Saint-Pourçain-sur-Sioule

Coordinates: 46°18′30″N 3°17′24″E / 46.3083°N 3.29°E / 46.3083; 3.29
Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Shën Purçan mbi Siolë
Sant Porçanh de Siula (Auvernjat)
Beflria e kishës dhe kullës së sahatit
Beflria e kishës dhe kullës së sahatit
Stema Shën Purçan mbi Siolë
Saint-Pourçain-sur-Sioule is located in Earth
Saint-Pourçain-sur-Sioule (Earth)
Koordinatat: 46°18′30″N 3°17′24″E / 46.3083°N 3.29°E / 46.3083; 3.29
VendiFranca
QarkuMoulins
Qeveria
 • Kryetari (2020–2026) Emmanuel Ferrand
Sipërfaqja
1
35.670 km2 (13.772 sq mi)
Zona kohoreUTC+01:00 (CET)
 • Verës (DST)UTC+02:00 (CEST)
Lartësia226–306 m (741–1,004 ft)
(avg. 237 m or 778 ft)
1 French Land Register data, which excludes lakes, ponds, glaciers > 1 km2 (0.386 sq mi or 247 acres) and river estuaries.

Saint-Pourçain-sur-Sioule (Shqip: Shën Purçani mbi Siolë ; Ocitanisht në dialektin Auvernjat: Sant Porçanh de Siula) është një komunë franceze, e cila ndodhet në departamentin Allierrajonit Auvernia-Rhône-Alpes. Është emërtuar sipas Shën Purçanit, një skllav i liruar i shekullit të VI-të i cili themeloi një manastir vendor.

Gjeografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Komuna ndodhet 28 km në veri të Vishisë dhe 32 km në jug të Moulins.

Lumi Bouble formon pjesë të kufirit jugor të komunës.

Popullsia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Popullsia në vite
VitiPop.±% p.a.
17933.458—    
18003.395−0.26%
18063.559+0.79%
18213.975+0.74%
18314.376+0.97%
18364.731+1.57%
18414.636−0.40%
18464.961+1.36%
18514.938−0.09%
18564.873−0.26%
18615.006+0.54%
18665.001−0.02%
18724.997−0.01%
18764.998+0.01%
18815.025+0.11%
18865.106+0.32%
18914.998−0.43%
18965.001+0.01%
VitiPop.±% p.a.
19014.943−0.23%
19065.101+0.63%
19114.921−0.72%
19214.579−0.72%
19264.810+0.99%
19314.598−0.90%
19364.560−0.17%
19464.430−0.29%
19544.414−0.05%
19624.799+1.05%
19685.088+0.98%
19755.345+0.71%
19825.199−0.39%
19905.159−0.10%
19995.263+0.22%
20075.045−0.53%
20124.956−0.36%
20175.160+0.81%
Source: EHESS[1] and INSEE[2]

Vera[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Vera e njohur e Shën Purçanit bëhet në një zonë rreth komunës

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 Commons: Saint-Pourçain-sur-Sioule – Album me fotografi dhe/apo video dhe materiale multimediale