Shumadia dhe Serbia Perëndimore

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Shumadia dhe Serbia Perëndimore
Шумадија и западна Србија
Šumadija i zapadna Srbija
Vendndodhja e Shumadisë dhe Serbia Perëndimore (e verdhë) në Serbi
Vendndodhja e Shumadisë dhe Serbia Perëndimore (e verdhë) në Serbi
VendiFlamuri Serbia
U themeluaMaj 2010
Largest cityKragujevac
Sipërfaqja
 • Gjithsej26.493 km2 (10.229 sq mi)
Popullsia
 (2011 census)
 • Gjithsej2.031.697
 • Dendësia0.077/km2 (020/sq mi)
Rrethet8
Vendbanimet2,112
IZHNJ (2019)0.795[2]
high · 4-të

Shumadia dhe Serbia Perëndimore (serbisht: Шумадија и западна Србија / Šumadija i zapadna Srbija) është një nga pesë rajonet statistikore të Serbisë. Është gjithashtu një rajon statistikor i nivelit 2 sipas NUTS Evropian. Ai u formua në vitin 2010. Rajoni ka një popullsi gjithsej prej 2,031,697, sipas regjistrimit të vitit 2011.

Themelimi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Në korrik 2009, parlamenti serb miratoi një ligj që e ndante Serbinë në shtatë rajone statistikore.[3] Sipas ligjit, territori i Shumadisë së sotme dhe Serbisë Perëndimore ndahej në dy rajone statistikore - Rajoni Perëndimor (serbisht: Западни регион, romanizuar: Zapadni region) dhe Rajoni Qendror (serbisht: Централни регион, romanizuar: Centralni region).

Megjithatë, në maj 2010, ligji u modifikua dhe rajoni perëndimor dhe ai qendror u bashkuan në një rajon të vetëm statistikor, emri i të cilit është Shumadia dhe Serbia Perëndimore.

Rrethet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Rajoni statistikor i Shumadisë dhe i Serbisë Perëndimore përbëhet nga 8 rrethe administrative:

Rrethi Sipërfaqja (km²) Popullsia
(regjistrimi 2011)
Kryeqyteti
administrativ
Maçva 3,264 298,931 Shabac
Kolubara 2,474 174,513 Valeva
Moravica 3,016 212,603 Çaçak
Zlatibor 6,142 286,549 Uzhice
Shumadia 2,387 293,308 Kragujevac
Pomoravlje 2,614 214,536 Jagodina
Rashka 3,922 309,258 Kraleva
Rasina 2,664 273,247 Krushevac
Burimi: Zyra Statistikore e Serbisë

Qytetet dhe qytezat[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Qytetet dhe qytezat më të mëdha të rajonit janë:

Qyteti ose qyteza Popullsia
(regjistrimi 2011)[4]
Kragujevac 150,835
Çaçak 73,331
Krushevac 73,316
Novi Pazar 66,527
Kraleva 64,175
Valeva 59,073
Shabac 53,919
Uzhice 52,593
Jagodina 37,282
Paraqin 25,104
Aranđelovac 24,797
Loznica 24,363
Gornji Milanovac 24,216
Trstenik 15,282

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "Региони у Републици Србији" (PDF). stat.gov.rs (në serbisht). Statistical Office of Serbia. 16 tetor 2019. Marrë më 16 tetor 2019.
  2. ^ "Sub-national HDI – Area Database – Global Data Lab". hdi.globaldatalab.org (në anglisht). Marrë më 2021-07-19.
  3. ^ "Uvedeno sedam statističkih regiona". B92.net (në serbisht). Marrë më 2021-03-02.
  4. ^ "Serbia: Regions, Districts and Major Cities – Population Statistics, Maps, Charts, Weather and Web Information" (në anglisht).

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 Commons: Šumadija and Western Serbia – Album me fotografi dhe/apo video dhe materiale multimediale