Shyqyri Sako

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Shyqyri Sako
Emri: Shyqyri
Mbiemri: Sako
Lindi më: 1937
Vendlindja: Kolonjë, Korçë
Vdiq më: jeton
Profesioni: piktor filmi

Shyqyri Sako lindi në 5 mars të vitit 1937KolonjëKorçës, është piktor shqiptar.

Biografi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Me pikturën u lidh në moshën e lojës, kur ishte 7 vjeç dhe vizatoi "shgarravinat" e para siç thotë ai. Në shtëpinë e Pionierit në Korçë mësimet e para i mori nga Vangjush Mio e Guri Madhi, ndërsa në Lice nga Kaceli e Buza. Këtij të fundit ia dedikon punën në akuarel. Studioi 3 vjet në Moskë në Institutin e Artit VGIG për piktor filmi. Pa mundur t'i përfundojë studimet. Më tej u diplomua në Tiranë dhe në vitin 1963 filloi punë në Kinostudio, ku mori pjesë si piktor i filmit në realizimin e filmit të tij të parë "Detyrë e posaçme" dhe pastaj filmat e tjerë gjer në filmin e fundit Plumba prej plasteline në vitin 1997, kur doli në pension.

Veprat artistike[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]