Segovia

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Segovia
Qytet
noform
Stema_figura
Emblema
Bandera de Segovia.svg
Flamuri
Vendndodhja
Segovia is located in Spanjë
Segovia
Segovia

Koordinatat: 40°57′V 4°10′P / 40.950°V 4.167°P / 40.950; -4.167

Administrimi
Shteti Flamuri Spanja
Provinca Segovia
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 163.59 km2
Lartësia 1,500 m (m.n.d.)
Popullsia 56,660 banorë
Dendësia 350 banorë/km2
Të dhëna të tjera
Zona Kohore CET (UTC+1)
Verore CEST (UTC+2)
Kodi Postal 40001-40006
Faqja Zyrtare www.segovia.es

Segovia është qytet në rajonin autonomCastile dhe León. Segovia është kryeqyteti i provincës Segovia.

Etimologjia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Banorët e parë të qytetit e kanë emëruar Segobriga, që domethënë Sego (fitore) dhe briga (qytet). Kështu që emri mund të përkthehet "Qyteti i fitores". Romakët dhe Arabët e kanë quajtur Segovia (Σεγουβία, Ptolomeo ii. 6. § 56) dhe Šiqūbiyyah (شقوبية‎).

Gjeografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Segovia ndodhet afër Valladolidit dhe Madridit. Segovia është një nga nëntë provinca që e bë komunitet autonom të Castile dhe León, Burgos, Valladolid që shtrihen në veri, Ávila në perëndim, Madridi dhe Guadalajara në jug dhe Soria në lindje.

Edukimi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Segovia ka shumë shkolla fillore dhe të mesme. IES Mariano Quintanilla është më e vjetra e cila u themelua më 1845. Një pjesë e madhe e popullsisë studentore marrin pjesë në shkollat fillore dhe të mesme, ndërsa shkollimi private në Segovia është kryesisht fetare në natyrë.

Kultura[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Muzet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  • Muzeu gastronomik i Segovias
  • Muzeu i Segovias
  • Muzeu del Pasado
  • Muzeu i Kadetrales
  • Muzeu Zuloaga
  • Qendra e jehudëve

MUCES[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

MUCES është një festival i kinemasë evropiane e cila mbahet një herë në vit, zakonisht mbahet në nëntor.

Binjakëzimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]