo iu referua Nënë Terezës si një "magjistare", gjatë një fjalimi që denonconte misionarët e krishterë, të cilët ajo pretendonte se po konvertonin hindutë. Fjalimi i Rithambarës shkaktoi një trazirë dhe çoi në disa zjarrvënie, duke çuar në arrestimin e 169 personave. Gjatë zgjedhjeve të vitit 1995 në Guxharat, ajo u kthye në grupin e fushatës për BJP dhe pretendoi një qëndrim hindu-fobik të Kongresit (I); kjo ndihmoi në mobilizimin e ndjenjave elektorale publike, veçanërisht kur VHP ishte e ndaluar në Guxharat. [25] Ajo u arrestua menjëherë pas kësaj. [34]

 1. ^ a b Basu, Amrita (1998). "Appropriating Gender". përmbledhur nga Jeffery, Patricia; Basu, Amrita (red.). Appropriating Gender : Women's Activism and Politicized Religion in South Asia. New York: Routledge. fq. 15–26. doi:10.4324/9780203379585-5. ISBN 9780203379585. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 2. ^ Sarkar, Tanika (2001). "Aspects of Contemporary Hindutva Theology: The Voice of Sadhvi Rithambhara". Hindu wife, Hindu nation: community, religion, and cultural nationalism. Indiana University Press. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 3. ^ Sangari, Kumkum (1993). "Consent, Agency and Rhetorics of Incitement". Economic and Political Weekly. 28 (18): 877. ISSN 0012-9976. JSTOR 4399675. {{cite journal}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 4. ^ Sugirtharajah, Sharada (2002). "Hinduism and Feminism: Some Concerns". Journal of Feminist Studies in Religion. 18 (2): 104. ISSN 8755-4178. JSTOR 25002442. {{cite journal}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 5. ^ JAFFRELOT, CHRISTOPHE (2010). "Abhinav Bharat, the Malegaon Blast and Hindu Nationalism: Resisting and Emulating Islamist Terrorism". Economic and Political Weekly. 45 (36): 51–58. ISSN 0012-9976. JSTOR 25742046. {{cite journal}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 6. ^ Gangoli, Geetanjali (2007). "Conclusions". Indian Feminisms : Law, Patriarchies and Violence in India. Routledge. doi:10.4324/9781315588292. ISBN 9781315588292. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 7. ^ Kapur, Ratna (1996). "Who Draws the Line? Feminist Reflections on Speech and Censorship". Economic and Political Weekly. 31 (16/17): WS19. ISSN 0012-9976. JSTOR 4404055. {{cite journal}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 8. ^ Cossman, Brenda; Kapur, Ratna (1996). "Secularism: Bench-Marked by Hindu Right". Economic and Political Weekly. 31 (38): 2627. ISSN 0012-9976. JSTOR 4404599. {{cite journal}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 9. ^ Navlakha, Gautam (1995). "Politics of Silhouetted Anger". Economic and Political Weekly. 30 (7/8): 367. ISSN 0012-9976. JSTOR 4402404. {{cite journal}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 10. ^ "Babri mosque was a 450-year-old stigma: Giriraj Kishore". Rediff.com. 19 tetor 2001. Marrë më 14 gusht 2009. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 11. ^ "Unite under RSS". The Hindu. 8 janar 2007. Arkivuar nga origjinali më 21 janar 2007. Marrë më 14 gusht 2009. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 12. ^ Singh, N.K. (31 maj 1995). "Portrait of defiance". India Today. Marrë më 20 mars 2014. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 13. ^ a b c d e f Ghosh, Bishnupriya (2002). "Queering Hindutva : Unruly Bodies and Pleasures in Sadhavi Rithambara's Performances". përmbledhur nga Bacchetta, Paola; Power, Margaret (red.). Right-wing women: from conservatives to extremists around the world. New York: Routledge. doi:10.4324/9780203479711. ISBN 0-415-92778-1. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 14. ^ Jaffrelot, Christophe (1999), "The Vishva Hindu Parishad: Structures and Strategies", përmbledhur nga Haynes, Jeff (red.), Religion, Globalization and Political Culture in the Third World (në anglisht), Palgrave Macmillan UK, fq. 191–212, doi:10.1007/978-1-349-27038-5_9, ISBN 9781349270385
 15. ^ Kurien, Prema A. (2007). "Forging an Official Hinduism in India : Hindu Umbrella Organizations". A Place at the Multicultural Table: The Development of an American Hinduism. Rutgers University Press. ISBN 9780813540559. JSTOR j.ctt5hj9tk. Arkivuar nga origjinali më 20 tetor 2020. Marrë më 24 nëntor 2023. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 16. ^ Basu, Subho; Das, Suranjan (2005), Friedman, Max Paul; Kenney, Padraic (red.), "Knowledge for Politics: Partisan Histories and Communal Mobilization in India and Pakistan", Partisan Histories: The Past in Contemporary Global Politics (në anglisht), Palgrave Macmillan US, fq. 111–126, doi:10.1007/978-1-137-09150-5_7, ISBN 9781137091505
 17. ^ Pant, Niraj (1 maj 1997). "Facilitating Genocide : Women as Fascist Educators in the Hindutva Movement". Ghadar. 1 (1). Arkivuar nga origjinali më 25 tetor 2015. {{cite journal}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 18. ^ Niranjana, Seemanthini (1999-03-01). "Off the Body: Further Considerations on Women, Sexuality and Agency". Bulletin (Centre for Women's Development Studies) (në anglisht). 6 (1): 1–19. doi:10.1177/097152159900600101. ISSN 0970-5899.
