Jump to content

Sarah Bernhardt

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Sarah Bernhardt
Bernhardt around 1878
U lind nëRosine Bernardt
c. (1844-10-22)22 tetor 1844[1]
Paris, Francë
VdiqGabim: Nevojitet datë e vlefshme vdekjeje (data e parë): data, muaji, viti
Paris, Francë
Profesioniaktore
Vite aktiviteti1862–1922
Nënshkrimi

Sarah Bernhardt (Frëngjisht: [sa.ʁa bɛʁ.nɑʁt];[2] c. 22/23 tetor 1844 – 26 mars 1923) ishte aktore e skenës dhe filmave franceze. Asaj i referohen si "aktorja më e famshme që bota ka njohur ndonjëherë"[3]. Bernhardt bëri famë në skenën franceze në vitet 1870-ta, në fillim të periudhës së Epokës Belle, dhe u shndërrua shumë shpejt në kërkesë për Evropën dhe Amerikën. Ajo zhvilloi një reputacion si një aktore serioze dramatike, duke fituar nofkën "Sara Hyjnore" ("The Divine Sarah").

Jeta e hershme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Sarah Bernhardt, në vitin 1864
Sarah Bernhardt foto nga Napoleon Sarony

Bernhardt lindi në Paris si Rosine Bernardt[4], e bija e Julie Bernardt (1821, Amsterdam – 1876, Paris) dhe një babai të panjohur. Julie ishte një nga gjashtë fëmijët e një tregtari çifut, Moritz Baruch Bernardt, dhe Sara Hirsch (e njohur më vonë si Janetta Hartog,. C 1797-1829) [5]. Pesë javë pas vdekjes së gruas së tij të parë në 1829, babai i Julie u martua me Sara Kinsbergen (1809-1878). Ai kishte braktisur pesë vajzat dhe djalin e tij me njerkën në vitin 1835 [5]. Julie, së bashku me motrën e saj më të vogël Rosine, u nis për në Paris, ku ajo ishte prostitutë e shtresës së lartë e njohur me emrin "Youle". Julie kishte pesë vajza, duke përfshirë dy binjake të cilat vdiqën derisa ishin foshnja në vitin 1843.

Karriera në skenë[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Karriera në artet pamore[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Pasi u vendosi veten në skenë, nga mosha 25 Bernhardt filloi të studiojë pikturë dhe skulpturë nën Mathieu Meusnier dhe Emilio Franceschi. Vepra e saj në fillim ishin kryesisht buste-portrete, por punimet e mëvonshme kanë qenë më ambicioze në dizajn. Pesëdhjetë vepra janë të dokumentuara, nga të cilat 25 prej tyre dihet se ende ekzistojnë, duke përfshirë veprën prej mermeri natyral Après la Tempête (Muzeu Kombëtar i Grave në Art [6]). Punimet e saj janë ekspozuar në Salon 1874 – 1886, me disa disa punime të shfaqura më parë në Chikago (Ekspozitën Columbia) dhe në vitin 1900 në Ekspozitën Universelle. Bernhardt gjithashtu pikturonte, dhe derisa ishte në një turne teatror në New York, ajo organizoj një ekspozitë private me 500 të ftur për ti shikuar pikturat dhe skulpturat e saj [7]. Ajo mund të jetë e njohur më shumë për penën dekorative të bronztë të vitit 1880 "Art Nouveau", e me të cilën portretizon veten me krahë prej lakuriqi dhe bisht peshku (Muzeu i Arteve Pamore , Boston[8]). Kjo mund të ketë qenë frymëzuar nga performanca e saj Le Sfinksit në vitin 1874 [9].

Jeta personale[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Karriera ne filmat pa zë[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Poster reklamues (1917)

Bernhardt ishte një nga aktore pionere e filamve pa zë, duke debutuar si Hamleti në filmin dy-minutësh Le Duel d'Hamlet në vitin 1900. (Teknikisht, ky nuk ishte film pa zë, dhe në fakt, është cituar si një nga shembujt e parë e sistemit të sinkronizimit të zërit dhe fotografive lëvizëse me sitemin e ri të kinema-teatër-zërim Phono-Cinéma-Théâtre[10]). Ky mnd të shihet në YouTube [11]. Ajo vazhdoj të interpretoj në 8 filma të gjatë dhe dy filma biografik. Më vonë u përfshi edhe në një film për jetën e përditshme në shtëpi, Sarah Bernhardt à Belle-Isle (1912).

