Said Pasha

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Said Pasha
Valiu i Egjiptit dhe Sudanit
Mbretërimi1854 – 1863
ParaardhësAbbas I
PasardhësIsmail Pasha
BashkëshorteInxhi Hanëm
Melekber Hanëm
FëmijëMuhamed Tusun Pasha
Mahmud Pasha
DinastiaDinastia e Muhamed Aliut
I atiMuhamed Ali Pasha
E ëmaAin el-Hajat Kadën
U lind17 mars 1822
Kajro, Ejaleti i Egjiptit, Perandoria Osmane
Vdiq17 janar 1863 (40 vjet)
Kajro, Ejaleti i Egjiptit, Perandoria Osmane
VarrimiHosh al-Basha, Mauzoleumi Imam-i Shafi'i, Kajro, Egjipt

Muhamed Said Pasha (arabisht: محمد سعيد باشا, turqisht: Mehmed Said Paşa, 17 mars 1822 - 17 janar 1863) ishte vali shqiptar i Egjiptit dhe Sudanit nga viti 1854 deri më 1863, zyrtarisht për shkak të besnikërisë ndaj sulltanit osman, por në praktikë ushtrimi i pavarësisë virtuale.

Biografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Ai ishte djali i katërt i Muhamed Ali Pashës. Saidi ishte frankofon, i shkolluar në Paris.

Nën sundimin e Saidit kishte disa reforma në ligj, toka dhe taksa. Njëfarë modernizimi i infrastrukturës egjiptiane dhe sudaneze ndodhi gjithashtu duke përdorur huatë perëndimore. Në vitin 1854 iu dha akti i parë i koncesionit të tokës për Kanalin e Suezit, një biznesmeni francez, Ferdinand de Lesseps. Britanikët kundërshtuan një francez që ndërtonte kanalin dhe e bindën Perandorinë Osmane që t'ia mohonte lejen për dy vjet. Saidi nënshkroi koncesionin për ndërtimin e një kanali më 5 janar 1856.[1]

Sudani ishte pushtuar nga babai i tij më 1821 dhe ishte përfshirë në mbretërinë e tij egjiptiane, kryesisht për të kapur skllevër për ushtrinë e tij. Bastisjet e skllevërve ("razzia" vjetore) gjithashtu dolën përtej Sudanit në Kordofan dhe Etiopi. Duke u përballur me presionin evropian për të shfuqizuar sulmet zyrtare të skllevërve egjiptianë në Sudan, Sa'id nxori një dekret që ndalonte bastisjet. Tregtarët e pavarur të skllevërve e shpërfillën dekretin e tij.

Kur Lufta Civile Amerikane solli urinë e pambukut, eksporti i pambukut egjiptian u rrit gjatë sundimit të Saidit për t'u bërë burimi kryesor për mullinjtë evropianë. Me urdhër të Napoleonit III më 1863, Said dërgoi një pjesë të një batalioni sudanez si pjesë e koalicionit Imperialist në mbështetje të Perandorisë së Dytë Meksikane gjatë ndërhyrjes së dytë franceze në Meksikë.

Nën sundimin e Saidit, ndikimi i shejhëve u frenua dhe shumë beduinë iu kthyen bastisjes nomade.

Në vitin 1854, ai themeloi Bankën e Egjiptit. Në të njëjtin vit u hap hekurudha e parë standarde e Egjiptit, midis Kafr el-Zajat në degën Rosetta të Nilit dhe Aleksandrisë.[2] Përveç kësaj, ai themeloi Mexhidie, një pararendës i linjës postare Hidivale.

Trashëgimtari i supozuar i Saidit, Ahmad Rifaat, u mbyt në vitin 1858 në Kafr el-Zajat kur një tren hekurudhor në të cilin ai po udhëtonte ra nga një makinë që notonte në Nil.[3] Prandaj, kur Saidi vdiq në janar 1863, ai u pasua nga nipi i tij Ismail.

Porti Mesdhetar i Port Saidit mban emrin e tij.

Ai u martua dy herë, me një grua të parë Inxhi Hanëm pa problem dhe me një grua të dytë Melekber Hanëm me dy djem, Mahmud Bej dhe Muhamed Tusun Pasha.

Ai u varros në Hosh el-Basha, Mauzoleumin Mbretëror të Imam al-Shafi'i, Kajro, Egjipt.

Nderimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Bowen, John Eliot (1886). "The Conflict of East and West in Egypt". Political Science Quarterly (në anglisht). 1 (2): 295–335. doi:10.2307/2138972. JSTOR 2138972.
  2. ^ Hugh Hughes (1981). Middle East Railways (në anglisht). Continental Railway Circle. fq. 13. ISBN 0-9503469-7-7.
  3. ^ Hughes, 1981, page 17
  4. ^ "Liste des Membres de l'Ordre de Léopold", Almanach Royal Officiel (në frëngjisht), 1856, fq. 47 – nëpërmjet Archives de Bruxelles
  5. ^ M. Wattel, B. Wattel. (2009). Les Grand'Croix de la Légion d'honneur de 1805 à nos jours. Titulaires français et étrangers (në frëngjisht). Paris: Archives & Culture. fq. 443. ISBN 978-2-35077-135-9.