Sami Bej Vrioni

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Shko te: navigacion, kërko

Sami Bej Vrioni , Ideolog, Politikan, Diplomat, Ministër i Shetit Shqiptar.

Biografia[redakto | redakto tekstin burimor]

Sami Bej Vrioni 1876-1947, shërbeu si Ministër i Shetit Shqiptar dhe për një kohë shumë të gjatë si Deputet i Parlamentit të Shqipërisë. Sami Bej Vrioni ndërroi jetë nën torturat e regjimit diktatorial më 1947.

Aktiviteti Politik[redakto | redakto tekstin burimor]

  • Kryetar i Delegacionit të Beratit në Kongresin e Durrësit më 25 dhjetor 1918
  • Ministër i Bujqësisë: dhjetor 1918 - ?
  • Ministër i Punëve Botore: 1918 - 1920
  • Ministër i Brendshëm: 1919 - ?
  • Prefekt i Beratit më 1915

Kontributet dhe Veprat[redakto | redakto tekstin burimor]

Politikë
Diplomaci
Ekonomii

Referenca[redakto | redakto tekstin burimor]

Shiko dhe këtë[redakto | redakto tekstin burimor]