Saidy Janko

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Saidy Janko
Të dhënat personale
Emri i plotëSaidy Janko[1]
Data e lindjes (1995-10-22) 22 Tetor 1995 (25 vjeç)
Vendi i lindjesZyrih, Zvicër
Gjatësia1.78 m (5 ft 10 in)[2]
PozicioniMesfushor
Informacionet për klubin
Klubi aktualManchester United
Numri37
Karriera në rini
2011–2013FC Zürich
2013–2014Manchester United
Karriera profesioniste*
VitetKlubiNdesh.(Gls)
2014–Manchester United0(0)
Ekipi kombëtar
2013–Zvicra U–196(0)
* Ndeshjet dhe golat në nivelin profesionist, vetëm në ligën vendase .
† Ndeshje (Gola).

Saidy Janko (lindur më 22 tetor 1995) është një futbollist zviceran i cili luan me klubin anglez Manchester UnitedPremier League si mesfushor. Lindur në Zyrih nga baba gambian dhe nga mama zvicerano/italiane, Janko filloi karrierën e tij me FC Zürich përpara se të firmoste me United në vitin 2013.[3] Ai bëri paraqitjen e parë me t'a në vitin 2014. Ai ka luajtur futboll ndërkombtarisht me Zvicrën në nivelin U–19.

Karriera[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Janko u bashkua me Manchester United nga FC Zürich në markaton verore në vitin 2013.[4] Ai ishte vetëm një nga dy blerjet e bëra nga trajneri David Moyes gjatë merkatos verore të vitit 2013. Në sezonin e tij të parë, ai u votua si "Lojtari Rezervë më i Mirë".[5] Më 26 gusht 2014, ai bëri debutimin e tij me skuadrën e parë në një nje ndeshje të League Cup kundër Milton Keynes Dons, duke luajtur një pjesë loje përpara se të zëvëndësohej me debutuesin tjetër Andreas Pereira. United humbi ndeshjen me rezultatin 4–0 duke u eleminuar nga League Cup.[6]

Statistikat[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Redaktuar më 26 gusht 2014 [7]

Klubi Sezoni Liga FA Cup League Cup Tjetër Total
Divizioni Ndeshje Gola Ndeshje Gola Ndeshje Gola Ndeshje Gola Ndeshje Gola
Manchester United 2014–15 Premier League 0 0 0 0 1 0 0 0 1 0
Karriera në total 0 0 0 0 1 0 0 0 1 0

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "Premier League Clubs submit Squad Lists" (PDF). Premier League. 3 shtator 2014. f. 27. Arkivuar nga origjinali origjinali (PDF) më 22 tetor 2014. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ "Barclays Premier League Player Profile Saidy Janko". Premier League. 2014. Marrë më 11 dhjetor 2014. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  3. ^ Lynch, David (19 nëntor 2013). "In focus: United starlet Saidy Janko". Manchester Evening News. Marrë më 27 gusht 2014. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  4. ^ "Saidy Janko joins before deadline". BBC Sport. 3 shtator 2013. Marrë më 26 gusht 2014. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  5. ^ "Janko earns Reserves gong". Manchester United. Marrë më 26 gusht 2014. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  6. ^ "MK Donsi turpëron Van Galin, 4 gola "djajve" në Kupën e Ligës". Panorama Sport. Marrë më 21 dhjetor 2014. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)[lidhje e vdekur]
  7. ^ Switzerland - S. Janko - Profile with news, career statistics and history Soccerway, 21 dhjetor 2014

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]