 19. ^ a b Menon, Kalyani Devaki (2010). "Violent Dharma". Everyday Nationalism: Women of the Hindu Right in India. University of Pennsylvania Press. ISBN 9780812222340. JSTOR j.ctt3fj1wh. Arkivuar nga origjinali më 16 nëntor 2019. Marrë më 24 nëntor 2023. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 20. ^ Sarkar, Tanika (1993-12-01). "The Women of the Hindutva brigade". Bulletin of Concerned Asian Scholars. 25 (4): 16–24. doi:10.1080/14672715.1993.10416135. ISSN 0007-4810. {{cite journal}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 21. ^ Butalia, Urvashi (2002). "Confrontation and Negotiation". përmbledhur nga Kapadia, Karin (red.). The Violence of Development: The Political Economy of Gender (në anglisht). Palgrave Macmillan. fq. 228. ISBN 9781842772072.
 22. ^ Loomba, Ania (1993). "Dead Women Tell No Tales: Issues of Female Subjectivity, Subaltern Agency and Tradition in Colonial and Post-Colonial Writings on Widow Immolation in India". History Workshop (36): 223. ISSN 0309-2984. JSTOR 4289259. {{cite journal}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 23. ^ Bharucha, Rustom (1995). "Dismantling Men: Crisis of Male Identity in 'Father, Son and Holy War'". Economic and Political Weekly. 30 (26): 1611. ISSN 0012-9976. JSTOR 4402945. {{cite journal}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 24. ^ Chakravarti, Uma; Chowdhury, Prem; Dutta, Pradip; Hasan, Zoya; Sangari, Kumkum; Sarkar, Tanika (1992). "Khurja Riots 1990-91: Understanding the Conjuncture". Economic and Political Weekly. 27 (18): 951. ISSN 0012-9976. JSTOR 4397832. {{cite journal}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 25. ^ a b c Jaffrelot, Christophe (1996). The Hindu Nationalist Movement and Indian Politics: 1925 to the 1990s : Strategies of Identity-building, Implantation and Mobilisation (with Special Reference to Central India) (në anglisht). Hurst. ISBN 9781850653011.
 26. ^ Metcalf, Barbara D.; Metcalf, Thomas R. (2012). "Democratic India at the Turn of the Millennium: Prosperity, Poverty, Power". A Concise History of Modern India. Cambridge University Press. doi:10.1017/CBO9781139207805. ISBN 9781139207805. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 27. ^ Mazumdar, Sucheta (1995-03-01). "Women on the March: Right-Wing Mobilization in Contemporary India". Feminist Review (në anglisht). 49 (1): 1–28. doi:10.1057/fr.1995.1. ISSN 1466-4380.
 28. ^ Lama-Rewal, Stéphanie T. (shtator 2004). Femmes et politique en Inde et au Népal (në frëngjisht). Paris: Karthala Editions. ISBN 2-84586-556-2.
 29. ^ Khalid, Haroon (14 nëntor 2019). "How the Babri Masjid Demolition Upended Tenuous Inter-Religious Ties in Pakistan". The Wire. Marrë më 30 maj 2020. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 30. ^ "As a reaction to Babri Masjid demolition, What had happened in Pakistan and Bangladesh on 6 December, 1992". The Morning Chronicle. 6 dhjetor 2018. Arkivuar nga origjinali më 3 shkurt 2021. Marrë më 30 maj 2020. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 31. ^ Tharu, Susie; Niranjana, Tejaswini (1994). "Problems for a Contemporary Theory of Gender". Social Scientist. 22 (3/4): 105. doi:10.2307/3517624. ISSN 0970-0293. JSTOR 3517624. {{cite journal}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 32. ^ Bhattacharya, Malini (1994). "Women in Dark Times: Gender, Culture and Politics". Social Scientist. 22 (3/4): 6. doi:10.2307/3517620. ISSN 0970-0293. JSTOR 3517620. {{cite journal}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 33. ^ "Protestors confront Sadhvi Rithambara in New York". rediff.com. Marrë më 2019-11-17. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 34. ^ Dyke, Virginia Van (1997). "General Elections, 1996: Political Sadhus and Limits to Religious Mobilisation in North India". Economic and Political Weekly. 32 (49): 3150, 3151. ISSN 0012-9976. JSTOR 4406155. {{cite journal}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)


Gabim referencash: Etiketat <ref> ekzistojnë për një grup të quajtur "lower-alpha", por nuk u gjet etiketa korresponduese <references group="lower-alpha"/>