Libra[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 • Dans les nuages, Impressions d'une chaise (1878) -  Franca
 • L'Aveu, drame en un acte en prose (1888) -  Franca
 • Adrienne Lecouvreur, drame en six actes (1907) -  Franca
 • Ma Double Vie (1907) -  Franca, & as My Double Life: Memoirs of Sarah Bernhardt, (1907) William Heinemann - Transclusion error: {{En}} is only for use in File namespace. Use {{lang-en}} or {{in lang|en}} instead.
 • Un Coeur d'Homme, pièce en quatre actes (1911) -  Franca
 • Petite Idole -  Franca (1920; as The Idol of Paris, 1921 - Transclusion error: {{En}} is only for use in File namespace. Use {{lang-en}} or {{in lang|en}} instead.)
 • L'Art du Théâtre: la voix, le geste, la prononciation, etc. -  Franca (1923; as The Art of the Theatre, 1924) - Transclusion error: {{En}} is only for use in File namespace. Use {{lang-en}} or {{in lang|en}} instead.
 • Rothwell-Smith, Paul. Silent Films! the Performers (2011) ISBN 978-1-907540-32-5 - Transclusion error: {{En}} is only for use in File namespace. Use {{lang-en}} or {{in lang|en}} instead.

Strand Magazine[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 • A Christmas Story (December 1893)
 • The Memoirs of Sarah Bernhardt (April 1904-March 1905)
 • The Bombardment of Paris (August 1913)
 • Love Wins (January 1921)
 • The Untold Story (April 1921)

Role të zgjedhura[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Filmografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Për të[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Regjistrime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 • Phèdre (1902)
 • Le Lac (The Lake) (1902)
 • La Fiancée du Timbalier (1902)
 • Lucie (1902)
 • Le Lac (1903)
 • La Samaritaine (1903)
 • Les Vieux (The Old Ones) (1903)
 • Un Évangile (A Gospel) (1903)
 • Phèdre (1903)
 • La Mort d'Izéil (The Death of Izéil) (1903)
 • La Rêverie de Théroigne de Méricourt (The Dream of Théroigne de Méricourt) (1903)
 • Un Peu de Musique (A Little Music) (1903)
 • L'Aiglon (The Eaglet) (1910)
 • Phèdre (1910)
 • Les Buffons (The Buffoons) (1908)
 • La Samaritaine (1910)
 • L'Étoile dans la Nuit (The Star in the Night) (1918)
 • Prière pour nos Ennemis (A Prayer for our Enemies) (1918)

Galeria[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 1. ^ She was baptised in 1857, when she was about 12, but the record is missing. A birth date taken from a certificate of a baptism conducted at the age of 12 would not be reliable as a primary source, and could only be used to corroborate other evidence. (In The Art of High Drama, a Professor Ockman describes finding an "unidentified newspaper clipping" in the Bibliothèque de la Comédie Française in Paris, which included a copy of a baptismal certificate saying Bernhardt was born on 25 September 1844.) It has been claimed that "Bernhardt sometimes celebrated her birthday on 23 October", although there is no verification of this claim. Bernhardt's 1907 autobiography Ma double vie (My Double Life) made no reference to her date of birth.
 2. ^ Her own pronunciation, listen e.g. toYouTube
 3. ^ Gottlieb, Robert. "The Drama of Sarah Bernhardt". nybooks.com. Marrë më 18 tetor 2007. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 4. ^ Transclusion error: {{En}} is only for use in File namespace. Use {{lang-en}} or {{in lang|en}} instead.In 1859 she enrolled with that name and a birthdate of 23 October 1844 at the Conservatoire National; this is the only record surviving from before her birth record was lost in 1871. See Snel, pp. 9–10. Snel argues that since her birth record was still available and there was little reason to obscure the truth, "this registration can be regarded as founded on facts".
 5. ^ a b Snel
 6. ^ 18th–19th Century | National Museum of Women in the Arts. Nmwa.org. Retrieved on 15 June 2014.
 7. ^ Bernhardt As Hostess; A Private View of Paintings and Sculpture. New York Times. Published 14 November 1880.
 8. ^ Fantastic Inkwell (Self-Portrait as a Sphinx) – Sarah Bernhardt, French, 1844–1923 | Museum of Fine Arts, Boston. Mfa.org. Retrieved on 15 June 2014.
 9. ^ Marks, Patricia (2003). Sarah Bernhardt's First American Theatrical Tour 1880–1881. McFarland. ISBN 0-7864-1495-2. p. 175
 10. ^ "Filming Shakespeare With And Without Words In Settings Familiar And Unfamiliar". Arkivuar nga origjinali më 30 tetor 2007. Marrë më 15 korrik 2015. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 11. ^ "1899 Hamlet, the Fencing Scene with Laertes". {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)

Bibliografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]