Jump to content

Shireen Abu Akleh

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Shireen Abu Akleh
شيرين أبو عاقلة
U lind në3 janar 1972
Vdiq11 maj 2022 (51 vjet)
Shkaku i vdekjesPlagë me armë zjarri
ShtetësiaPalestineze, Amerikane
ShkollimiUniversiteti Yarmouk
ProfesioniGazetare
PunonjësAl Jazeera

Shireen Abu Akleh (Arabisht: شيرين أبو عاقلة) (3 janar 1971 - 11 maj 2022) ishte një gazetare palestinezo-amerikane që punoi si reportere për kanalin në gjuhën arabe Al Jazeera për 25 vjet, dhe ishte një emër i njohur në të gjithë Lindjen e Mesme për dekadat e saj të raportimit në territoret palestineze të pushtuara nga Izraeli.

Më 11 maj 2022, ajo u qëllua dhe u vra ndërsa mbulonte një sulm ushtarak izraelit në kampin e refugjatëve JeninBregun Perëndimor. Al Jazeera, një fotoreporter i AFP-së dhe Ministria Palestineze e Shëndetësisë raportuan se IDF-ja e vrau atë, ndërsa raportet fillestare të Izraelit sugjeruan se një palestinez mund ta kishte vrarë atë, njoftimet e mëvonshme për shtyp thanë se identiteti i vrasësit ishte ende i panjohur.

Abu Akleh ishte një gazetare kryesore në botën arabe. Karriera e saj përfshinte raportimin mbi ngjarjet kryesore palestineze si dhe analizimin e politikës izraelite; Raportimet e saj televizive dhe shenjat e dallueshme të saj ishin të njohura, dhe ajo frymëzoi shumë palestinezë dhe arabë të tjerë për të ndjekur karrierën në gazetari.

Jeta e hershme dhe edukimi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Abu Akleh lindi në Jeruzalem më 3 janar 1971, në një familje krishtere palestineze arabe nga Betlehemi.[1][2] Ajo kaloi kohë në Shtetet e Bashkuara, duke marrë nënshtetësinë amerikane nëpërmjet anëtarëve të familjes së nënës së saj që jetonin në Nju Xhersi.[1]

Abu Akleh ndoqi shkollën e mesme në Beit Hanina, më pas u diplomua në Universitetin e Shkencës dhe Teknologjisë në Jordani për të studiuar arkitekturë,[2] por vendosi të mos ndiqte tregtinë; ajo u transferua në Universitetin YarmoukJordani, nga i cili u diplomua me diplomë bachelor në gazetari të shkruar. Pas diplomimit, Abu Akleh u kthye në Palestinë.[2]

Karriera[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Skeda:The funeral of Shireen Abu Akleh.jpg
Xhenazja

Abu Akleh punoi si gazetare për Radio Monte Carlo dhe Zëri i Palestinës.[3] Ajo gjithashtu punoi për UNRWA, Amman Satellite Channel, dhe MIFTAH.[2] Në vitin 1997, ajo filloi të punojë si gazetare për Al Jazeera,[4] si një nga korrespondentet e tyre të para në terren,[5] duke u bërë e njohur si reportere në kanalin e tyre në gjuhën arabe.[4][6] Ajo jetoi dhe punoi në Jeruzalemin Lindor, duke raportuar për ngjarjet kryesore që lidhen me Palestinën, duke përfshirë Intifadën e Dytë, dhe gjithashtu duke mbuluar politikën izraelite. Ajo shpesh raportonte për varrimet për palestinezët e vrarë nga forcat izraelite.

Karriera e Abu Akleh frymëzoi shumë palestinezë dhe arabë të tjerë që të bëheshin gazetarë; Raportimi i saj i drejtpërdrejtë televiziv dhe shenjat e dallueshme ishin veçanërisht të njohura. Pas vdekjes së saj, The New York Times dhe NPR e përshkruan atë si "një emër të njohur" në mesin e palestinezëve.[1][7] The Times of Israel e karakterizoi atë si "një gazetare veterane [...] ndër figurat më të shquara të mediave arabe".[8] BBC e përshkroi atë si të njohur dhe të admiruar si nga shikuesit ashtu edhe nga kolegët.[5]

Abu Akleh vazhdoi në rolin e saj me Al Jazeera derisa u vra në vitin 2022.[9] Në kohën e vdekjes së saj, ajo kishte studiuar hebraisht për të kuptuar më mirë transmetimet në mediat izraelite dhe së fundmi kishte fituar një diplomëmedia dixhitale.[10]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ a b c Abdulrahim, Raja; Hubbard, Ben (maj 11, 2022). "Trailblazing Palestinian Journalist Killed in West Bank". The New York Times (në anglisht). ISSN 0362-4331. Arkivuar nga origjinali më 11 maj 2022. Marrë më maj 11, 2022.{{cite news}}: Mirëmbajtja CS1: Datë e përkthyer automatikisht (lidhja)
  2. ^ a b c d وتد, محمد (11 maj 2022). "استشهاد الصحافية شيرين أبو عاقلة برصاص الاحتلال في جنين" [Journalist Shireen Abu Akleh was killed by the occupation's bullets in Jenin]. Arab48 (në arabisht). Arkivuar nga origjinali më 11 maj 2022. Marrë më maj 11, 2022.{{cite web}}: Mirëmbajtja CS1: Datë e përkthyer automatikisht (lidhja)
  3. ^ "AQB Honors College hosts Al Jazeera Reporter Shireen Abu Akleh". Hona Al Quds (në anglisht). Universiteti el-Kuds. 24 korrik 2014. Arkivuar nga origjinali më 11 maj 2021. Marrë më 11 maj 2022.
  4. ^ a b Khoury, Jack (11 maj 2022). "Al Jazeera Reporter Killed, Another Journalist Wounded in Israeli Army Raid in Jenin". Haaretz (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 11 maj 2022. Marrë më 11 maj 2022.
  5. ^ a b "Shireen Abu Aqla: UN chief appalled at Al Jazeera reporter's killing". BBC News (në anglisht). 12 maj 2022. Marrë më 12 maj 2022.
  6. ^ "Al-Jazeera reporter killed during Israeli raid in West Bank". Associated Press (në anglisht). maj 11, 2022. Arkivuar nga origjinali më 11 maj 2022. Marrë më 11 maj 2022.{{cite web}}: Mirëmbajtja CS1: Datë e përkthyer automatikisht (lidhja)
  7. ^ Chappell, Bill; Estrin, Daniel (11 maj 2022). "Al Jazeera's Shireen Abu Akleh is killed while reporting on an Israeli raid". NPR (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 11 maj 2022. Marrë më maj 11, 2022.{{cite news}}: Mirëmbajtja CS1: Datë e përkthyer automatikisht (lidhja)
  8. ^ "Shireen Abu Akleh remembered as one of Arab world's leading journalists". The Times of Israel (në anglisht). 11 maj 2022. Arkivuar nga origjinali më 11 maj 2022. Marrë më 11 maj 2022.
  9. ^ "Israeli forces shoot dead Al Jazeera journalist". Al Jazeera (në anglisht). maj 11, 2022. Arkivuar nga origjinali më 11 maj 2022. Marrë më 11 maj 2022.{{cite web}}: Mirëmbajtja CS1: Datë e përkthyer automatikisht (lidhja)
  10. ^ "Shireen Abu Akleh: A trailblazer who gave voice to Palestinians". Al Jazeera (në anglisht). 11 maj 2022. Arkivuar nga origjinali më 11 maj 2022. Marrë më 11 maj 2022.